Sada je: 16 tra 2024, 07:21.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Postovani nemam Windowse,linux koristim neko vrijeme jer je dobar ,brz i siguran +besplatan ,do sad sam koristio linux mint sarah ,a sad sam pokusao instalirati sa USB LMDE ,prilikom podizanja mi se javila sljedeca greska

Kod: Označi sve
asciiCODEC cant decode byte 0xc4 in position24*ordinal not in range/128/


ovo dolje su podaci koje imam o sistemu koji koristm


Kod: Označi sve
Type: Desktop System: Hewlett-Packard product: Compaq 500B Microtower v: N/A
           serial: <filter> Chassis: type: 3 serial: <filter>
           Mobo: FOXCONN model: 2A8Ch v: 1.0 serial: <filter> BIOS: American Megatrends v: 5.09
           date: 11/27/2009
CPU:       Topology: Dual Core model: Pentium E5300 bits: 64 type: MCP arch: Penryn rev: A
           L2 cache: 2048 KiB
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 ssse3 vmx bogomips: 10400
           Speed: 2600 MHz min/max: 1203/2603 MHz Core speeds (MHz): 1: 2600 2: 2600
Graphics:  Device-1: Intel 4 Series Integrated Graphics
           vendor: Hewlett-Packard Compaq 500B Microtower driver: N/A bus ID: 00:02.0
           chip ID: 8086:2e32
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: vesa unloaded: fbdev,modesetting
           resolution: 1024x768~N/A
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 7.0 128 bits) v: 3.3 Mesa 18.3.6 compat-v: 3.1
           direct render: Yes
Audio:     Device-1: Intel NM10/ICH7 Family High Definition Audio
           vendor: Hewlett-Packard Compaq 500B Microtower driver: snd_hda_intel v: kernel
           bus ID: 00:1b.0 chip ID: 8086:27d8
           Sound Server: ALSA v: k4.19.0-8-686
Network:   Device-1: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet
           vendor: Hewlett-Packard Compaq 500B Microtower driver: r8169 v: kernel port: e800
           bus ID: 02:00.0 chip ID: 10ec:8136
           IF: ens33 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:    Local Storage: total: 305.29 GiB used: 108.7 MiB (0.0%)
           ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD3200AAJS-60M0A0 size: 298.09 GiB
           speed: <unknown> serial: <filter>
           ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: TDK model: LoR TF10 size: 7.20 GiB serial: <filter>
Partition: ID-1: / size: 991.2 MiB used: 108.7 MiB (11.0%) fs: overlay source: ERR-102
Sensors:   System Temperatures: cpu: 37.0 C mobo: N/A
           Fan Speeds (RPM): N/A
Repos:     No active apt repos in: /etc/apt/sources.list
           Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
           1: deb http: //packages.linuxmint.com debbie main upstream import backport #id:linuxmint_main
           2: deb https: //deb.debian.org/debian buster main contrib non-free
           3: deb https: //deb.debian.org/debian buster-updates main contrib non-free
           4: deb http: //security.debian.org buster/updates main contrib non-free
           5: deb https: //deb.debian.org/debian buster-backports main contrib non-free
Info:      Processes: 165 Uptime: 30m Memory: 1.94 GiB used: 900.6 MiB (45.4%) Init: systemd
           v: 241 runlevel: 5 Compilers: gcc: 8.3.0 alt: 8 Client: Unknown python3.7 client
           inxi: 3.0.32

Mislim da sam napisao sve trazeno i molim za pomoc ,Unaprijed hvala

Edit moderator (shrike): stavio sam blok greške u code tagove.
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 27 srp 2016, 16:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT17.3
zivko je napisao/la:Postovani nemam Windowse,linux koristim neko vrijeme jer je dobar ,brz i siguran +besplatan ,do sad sam koristio linux mint sarah ,a sad sam pokusao instalirati sa USB LMDE ,prilikom podizanja mi se javila sljedeca greska

Kod: Označi sve
asciiCODEC cant decode byte 0xc4 in position24*ordinal not in range/128/


Pozdrav, javljam se jer mi je zanimljivo što imamo istu kantu od PCa, koliko je stara 15-ak godina, i što sam ja jedino sa instalacijom Mint LMDE4 imao problema. Teško da ti ja mogu pomoći, ali u kodu sustava primjetio sam jedan detalj...
Kod: Označi sve
...
Partition: ID-1: / size: 991.2 MiB used: 108.7 MiB (11.0%) fs: overlay source: ERR-102
...

Ovaj fs: overlay source: ERR-102 na kraju opisa ID-1, mi je zanimljiv, možda se tu krije problem...
Kako je pripremljen disk, ne znam koliko si u Linuxu... ja nisam dugo i ne znam mnogo... Počeo sam sa Ubuntu, isprobao dosta distribucija pa i Linux Mint, dakle i LMDE4, ali nakon nekog vremena mi uspori, tako da sam sada na Debianu.
Evo kako je moj osnovni SSD disk organiziran...
Kod: Označi sve
Partition: ID-1: / size: 37.13 GiB used: 8.68 GiB (23.4%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: /boot size: 3.62 GiB used: 113.5 MiB (3.1%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
           ID-3: /home size: 177.99 GiB used: 72.09 GiB (40.5%) fs: ext4 dev: /dev/sda3
           ID-4: swap-1 size: 8.83 GiB used: 144.1 MiB (1.6%) fs: swap dev: /dev/sdc4

I sada primjećujem ovaj fs: na početku moga swap dev: /dev/sdc4 i tvoga overlay source: ERR-102, možda će znalci znati o čemu je riječ...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
:bravo hvala na pomoći ,nekako nemam pojma kako sam nakon xxxx pokušaja uspio instalirati LMDE i radi barem za sada ,ako bude zezao idem na ubuntu . puno hvala
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 27 srp 2016, 16:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT17.3
zivko je napisao/la::bravo hvala na pomoći ,nekako nemam pojma kako sam nakon xxxx pokušaja uspio instalirati LMDE i radi barem za sada ,ako bude zezao idem na ubuntu . puno hvala

A zašto ne Arch? :lulz
Da obrazložim. Uz Cooleechevu skriptu lakše mi je bilo instalirati Arch nego Ubuntu, LMDE, Debian.....i sto drugih čuda. A sučelje može biti XFCE, Mate, KDE Plasma....
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6154
Moderator
Postovi: 6154
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 333 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Pa moram još puno učiti, arch prvi put čujem a skriptu koju spominješ još manje znam!
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 27 srp 2016, 16:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT17.3
Vl@do je napisao/la:A zašto ne Arch? :lulz
Da obrazložim. Uz Cooleechevu skriptu lakše mi je bilo instalirati Arch nego Ubuntu, LMDE, Debian.....i sto drugih čuda. A sučelje može biti XFCE, Mate, KDE Plasma....

Kako me momak reklamira, haha! Thnx, Vl@do! :-D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.