Sada je: 28 ožu 2024, 09:42.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Svima Linuxasima Sretna Nova 2021 godina

Imam jedan problem kojeg nikako ne uspjevam rijesiti .

Moram malo kronoloski napisati cijelu pricu da se bi bolje shvatilo zbog cega bi volio isprobati Zorin 15.03 lite .Vec nekoliko godina na mom starom kompu kojeg koristi moja kcer sa autizmom imam instaliran Ubuntu Mate 14.04(prethodno je bilo Windows xp ) Spomenuti komp je vec punoljeten ,radi se o Pentimumu 4 sa 2,8 ghz i svega 1 gigom rama. Prvenstveni problem je procesor i nemogucnost zamjene nekim boljim jer se radi o maticnoj ploci od Intela D865PERL
U Xp u gotovo nije vise bio upotrebljiv no sa Ubuntu Mate 14.04 sam mu udahnuo novi zivot.
Primjecujem da je sa godinama i ovdje doslo do sve sporijeg rada i da to nije isto ko prije kad je bio svjeze instaliran prije nekoliko godina. Uglavnom sama instalacija je isla bez problema sa dvd diska(slika diska) kad sam sa postojegeg xp a prelazio i xp izbrisao.

Isto tako nije bilo problema i sa ponovnom instalacijom kad je otisao hard po nekom pravilu prepoznao je dvd (sliku diska) u dvd przilici i sve sam uredno odradio i ponovno instalirao Ubuntu Mate 14.04.

Sad bi htio isprobati i instalirati uz Ubuntu Mate 14.04 (ukoliko je to izvedivo? ) i Zorin 15.03 lite. Zasto to zelim? Pa prenstveno se nadam da bi komp radio bolje i lakse buduci da sami sistemski zahtjevi za Zorin su dosta manji nego kod Ubuntu Mate.... CPU-700 MHz Single Core – Intel/AMD 64-bit or 32-bit processor RAM-512 mgb ,Storage 8 GB Dakle osjetno manje nego kod Mate posebno procesor koj je i najveci problem u cijeloj ovoj prici po meni.

Pobjegla su mi dva dobra kompa preko Njuskala prije neki dan jedan iz Preloga je prodao napajanje i RAM iz svojeg kompa (instaliran Linux Mint)koje je imao nesto bolji procesor ,solidnu graficku sa HDMI om i 8 gb RAMA i sve to kompletni komp je prodavao za 300 kn te jos jedan slican sa jos daleko boljim procesorom i nesto menje Rama 4gb . Uredno sam danas downloadirao Zorin 15.03 Lite i napravio sa BalenaEtcher Flash na USB stik .

Sve odradjeno uredno kao sto se na linku sugerira https://zorinos.com/help/install-zorin-os/

Problem nastaje kad pokusavam "Boot from the Install Drive" (pogledajte na linku kronologiju) nikako ne mogu dobiti Zorin OS welcome menu da bi odabrao opciju Try or install Zorin os.
Kad kod restarta pritiscem ESC onda mi dodje crni ekran sa vise redaka na kojima pise nuxom 3.13.0-141.generic, ispod Linux 3.13.0-141.generic(recovery mode) i tako se u nekih tridesetek redaka izmjenjuju Nuxom i Linux samo su brojevi drugi .

Kad sam kod restarta pokusao pritiskati delete ili F12 tada dobivam neki generalni meni ali sa velikim slovima ali iskreno ne usudim se nista mijenjeti da nesto ne poremetim na samom racunalu pa ne bude i ovaj Mate 14.04 vise htio raditi .

Sto i kako napraviti da se makar isprobam Zorin na mojem postojecem racunalu ? Laik sam u svemu tome i ocito nesto krivo radim. Molim pomoc kako da isprobam taj Zorin koj se sad nalazi na USB u ? :hmm
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Sretna nova i tebi,... rastavio sam ti post na neke smislene cjeline jer onako kako si ga napisao, ja ni neprijatelju ne bi dao nešto tako napisano da čita :-D

Link koji si stavio u tekst ne valja jer nešto nedostaje u njemu. -> možda sam ga uspio popraviti pa baci oko na link je li to to kaj si mislio staviti.

Pogledao sam manual od matične ploče i boot putem USB-a bi nativno trebao biti omogućen, no možda si nešto promijenio kroz godine pa pogledaj prvo to, u BIOS ulaziš sa F2.

Nadalje u BIOS-u možeš postaviti da prvi uređaj s kojeg se diže sistem bude USB pa je to možda jedini način da se OS pokrene s USB-a jer nigdje nisam našao kojom F-unkcijskom tipkom bi se mogao odabrati boot izbornik (koliko sam vidio u postu, zadnji put si live linux dizao sa DVD-a, a ne sa USB-a).

Postoji naravno mogućnost da nisi dobro napravio USB.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dobro radi sad link vodi dikrektno na njihovu stranicu . Napravio sam ja prije toga i na disku ali nije ga podizao kao sto je to bio slucaj sa Ubuntu Mate 14.04. Budem probao preko F2 nesto pa javim. Hvala na sugestiji .
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Onaj "nuxon" što se pojavi kad klikaš na ESC mi miriše da bi trebao biti taj zorin.

I još nešto, pri podizanju kad klikaš esc da li tako pokreneš boot menu? Ako je odgovor da, onda izaberi nuxon.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Onaj "nuxon" što se pojavi kad klikaš na ESC mi miriše da bi trebao biti taj zorin.

I još nešto, pri podizanju kad klikaš esc da li tako pokreneš boot menu? Ako je odgovor da, onda izaberi nuxon.

Ne ne otvara boot meni . Izbaci gomilu tih redaka Nuxon i linux samo su brojevi drugi kao sto sam napisao gore u izvornom postu .
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
bertone je napisao/la:Sretna nova i tebi,... rastavio sam ti post na neke smislene cjeline jer onako kako si ga napisao, ja ni neprijatelju ne bi dao nešto tako napisano da čita :-D

Link koji si stavio u tekst ne valja jer nešto nedostaje u njemu. -> možda sam ga uspio popraviti pa baci oko na link je li to to kaj si mislio staviti.

Pogledao sam manual od matične ploče i boot putem USB-a bi nativno trebao biti omogućen, no možda si nešto promijenio kroz godine pa pogledaj prvo to, u BIOS ulaziš sa F2.

Nadalje u BIOS-u možeš postaviti da prvi uređaj s kojeg se diže sistem bude USB pa je to možda jedini način da se OS pokrene s USB-a jer nigdje nisam našao kojom F-unkcijskom tipkom bi se mogao odabrati boot izbornik (koliko sam vidio u postu, zadnji put si live linux dizao sa DVD-a, a ne sa USB-a).

Postoji naravno mogućnost da nisi dobro napravio USB.


Usb je ok napravljen jer sam isprobao na svom kompu Windows 10 i sve normalno se pokrece samo se nakon restarta klikne na F8 i odabere opcija pokretanja sa USB a isto sam isprobao i sa DVD diska gdje je snimljena slika jednako ga pokrene ,probao sam i Ubuntu mate 14.04 preko diska pokrene ga istom metodom .
Jedino je malo cudno kod pokretanja Zorina sve to nekako krnje izgleda i samo desnim klikom se moze onda osnovne stvari isprobati. Kod Ubuntu Mate 14.04 radi proba ko i original na kompu kod moje kceri .
Budem se pozabavio malo sa Biosom tijekom dana valjda sto pokrenem. Po nekoj logici bi trebao pokretati automatski sa diska .....
Tako sam ga barem (Ubuntu) dva puta instalirao na to racunalo. Prvi put kod postojeceg XP a ,a drugi puta kod promjene harda i nove instalacije.
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Probaj kod paljenja boot izbornik dobiti sa F10 ili nekom drugom kombinacijom jer ne mora uvijek biti F12 (no opet ponavljam, koliko sam vidio u manualu matične, nisam našao podatak sa kojim F-om se dobije boot izbornik.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Usao sam preko f2 i onda sam u BIOS setup utility otisao na Boot pa se spustio do Boot Device Priority.... Tu sam hard onemogucio i potvrdio promjene prije izlaska.
Kod restarta stigao je meni od Zorina i mogao sam ga isprobati. Sad me jedino zanima postoji li mogucnost da ga instaliran uz postojeci Ubuntu Mate ? Nudi dvije mogucnost no ne precizira odnosi li se to na kombinaciju Windows/Zorin ili je moguce imati i dvije Linux distribucije u istom racunalu? Ili instalirati Zorin uz brisanje postojeceg operativnog sustava. Kakva su iskustva po tom pitanju ?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
targavz je napisao/la:Usao sam preko f2 i onda sam u BIOS setup utility otisao na Boot pa se spustio do Boot Device Priority.... Tu sam hard onemogucio i potvrdio promjene prije izlaska.
Kod restarta stigao je meni od Zorina i mogao sam ga isprobati. Sad me jedino zanima postoji li mogucnost da ga instaliran uz postojeci Ubuntu Mate ? Nudi dvije mogucnost no ne precizira odnosi li se to na kombinaciju Windows/Zorin ili je moguce imati i dvije Linux distribucije u istom racunalu? Ili instalirati Zorin uz brisanje postojeceg operativnog sustava. Kakva su iskustva po tom pitanju ?

Slobodno odaberi install, bit će još izbora gdje ćeš odabrati da li ćeš instalirati uz postojeće operativne sustave ili da ostale obrišeš. Uglavno dobro prati što te pita. I svakako uvijek možeš kliknuti "otkaži", i vjerojatno će te dodatno upozoriti prije pokretanja instalacije.
Ne znam koliko je zorin instalaciji proces drugačiji od ubuntu. Ako je sličan idi na forumu u temu ubuntu i tamo imaš odlične upute za instalaciju koja je napravio @bertone. I malo prouči.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
targavz je napisao/la:... Sad me jedino zanima postoji li mogucnost da ga instaliran uz postojeci Ubuntu Mate ? Nudi dvije mogucnost no ne precizira odnosi li se to na kombinaciju Windows/Zorin ili je moguce imati i dvije Linux distribucije u istom racunalu? ...


A da ja tebi dam jedan 80 GB HDD pa ga ubaciš u komp, odspojiš privremeno ovaj kojeg imaš u kompu, i isprobavaš do mile volje bez bojazni da ćeš nekaj smrdati,... jbg, to je najjednostavnije jer kad napišeš da ne precizira neku opciju koju ti nudi ne znam kako da ti bilo tko mogao ispravno odgovori.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.