Sada je: 19 ožu 2024, 09:44.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Postala mi premala particija za rad gdje se nalazi ubuntu, pa sam oduzeo nešto prostora od windows particije. I dalje sam zapeo :)
Postoji li kakva mogućnost da taj slobodan prostor spojim u ubuntu.
Gparted? Ne bih se usudio kroz Terminal sudo rw...
Zadnja izmjena: Jeremija; 02 svi 2021, 15:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Bootaj live distru sa sticka/DVD-a jer ti volume ne može biti mountan dok radiš bilo što po njemu. Pokreni Disks (gnome-disk-utility), gparted ili nešto treće, odaberi resize i to je to. Eventualno checkiraš file system prije početka, da ti srce bude na mjestu. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
E hvala, djeluje vrlo jednostavno a nigdje internetu nisam našao. I još da odgonetnem što je čekiraje file sistema.
Spajanje u ovom slučaju particije slobodan prostor u particiju ext4 na kojoj je ubuntu ne bi mi trebalo zdrmati ubuntu?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
U tom Disks toolu imaš opciju za provjeru FS-a ili preko fsck kroz terminal. Nije baš pametno čačkati po particijama ako imaju nekih grešaka jer može doći do korupcije podataka.

Ti zapravo radiš expand particije na prazan prostor i tu nema nikakvog kopiranja podataka tako da cijeli proces ne bi trebao trajati više od par sekundi.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Windows me izludio, imao sam 100GB praznog prostora ali neda da napravim shrink particije. Isključim prostor za hibernaciju, file page nisam htio dirati zato što je namješten na samo 7GB, znači prostora ima ali shrink opcija pokazuje 0MB prostora za "stiskanje jedinice ".
I tako morao sam uz pomoć gparted aplikacije. Bilo je rizično ali gparted s live ISO USB-a je to napravi bez problema. Čak ni grub nije uništio.

(Bilo je i kopiranja pošto je zahvaćena cijela particija od ubuntua za expand, i dobio sam upozorenje da će mi vjerojatno zdrmati grub, sreća pa nije).
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
domy_os je napisao/la:Bootaj live distru sa sticka/DVD-a jer ti volume ne može biti mountan dok radiš bilo što po njemu. Pokreni Disks (gnome-disk-utility), gparted ili nešto treće, odaberi resize i to je to. Eventualno checkiraš file system prije početka, da ti srce bude na mjestu. :)

Dobro si me naveo, hvala.
I jedna sitnica koja možda nekome pomogne, svakako i u live distri diskovi budu montirani tako da ih je potrebno odmontirati da bi se particije mogle proširiti.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.