Sada je: 28 ožu 2024, 08:58.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav svima

Evo ja bih poceo sa jednim nadam se veoma interesantnim pitanjem vezano za posao kao Linux administrator.

Koje vrste poslova se mogu ocekivati za rad kao Linux administrator remote job sem web hosting servisa?
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 08 sij 2022, 17:10
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows
Uf, ima ih jako puno:

- automatizacija i skriptiranje (CM & orchestration generalno, Ansible, Kubernetes, Puppet, Terraform i ostalo, prisutno valjda svuda s više ljudi i servera)
- virtualizacija (containeri tipa Docker ili LXC ili drugi VM hypervisor)
- baze podataka (najviše MariaDB)
- mail serveri
- active directory odnosno LDAP
- mrežni serveri (DHCP, DNS, VPN, PXE, proxy,...)
- nadzor sustava (Monit, Nagios i ostalo)
- svaki fizički server ujedno ima i RAID pa i to treba znati

Ne radim kao Linux admin, ako te to zanima.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Mislio sam da radis za neku hosting kompaniju.

E sad pored hosting kompanija gde se jos moze raditi kao Linux admin? Cuo sam da to mogu biti neki naucni centri,poste,banke...itd. E to me interesuje :)
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 08 sij 2022, 17:10
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows
Registriraj se na LinkedIn ili sličnu mrežu, ubaci svoj resume i traži poslove, postavi si alerte na mail itd. Kod nas kao početnik zaboravi na rad od kuće, s bankama pogotovo.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
domy_os je napisao/la:Uf, ima ih jako puno:

- automatizacija i skriptiranje (CM & orchestration generalno, Ansible, Kubernetes, Puppet, Terraform i ostalo, prisutno valjda svuda s više ljudi i servera)
- virtualizacija (containeri tipa Docker ili LXC ili drugi VM hypervisor)
- baze podataka (najviše MariaDB)
- mail serveri
- active directory odnosno LDAP
- mrežni serveri (DHCP, DNS, VPN, PXE, proxy,...)
- nadzor sustava (Monit, Nagios i ostalo)
- svaki fizički server ujedno ima i RAID pa i to treba znati

Ne radim kao Linux admin, ako te to zanima.


samo ova stavka:

- automatizacija i skriptiranje (CM & orchestration generalno, Ansible, Kubernetes, Puppet, Terraform i ostalo, prisutno valjda svuda s više ljudi i servera)


te ne čini sistemašem nego devops inženjerom što znači i dosta veću plaću. Tko ovo radi kao "sistemaš" se slabo prodaje osim ako mu je neto barem 14k (i to kao pravom zaposleniku, ne bullshit poput paušalca). Bilo tko tko zapravo zna sve ove stvari (doduše, posebni naglasak na raid je malo smiješan, ali ok), može bez problema dobiti 90k € godišnje u njemačkoj. Čisto FYI ako slučajno tko radi za minimalac ili slične plaće.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
friv je napisao/la:Pozdrav svima

Evo ja bih poceo sa jednim nadam se veoma interesantnim pitanjem vezano za posao kao Linux administrator.

Koje vrste poslova se mogu ocekivati za rad kao Linux administrator remote job sem web hosting servisa?


Radio sam ja, kao i još neki ovdje za web hosting firme. Što te točno zanima i što zapravo već znaš?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
friv je napisao/la:Mislio sam da radis za neku hosting kompaniju.

E sad pored hosting kompanija gde se jos moze raditi kao Linux admin? Cuo sam da to mogu biti neki naucni centri,poste,banke...itd. E to me interesuje :)

Softverske agencije i proizvodi zapošljavaju također. Češće DevOpse doduše.

Također kao devopsu bi ti češće došla rješenja za queue management, razne druge baze i slično, a puno rjeđe hardver ili mail serveri. Slažem se sa shrikeovim komentarom, napišem možda nešto više kasnije.

domy_os je napisao/la:Registriraj se na LinkedIn ili sličnu mrežu, ubaci svoj resume i traži poslove, postavi si alerte na mail itd. Kod nas kao početnik zaboravi na rad od kuće, s bankama pogotovo.

Ovisi od firme do firme jako.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.