Sada je: 28 ožu 2024, 13:21.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
U biti ovo će biti jedno često pitanje, koji distro odabrati? Ali prije klasičnih odgovara, napisat cu poduži post onog što sam isprobao, što sam "shvatio" i onog što želim..
Dakle smatram se i dalje početnikom u ovom svijetu, nisam sad klasični noob koji koristi pc samo za web browsing i trazim zamjenu za windows, nego sam zavolio linux i zapravo većinu stvari volim ovdje... Inače sam u nekoj fazi "self-taught developera" i blizu sam dobijanja posla, dakle, nije mi problem ni učiti linux u tančine, ali bih volio ipak prije odabrati pravi distro...

Evo onda malo pojašnjenja...
Dakle za Linux znam dosta dugo, ali uvijek su me igre držale na windowsu, ali onda sam kupio konzolu i odlucio na pcu napokon napraviti taj prijelaz...
Krenulo je prije 2 godine i tad sam kao i 99% početnika instalirao Ubuntu, između ostalog glavi razlog je bio theodinproject besplatni malo jači "kurs" za developera koji je napravljen za macos/ubuntu sistem, prvih par mjeseci sam se upoznavao općenito sa Linuxom uz učenje programiranja... Eh onda, kako ja većinom volim puno stvari mijenjati i isprobavati, kako sam želio neke stvari mijenjati, ja krenem traziti drugi distro(klasicno, ne svidja mi se ovo, idem mijenjat distro, tad nisam shvacao da u principu sve sto ima Mint ili Zorin ja mogu dobiti na Ubuntuu hahah), a onda nakon isprobavanja Minta, Zorina, PopOsa, naletilo se i na Fedoru, OpenSuse, Arch pa sam tek tad shvatio stvarne razlike u linux distribucijama, pa sam krenio čitati o Snap i Flatpak, a i sama instalacija programa mi se iskreno nije sviđala na Ubuntu based distru...
Nakon toga sam probao sve ostale poznate distre i najljepši osjećaj korištenja mi je ostao na EndeavourOsu kojeg sam koristio aktivno 9 mjeseci, odlucio sam se za njega, jer nisam sebe smatrao dovoljno sposobnim za instalaciju Archa, a Manjaro mi se kvario često i shvatio sam da to njihovo "stable" nazivanje i nije bas stable, iako sam i tamo uvijek uspio otkloniti problem uz pomoc ArchWiki, ali nekad umjesto da radim nesto konkretno, ja izgubim 2 dana u popravljanju distra, okej i tako se uči to se slazem, ali nije bas normalno da nakon updatea, odjednom distro se ne pali, pa rijesi hahah...
Eh sad, gdje je problem, u tome što i dalje ucim development, radim neke projektice i prijavljujem se za poslove, pa mi treba stable distro iako za razliku od Manjara, Endeavour mi se nijednom nije "pokvario", dakle drzao sam se normalnog updateanja koristio samo pacman i AUR i pazio sta instaliram i sve je radio bez greske, jedino jednom nakon poveceg upgradea(KDE prije svega) trebalo je par dana da se dodatnim updateaima ispeglaju svi bugovi, ali vecinom vezani uz DE, ali problem je rijesen updateanjem kroz narednih par dana...

U principu zato sam sad na OpenSuse presao, citajuci i istrazivajuci OpenSuse mi je djelovao najblize koristenju Archa, a da je stable, a zamjena za AUR i yay je navodno OBS i opi, ali nazalost nisam zadovoljan, dosta toga mi djeluje da tamo nema, pa cu mozda morati posezati opet za Snap ili Flatpak u buducnosti, a to ne volim...
Jos sam ja pocetnik pa zasad za moj development je dovoljan vscode i postman, a ucim MEAN stack...

Sad me zanima vaš savjet koji koristite Arch, koliko često radite update/upgrade, jel pametnije kad je neki veliki upgrade na pomolu sačekati jos tjedan dana, dok sve ne ispeglaju ili je to možda dugo ako su već pripremili veliki upgrade..
Napomena ja nisam imao problema sa Endeavourom, iako sam imao instaliran timeshift i sve za svaki slučaj, ali nisam morao za tim posezati, ako nešto treba riješiti uz pomoc ArchWiki se uspješno riješilo, ali eto neki moj strah od rolling-release distra me stalno pratio, pa sam se vratio na PopOs zadnjih par mjeseci, ali jednostavno to nije to, kad koristis Arch 9 mjeseci, povratak na ovo mi je nekako nikakvo, ne znam kako opisat jednostavno, sad je tu navedeni OpenSuse...

A u zadnjih par dana imam novu ideju, a to je NixOS, ima li ovdje korisnika tog distra? Ono sto sam procitao i pogledao o tom distru mi djeluje vrhunski, taj sami sistem configuration filea, taj "sandbox" nacin funkcioniranja, stvarno djeluje primamljivo, a malo sam istrazio i nixpkgs i što mi je god palo napamet provjeriti ima tamo za instalaciju, danas ću ga skinuti i isprobati u virtualki, ali reko da vidim iz prve ruke, ako ima korisnika da čujem savjete i neke pros/cons u odnosu na ovo što sam naveo ako se da isčitati kakav sam korisnik i jesam li spreman uopće za probati takav neki distro.

Hvala unaprijed svima i isprike na malo podužem postu, ali htio sam u startu isključiti da me se šalje na neke beginner tekstove, savjete da idem na Mint i slicno, jer sve sam to procitao o Linuxu u globalu i u odnosu na nekog ko tek dolazi na linux nisam noob, ali u odnosu na ono što ja želim postati i kakvih korisnika ima, tu se smatram i dalje teškim početnikom :-D
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Kao sad već stari korisnik Archa, mogu ti reći da je čisti Arch daleko stabilniji od Manjara, a update uglavnom radim svakodnevno, nekad i više puta dnevno. Na kompu kojeg imam na selu update bi radio jednom u 2-3 tjedna, često i jednom mjesečno, nikad nikakvih problema s tim.

Za nadogradnju koristim svoju skriptu, instalaciju sam obavio također svojom skriptom (vidi potpis), glavni komp doma i na selu vrte Arch + KDE.

Trenutno završavam novu verziju skripte za instalaciju Archa, nudi automatsko particioniranje što će uvelike pomoći većini, te sad koristi čak 4 Display Managera (do sad su bili SDDM za KDE, GDM za Gnome i sve ostalo na LXDM-u), a nudi izbor između Cinnamon, Gnome, KDE, Mate, Xfce i LDXE DE-ova, s tim da je sad u igri LightDM za Cinnamon, Xfce i Mate DE.

Između ostalog, nova skripta podržava UEFI kao i instalaciju na nvme i mmc diskove (još u fazi testiranja).

Toliko od mene. :-D
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Probao sam jednom Nixos u virtualki i bio sam zadovoljan. Originalni u konfiguraciji i paketima. Velika je fora što se paketi mogu instalirati u drugoj distri.
@CooleeCh
Baš mi je drago da je gotova nova skripta.

Edit: ne kradi mi slova iz nicka slovokradico :-D
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Da,tu stabilnost sam i ja primijetio, mislim ja sam koristio Endeavour, ali realno Endeavour doslovno koristi sve od Archa, kernel, pakete sve sto je dostupno za Arch, odmah je i ovamo i eto, nisam imao problema, osim sto sam jednom pozurio odradit "upgrade" pa su mi se poremetile ekstenzije, dock itd, vise vizualne stvari...
Mislim da cu ja nazad na Endeavour, a NixOs bi mogao na stari laptop za učenje, jer mi djeluje bas jako jako zanimljiv taj koncept.
Inace ja sam na Endeavouru isto update radio kad god upalim laptop, zato pitanje, jel okej sačekat tjedan-dva kad dodje neki jači bas upgrade dok se ne slože neke stvari i tu sam dobio odgovor.
Hvala puno na odgovoru
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Što se distrohoppinga tiče, stvar je dosta jednostavna. Izaberi jednu distru i vozi je dokle god ide :) Arch i Manjaro (u mom slučaju) su dosta stabilni, ali ja koristim Slackware iz svojih nekih razloga. Namjestiš jednom i on radi, ima stabilnu jezgru (kernel i ostale sistemske stvari) i nove aplikacije pa me to privuklo s Debiana. Nisam neki poweruser, koristim komp za jednostavne stvari (browsing, mail, printanje) i to je to.
Eventualno, ako želiš raditi u najnovijim tehnologijama, onda voziš rolling release ili velike distre (OpenSUSE, Fedora, Ubuntu). Ako želiš stabilnost, tu su Debian, Arch (dosad se pokazao stabilnim, iako je RR). Eto, nadam se da sam barem malo pomogao :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Da, odlučio sam se držati EndeavourOs, i stabilan je, jednostavno mi nakon Archa ne odgovara nijedan drugi distro haha
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Mislim da distroshopping nikad ne prestane i to zato kaj ima jako puno distribucija koje mogu poslužiti udovoljavanju drugačijih potreba, a korisnikove potrebe se vremenom promijene. Meni je sad krenula deseta godina kako sam na Linuxu.

I premda u svojoj srži nisam dogural dalje od uredskog korisnika, prozujim barem kroz tri distribucije godišnje (u pravilu jedan debianoid, jedan archoid i jedna nezavisna). Doduše, ne na svojim računalima (stari Lenovo T450 i jedan desktop iz 2013.-te) već na tuđima - mahom ljudi starije dobi koji ne žele kupovati nove Windowse i pripadajući desktop/laptop samo zato da bi zujali po novinskim portalima, provjerili e-mail i preslušali nešto na YT-u. A primjećujem trend da se ljudi sve više oslanjaju na Linux (uglavnom ubuntuoide), pogotovo otkako je sva ova zavrzlama s tržištem čipova otišla vrit.

Nek me iskusnjaci isprave, ali mislim da je Linux općenito nježniji prema računalima nego li Windowsi. Ako imaš kakav stari komp zviška, udri brigu na veselje i napravi si privatni install-fest. :D

Ja sam ovo desetljeće profural Mint, Ubuntu, PCLinuxOS, Manjaro, SolusOS, Zorin, a trenutno se držim Arch-a (laptop) i MX Linux-a. I kaj je najgore, sve distribucije dosad su mi odgovarale. :D

A zadnjih tjedana me drži da malo pronjuškam i neki BSD za početnike.
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
Avatar
Postovi: 170
Postovi: 170
Pridružen/a: 23 tra 2012, 00:15
Lokacija: "Karlovac"
Podijelio/la zahvalu: 23 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch & Solus Mate

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.