Sada je: 12 svi 2024, 06:34.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
[RIJEŠENO]Dual boot problem
30 ožu 2024, 19:35
Dakle nakon što sam instalirao win 10 na laptop ne mogu dobiti GRUB nakon što instaliram linux mint na drugu particiju, čak jednom probao i alongside/uz win 10 što nudi po defaultu i on dalje ide odmah u windowse, ne znam gdje griješim..?
Zadnja izmjena: exithus lethalis; 06 tra 2024, 09:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
exithus lethalis
exithus lethalis
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 06:28
Imao sam istu noćnu moru. :lulz Pogledaj kako mi je kolega pomogao na daljinu i još danas sve radi savršeno.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6162
Moderator
Postovi: 6162
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 228 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 06:29
U BIOS-u tj. u UEFI postavkama postavi GRUB kao prvu boot opciju umjesto trenutnog Windows Boot Loadera.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6769
Moderator
Postovi: 6769
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 356 puta
Primio/la zahvalu: 419 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 12:42
Vl@do je napisao/la:Imao sam istu noćnu moru. :lulz Pogledaj kako mi je kolega pomogao na daljinu i još danas sve radi savršeno.


Pročitao sam ali ne znam kako instalirati iz live medija GRUB..


Cooleech je napisao/la:U BIOS-u tj. u UEFI postavkama postavi GRUB kao prvu boot opciju umjesto trenutnog Windows Boot Loadera.


Nisam siguran da to imam u postavkama..nije bilo navedeno
sad sam ponovno instalirao windowse na cijeli hard pa u probati alongside pa bi installer trebao napraviti što treba jel..?

samo radim system backup na win 10 ako smrdam njih, ne da mi ih se opet instalirati ali svakako bi ih htio imati u dual bootu s mintom..
exithus lethalis
exithus lethalis
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 12:58
exithus lethalis je napisao/la:Pročitao sam ali ne znam kako instalirati iz live medija GRUB..


..

Možda ti ovo pomogne, ali prvo u Windowsima isključi "fast boot"
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6162
Moderator
Postovi: 6162
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 228 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 16:07
Probat ću ali kad sam ugasio fastboot, ista stvar, nije bio vidljiv GRUB

Dakle sad sam smanjio sistemsku particiju win 10 da bi instaliral Linux Mint 21.3 i napravil sam dakle root i home particiju..opet ništa, ugasil fastboot i hibernaciju opet ništa, sada radim update biosa jer uopće nema u njemu entry za GRUB..možda nakon njega bude
Zadnja izmjena: exithus lethalis; 31 ožu 2024, 17:01; ukupno mijenjano 1 put/a.
exithus lethalis
exithus lethalis
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 17:00
exithus lethalis je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:U BIOS-u tj. u UEFI postavkama postavi GRUB kao prvu boot opciju umjesto trenutnog Windows Boot Loadera.


Nisam siguran da to imam u postavkama..nije bilo navedeno


Ovisi o tome koju si distribuciju instalirao i na koji način (MBR ili UEFI), pisat će ti nešto u stilu imena distribucije.
Ako nemaš nikakav BIOS/UEFI boot zapis svoje distribucije, onda si ili preskočio ili na krivo mjesto instalirao bootloader.
Instalacija GRUB boot loadera je vrlo jednostavna:

Digneš live distru, ukucaš u terminalu lsblk da vidiš koje diskove i particije imaš, montiraš root i boot particiju i pokreneš instalaciju GRUB-a:

UEFI:
Kod: Označi sve
grub-install --force --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot #(ili /boot/efi, ovisno o tome gdje je zapravo instaliran bootloader ako uopće je)


ili MBR:
Kod: Označi sve
grub-install --force --target=i386-pc /dev/sd? #(zamijeni ? sa slovom svog diska ili čak /dev/sd? s /dev/nvme? ako je riječ o nvme disku)


Pošto radiš dual-boot, potrebno je odkomentirati #GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false u datoteci /etc/default/grub

Na kraju, potrebno je izgenerirati grub.cfg:
Kod: Označi sve
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg


Malo detaljnije o instalaciji GRUB-a imaš i u ovom mom postu iako nije vezan direktno uz tvoj problem:
viewtopic.php?f=1&t=15107&p=274628#p274609
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6769
Moderator
Postovi: 6769
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 356 puta
Primio/la zahvalu: 419 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Re: Dual boot problem
31 ožu 2024, 19:55
slika

slika

Jedna je slika iz gparteda iz live usb-a a druga iz instalacije gdje se vidi gdje stavljam grub/bootloader ili kako već

a što se tiče lsblk nigdje nema ni root ni boot oznake na particijama kad se radi o live usb-u

Instalirao sam po n-ti put LM 21.3 xfce 64 bitnu verziju preuzetu iz njihove službene stranice , bootabilno napravljena iso slika sa balena etcher u Windowsima..
Windowsi instalirani sa Ventoy aplikacijom
exithus lethalis
exithus lethalis
Re: Dual boot problem
01 tra 2024, 00:19
Pokušaj popraviti grub izbornik s programom boot-repair-disk.

Nakon što skineš ISO datoteku napravi botabilni disk. Pokreni live i prati upute. Vjerujem da će "preporučeni popravak" biti dovoljan.
Baza za ovaj program je linux Mint 21.2 cinnamon, da te ne zbuni :-D :-D
Pozz

Uf, uf mali dodatak. Ne koristm Mint ali tek sad vidim da je taj program već instaliran na tvojoj Live verziji. Ponovno pokreni LM 21.3 xfce i potraži program boot-repair i pokušaj s njim. Ista stvar kao i gore navedeno ali ne moraš raditi novi download :zvizdi
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Re: Dual boot problem
01 tra 2024, 06:08
NoMaam je napisao/la:Pokušaj popraviti grub izbornik s programom boot-repair-disk.

Nakon što skineš ISO datoteku napravi botabilni disk. Pokreni live i prati upute. Vjerujem da će "preporučeni popravak" biti dovoljan.
Baza za ovaj program je linux Mint 21.2 cinnamon, da te ne zbuni :-D :-D
Pozz

Uf, uf mali dodatak. Ne koristm Mint ali tek sad vidim da je taj program već instaliran na tvojoj Live verziji. Ponovno pokreni LM 21.3 xfce i potraži program boot-repair i pokušaj s njim. Ista stvar kao i gore navedeno ali ne moraš raditi novi download :zvizdi


Probao sam s boot repair ali ne radi i dalje po defaultu ide u windose koje sam u međuvremenu nadogradio na 11 , Ne vjerujem da trebam ponovno instalirati mint..?
exithus lethalis
exithus lethalis

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.