Sada je: 15 svi 2024, 18:47.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav ekipi

Imam jedno početničko pitanje. Na laptopu imam winxp, a hdd je podjeljen na dvije particije (druga particija formatirana na NTFS). Na toj particiji bih instalirao suse linux . Problem je u tome što me je strah da ne zeznem windowse (moraju mi ostati). Kako to bezbolno učiniti?
Hvala na odgovorima
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 pro 2007, 21:02
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Instaliraj linux na tu drugu particiju. Samo jako pazi prilikom podešavanja Susea pri instalaciji gdje da se naseli.

Nemoj to prepustiti njemu, nego odaberi opciju manual, te sam odredi particiju za root, home i swap...

pazi, jer se meni poslije instalacije susea 10.3 nisu mogli bootati windoze, jer je suse zeznuo parametre diska i particije u GRUB meniju, pa sam to morao naknadno poravljati u menu listi od GRUB-a. Ako paziš na koju particiju ćeš staviti linux nečeš ništa izgubiti od windoza...
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Hvala na odgovoru. Javim ishod
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 pro 2007, 21:02
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.