Da nema piratizacije

Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
plavi zmaj77
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Lokacija: Njemačka

Da nema piratizacije

Post Postao/la plavi zmaj77 »

Da od sutra MS i Adobe i slični proizvođači softvera svoju antipiratsku zaštitu shvate ozbiljno i da recimo za godinu dana nebi bilo moguće piratizirati njihov softver, hipotetski naravno, dali bi to koristilo po vašem mišljenju Linuxu i slobodnom softveru?
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
vision
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Lokacija: Zaljev svetaca

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la vision »

Pitam se kako te društvo podnosi u IRL ako im ovako slična pitanja postavljaš? Ne vrijeđam te, nego mi je to prvo palo na pamet kako oni reagiraju. :hihi ;)

Msm da bi jedni kupili softver, drugi koristili stare piratske verzije i mali broj prešao na Linux.
Avatar
plavi zmaj77
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Lokacija: Njemačka

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la plavi zmaj77 »

Uopće ne kužim u čemu je problem sa mojim pitanjem. Volim razmišljati o hipotetskim situacijama. Lijepo te molim da mi objasniš?
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la Abzeenth »

Pa o gotovo istoj stvari se raspravljalo na onoj temi o "komercijalnom" Linuxu, zar nam stvarno treba zasebna tema? :pogled_dolje
Avatar
plavi zmaj77
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Lokacija: Njemačka

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la plavi zmaj77 »

Pa mislim da bi se bolje razradila tema u zasebnoj temi.

Mislim mnogi ljudi misle da piratizacija zapravo potpomaže slobodnom softveru radi sličnosti u 'duhu' ali sa druge strane piratizacija odvlači mnoge korisnike na proprietary software.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la Abzeenth »

plavi zmaj77 je napisao/la:Pa mislim da bi se bolje razradila tema u zasebnoj temi.
OK, vidjet ćemo. Ako se bude pisalo opet o svim istim stvarima, spojit ćemo temu. Ako se budete svađali, zaključat ćemo ju :twisted: :D
Staromodan
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la Staromodan »

A jel imt? Jer ipak me u zadnje vrijeme sve cesce nazivaju trolom...

Kada vec razmisljas o takvim stvarima, probaj u to ubaciti i vrijeme. To jest, kako bi korisnici reagirali prije na primjer pet, deset i vise godina. Onda probaj zamisliti kako bi korisnici reagirali za koju godinu. Trebao bi uzeti u obzir i ostale okolnosti.

Vjerojatno bi se pojavilo nesto novo i bilo bi jeftinije. Sto se tice starijih verzija, vecina koji prijedju brzo odustanu od njih.

p.s. A da probas vise prijeci na tehnicke tekstove, pa da se raspravlja o tome kako nesto sloziti i slicno tome? Moglo bi se puno toga korisnog nauciti.
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la bertone »

plavi zmaj77 je napisao/la:Pa mislim da bi se bolje razradila tema u zasebnoj temi.

Mislim mnogi ljudi misle da piratizacija zapravo potpomaže slobodnom softveru radi sličnosti u 'duhu' ali sa druge strane piratizacija odvlači mnoge korisnike na proprietary software.
Piratizacija softvera nema veze s "duhom" slobodnog softvera, odnosno da li bi bez piratizacije porastao broj korisnika slobodnog softvera ili ne.
Piratizacija softvera je vezana samo uz:
  • financijska moć potrošača (da je u Hr prosječna plaća radnika u trgovini umjesto 3,500 kn 3,500€ piratizacija bi ovisila samo o točki dva)
  • mentalitet korisnika (uvijek je bolje besplatno)
  • osobnom stavu korisnika prema osobnoj slobodi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
vision
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Lokacija: Zaljev svetaca

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la vision »

Pitanje je ok, iako se o tome raspravljalo u nekoliko tema zadnje vrijeme.
Ne znam šta ću ti objašnjavati - kad mene neko uživo pita šta bi bilo ako bi bilo - odgovorim: "Pušti me stat". Pitao sam kako je kod tebe.
Ide južina...

Držimo se teme.
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Da nema piratizacije

Post Postao/la shrike »

Ovisi o kojem SW.

- Microsoft bi u tom slučaju samo nastavio sa maksimalnim forsiranjem svojih proizvoda u osnovnim i srednjim školama te fakultetu (tj. davanjem besplatnih licenci za iste) kako bi ljude maksimalno navukao na to te sa svojim programom ultra jeftinih licenci za početna stanja najbrže nauče. Problem je kada si u firmi i inicijalno je jeftino, stvari postanu besmisleno skupe cca u fazi kada ti postane izrazito teško preći na alternativu. Jasno, iskoristio bi i svoju UEFI poziciju i bilo bi teško do nemoguće kupiti laptop bez widnowsa na njima, a otežalo bi se i u desktop svijetu.

- adobe bi postao teška alternativa. Njihov software je toliko suludo skup da bi ljudi masivno prelazili na gimp i slične proizvode. Zasigurno ne inicijalno dok je još "gimp" takav kakav je vs adobe (koristim gimp tu u veoma širokom smislu kao grafički software koji uključuje i freecad i ostale), ali bi eksponencijalno stvar prelazila u korist GNU/GPL/besplatnog i besplatni SW bi pobijedio. U to nemojte sumnjati ni pikosekunde dok ne vidite da taj pro sw košta tisuće i tisuće eura, a većina malih i individualnih korisnika si to jednostavno ne može priuštiti. I ne zavaravatje se: firme koriste taj SW zato jer ga ljudi znaju koristiti. Ako ga te individue ne mogu piratizirati, onda neće nikada ni naučiti se raditi u stvarima tipa photoshop, a to znači da ga ekipa neće moć ni staviti kao uvjet za zaposlenje. Da ga ne znaju koristiti jer je toliko skup (a je), photoshop bi bio na marginama.
Zato u principu ekipa tipa MS i Adobe i preferiraju da ljudi piratiziraju njihove stvari nego da prelaze u alternativu.

Ova dva scenarija su generalno nekako za SW stvari kako bi išle koje su bliske desktop svijetu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Odgovori