Rezolucija problem

Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

Grof je napisao/la:sorry htio sam reći KDE... pa KDE ima kate editor. Svejedno, probaj umjesto kate, kwriter


Imam K writer, koju naredbu moram ukucati?
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

Section "Files"
# font server independent of the X server to render fonts.
FontPath "unix/:-1"

# minimal fonts to allow X to run without xfs
FontPath "/usr/share/fonts/misc:unscaled"
EndSection

Section "Extensions"
Option "Composite"
EndSection

Section "ServerFlags"
#DontZap # disable <Crtl><Alt><BS> (server abort)
#DontZoom # disable <Crtl><Alt><KP_+>/<KP_-> (resolution switching)
AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse does not work
EndSection

Section "Module"
Load "dbe" # Double-Buffering Extension
Load "v4l" # Video for Linux
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx" # 3D layer
Load "dri" # direct rendering
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "hr"
Option "XkbOptions" "compose:rwin"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Device" "/dev/mouse"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "SynapticsMouse1"
Driver "synaptics"
Option "SHMConfig" "on"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Dell"
ModelName "Dell 1280x800 Laptop Display Panel (16/10)"
HorizSync 30.0-107.0
VertRefresh 50.0-185.0

# TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.
# 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync
ModeLine "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630

# 768x576 @ 100 Hz, 61.6 kHz hsync
ModeLine "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616

# modeline generated by gtf(1) [handled by XFdrake]
ModeLine "1280x800_120" 181.21 1280 1376 1520 1760 800 801 804 858 -HSync +Vsync

# modeline generated by gtf(1) [handled by XFdrake]
ModeLine "1280x800_100" 147.89 1280 1376 1512 1744 800 801 804 848 -HSync +Vsync

# modeline generated by gtf(1) [handled by XFdrake]
ModeLine "1280x800_85" 123.38 1280 1368 1504 1728 800 801 804 840 -HSync +Vsync

# modeline generated by gtf(1) [handled by XFdrake]
ModeLine "1280x800_75" 107.21 1280 1360 1496 1712 800 801 804 835 -HSync +Vsync

# modeline generated by gtf(1) [handled by XFdrake]
ModeLine "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -HSync +Vsync

# modeline generated by gtf(1) [handled by XFdrake]
ModeLine "1280x800_50" 68.56 1280 1336 1472 1664 800 801 804 824 -HSync +Vsync
EndSection

Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "Intel Corp."
BoardName "Intel 915"
Driver "i810"
Option "DPMS"
Option "May_Need_ForceBIOS" "1"
Option "XaaNoOffscreenPixmaps" "1"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 24

Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1280x800"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 15
Modes "1280x800"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1280x800"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800"
EndSubsection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "layout1"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
InputDevice "SynapticsMouse1" "AlwaysCore"
Screen "screen1"
EndSection
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Avatar
karibo
Postovi: 25
Pridružen/a: 08 kol 2008, 00:47
OS: Debian GNU/Linux
Lokacija: Banja LUka

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la karibo »

Ovo shta ja vidim u xorg.conf-u izgleda sasvim ok. Radi na rezoluciji od 1280x800, a i xorg je prepoznao monitor koji to podrzava. E sad.. moguce je da je KDE neshto chachkao mimo xorg.conf-a. Prochachkaj malo po Control Center-u i nadji stavku Display i tamo vidi kako je shta podesheno.

p.s. Nisam znao da postoji aptitude i apt-get i za Pc Linux OS, no chinjenica je da trebash pogledati svoj sources.list (ako je kao kod ubuntu-a i debiana onda se nalazi u
/etc/apt/souces.list). Chachni malo po sajtu http://forums.scotsnewsletter.com/index ... 5233&st=22 mozda ce ti to neshto pomoci.
Avatar
karibo
Postovi: 25
Pridružen/a: 08 kol 2008, 00:47
OS: Debian GNU/Linux
Lokacija: Banja LUka

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la karibo »

E josh i ovo..
Pokushaj se nakachiti na kanal #linuxzasve na serveru irc.freenode.net (mozesh bilo kojim chat programom ili preko http://www.mibbit.com/ i probat cemo rijeshiti problem "u zivo".
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

karibo je napisao/la:Ovo shta ja vidim u xorg.conf-u izgleda sasvim ok. Radi na rezoluciji od 1280x800, a i xorg je prepoznao monitor koji to podrzava. E sad.. moguce je da je KDE neshto chachkao mimo xorg.conf-a. Prochachkaj malo po Control Center-u i nadji stavku Display i tamo vidi kako je shta podesheno.

p.s. Nisam znao da postoji aptitude i apt-get i za Pc Linux OS, no chinjenica je da trebash pogledati svoj sources.list (ako je kao kod ubuntu-a i debiana onda se nalazi u
/etc/apt/souces.list). Chachni malo po sajtu http://forums.scotsnewsletter.com/index ... 5233&st=22 mozda ce ti to neshto pomoci.
Sve sam to već pokušavao, ali bezuspješno. Riješio ( zaobišao ) sam problem instaliravši Ubuntu 8.10, i sve radi po defaultu, rezolucija, lan, 5.1 zvuk, itd.
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Odgovori