Evo, i ja sam jučer instalirao Ubuntu prijatelju na stolno računalo. Ima na njemu Windows 7, ali kako sam mu ja već duže vrijeme pričao o Linuxu, i pokazao mu kako sve to izgleda kod mene, on me pitao da instaliram i njemu. Došao ja kod njega, a ono pila od računala! Ima 1 TB HDD, od čega ima oko 500 GB njemu vrijednih podataka. Intel i3 Procesor 2.93 Ghz, Ati Radeonka od 512 MB.. ekran od 23 inča.. I još uopće nije znao koji procesor ima na računalu.
Mislio sam ja da neće sve proći kako treba. Kao prvo ima dosta podataka na računalu, koje da bih backupovao, trebalo bi mi cijeli dan, i još jedan externi disk od najmanje 500 GB. Pa sam se strašio da neće ostati bez svih podataka. Kao drugo, prevelika je rezolucija na ekranu, pa Live CD nije ispočetka radio kako treba, ali je kasnije sve OK prošlo.
Ali sam sve fino instalirao, za nekih pola sata. Stavio mu Ubuntu na particiju od 20 GB, te napravio /home od još 20 GB, te swap od 1 GB. Skinuo nadogradnje, drivere, Compiz, restricted extras, Cairo Dock, još neke programe.. I radi sve super.. Njemu je najzanimljivije bilo ono okretanje radnih površina na Compizu, pomoću Ctrl+Alt+Left Click, i ostale fore s Compizom. Čak mu nije ni jasno kako to da nema virusa za Linux, i kako to da nije Ubuntu ružan, jer je viđao prije neke Linux distre, i sve su bile ružne.
Sad se samo bojim, kad mu nešto krene po zlu, neću imati mira..
