Stranica: 4/44.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 05 lip 2009, 21:41
Postao/la simke
mislim da u jednom broju treba napisat samo lose strane linuxsa, ako ce stat u jedan broj. :D

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 05 lip 2009, 22:31
Postao/la ReiKo
userlx je napisao/la:Može li se i napisati i konfiguracija na kojoj je testirana ta Linux distribucija.
Ocjena težine same distribucije od 1 do 10, jedan za jako napredne pa sve 10 za početnike.
Podešavanja Linuxa preko Terminala za početnike.
Kategorizacija Linuxa bi isto bila dobra npr. za multimediju, devolpera...
Usporedva top 10 distribucija-najstabilnija, najviše user-frendly, največi izbor paketa...
Hvala na sugestijama, inače ja uvijek u tekstu više manje navedem hardversku platformu (chipset,grafičika kartica i moguće dodatne AGP ili PCI kartice).

Terminal za početnike, sviđa mi se ideja. Kategorizacija isto. Usporedbu imam u planu uskoro napraviti no to u sklopu jedne recenzije pošto u svakom broju imamo tablicu najpopularnijih distribucija za taj mjesec. Ocjena težine bi mogla biti pomalo škakljiva jer je tu puno varijabli no uvažavam prijedlog.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 05 lip 2009, 23:28
Postao/la zole052
ReiKo je napisao/la: Terminal za početnike, sviđa mi se ideja. Kategorizacija isto. Usporedbu imam u planu uskoro napraviti no to u sklopu jedne recenzije pošto u svakom broju imamo tablicu najpopularnijih distribucija za taj mjesec. Ocjena težine bi mogla biti pomalo škakljiva jer je tu puno varijabli no uvažavam prijedlog.
Terminala sam se jako bojao u pocetku ma da u njemu opcenito radis puno jednostavnih stvari koje je lako nauciti, u manjini su neke nerazumljive i komplicirane...
A sto se tice tezine bilo bi stvarno komplicirano filozofirati sa nekim ocjenama od 1 do 10 ali zato bi se dalo lako podijeliti na one za pocetnike, intermediate i expert distre...

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 07:59
Postao/la retsam
Ja bi išao postupkom demistifikacije linuxa jer ljudi obično kad čuju linux,BSD, ostali open-i ili vide rubriku o njima se preplaše i odmah kažu ovo je za fanatike, geek-ove i ls. Ljudima bi trebalo objasniti kako on funkcionira: Kernel, terminal, objasniti kako KDE i GNOME nisu samo šminka ili transformation pack, već cjelovito grafičko okruženje koje omogućava pokretanje ostalih programa. Možda bih i išao malo objašnjavati kompilaciju jer se obično novi korisnici bježe od kompilacije i tar.gz,tar.bz2 i sl. Što je boot loader, bootstraploader razlike između GRUBA i LILA. Malo informacija o xorg-u također ne bi škodilo.Tek bi onda išao uspoređivati GNOME i KDE, možda bi tu malo mjesta mogao dobiti i vrlo dobar xfce i LXDE. kava 8-)

Pa bi to sve prelomio preko više rubrika da sve bude u nastavcima i da ljudi željno iščekuju novi broj.

:D 8-)

EDIT: također ne bi baš o backtracku jer tvz. akeri(lameri) koji neznaju baš o security-u kojima je cilj ugroziti nečje računalo samo da se mogu hvalisati bi članak bio samo informcija i povod.

P.S. Granica između security-a i napada na nj je tanka kao između ljubavi i mržnje.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 12:26
Postao/la ReiKo
Svi prijedlozi primjeni na znanje, zanima me što mislite da se ponekad stavi jedna sitnija recenzija neke open source igre za Linux otvorene sustave?

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 12:32
Postao/la simke
ReiKo je napisao/la:Svi prijedlozi primjeni na znanje, zanima me što mislite da se ponekad stavi jedna sitnija recenzija neke open source igre za Linux otvorene sustave?
nemora biti open source, samo nek je besplatna, cisto radi navike.

jel ovo zvuci glupo. mislim, nekuzim se bas, al nije li da sve sto je besplatno nije open.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 12:35
Postao/la Markec
I ja bi volio, da to bude nesto komercijalno sto nemogu nači u reposima. Recimo demo igre, ili free igre a da imaju podrsku za linux.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 12:41
Postao/la userlx
Tutorial o podešavanju Wine-a.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 13:05
Postao/la retsam
ReiKo je napisao/la:Svi prijedlozi primjeni na znanje, zanima me što mislite da se ponekad stavi jedna sitnija recenzija neke open source igre za Linux otvorene sustave?
Vrlo su rijetke open surce čeešće samo closed-surce free. Ako ćemo na igre onde bi bilo bolje spomenuti cross over i wine, kako podesiti i sl. jer objektivno igre u linuxu za windowsom zaostaju isto je u slučaju s OPENGL i Directx. Ako je netko gamer i hoće igre na linuxu nek se spremi na dual boot

EDIT: Linux gamer distribucije: Games Knoppix, Linux-Gamers Live, PCLinuxOS SuperGamer 2

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 13:21
Postao/la Grof
simke je napisao/la: jel ovo zvuci glupo. mislim, nekuzim se bas, al nije li da sve sto je besplatno nije open.
OT:

freeware - besplante aplikacije bez ograničenja, ali BEZ isporučenog source koda (samo binary)
open source - sa isporučenim source codeom pod GPL ili nekom drugom kompatibilnom licencom