Stranica: 5/44.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 13:27
Postao/la ReiKo
Grof je napisao/la:
simke je napisao/la: jel ovo zvuci glupo. mislim, nekuzim se bas, al nije li da sve sto je besplatno nije open.
OT:

freeware - besplante aplikacije bez ograničenja, ali BEZ isporučenog source koda (samo binary)
open source - sa isporučenim source codeom pod GPL ili nekom drugom kompatibilnom licencom
Ma to je jasno, mislim da je većina upoznata s činjenicom da je druga stvar freeware a druga open source. E sad, najbolje je kad to dvoje ide ruku pod ruku, a zapravo open source je u teoriji uvijek freeware dok freeware može biti closed source.


Tu se postavlja pitanje : ako postoji neki jako zanimljiv komad softvera koji je freeware a nije totalno otvorenog koda - dali da ga uvrstimo u recenziju?

To su ta neka pikantna pitanja koja mogu imati i pozitivan i negativan odgovor ovisno u kojem pogledu gledamo kad se koncipira rubrika.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 13:47
Postao/la Grof
ReiKo je napisao/la: Tu se postavlja pitanje : ako postoji neki jako zanimljiv komad softvera koji je freeware a nije totalno otvorenog koda - dali da ga uvrstimo u recenziju?

To su ta neka pikantna pitanja koja mogu imati i pozitivan i negativan odgovor ovisno u kojem pogledu gledamo kad se koncipira rubrika.
Tako je, to su možda pitanja o kojim bi i ti trebao porazgovarati sa svojima u uredništvu časopisa. ;)

Jer ako se rubrika zove open source, onda se zna što znači - open source (definitivno ne i closed source).

Osobno sam mišljenja da bi i odličan closed source (a freeware) trebalo recenzirati.....

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 13:49
Postao/la ReiKo
Grof je napisao/la:
ReiKo je napisao/la: Tu se postavlja pitanje : ako postoji neki jako zanimljiv komad softvera koji je freeware a nije totalno otvorenog koda - dali da ga uvrstimo u recenziju?

To su ta neka pikantna pitanja koja mogu imati i pozitivan i negativan odgovor ovisno u kojem pogledu gledamo kad se koncipira rubrika.
Tako je, to su možda pitanja o kojim bi i ti trebao porazgovarati sa svojima u uredništvu časopisa. ;)

Jer ako se rubrika zove open source, onda se zna što znači - open source (definitivno ne i closed source).

Osobno sam mišljenja da bi i odličan closed source (a freeware) trebalo recenzirati.....
Koji softver ide u rubriku je moja odluka, no svakako bi htio čuti vaša mišljenja o tom pitanju.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 14:24
Postao/la userlx
Pa ako ima neki zanimljivi freeware-closed source program, nek ga stave u software rubriku.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 14:47
Postao/la retsam
Ovdje se postavlja još jedno pitanje a to je da postoji open-surce na windowsu manje, ali postoji i njega bi se trebalo onda uvrstiti bez obzira na platformu.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 15:03
Postao/la ReiKo
retsum je napisao/la:Ovdje se postavlja još jedno pitanje a to je da postoji open-surce na windowsu manje, ali postoji i njega bi se trebalo onda uvrstiti bez obzira na platformu.
Ako sam dobro razumio, reći ću ti kako neovisno o kojoj platformi da se radilo (npr. ako nije cross-platform aplikacija nego Linux only, Mac OS X only ili Windows only ) - dok god je open source - biti će dio rubrike.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 15:32
Postao/la Suko
Suko je napisao/la:Pokušati pronaći Hrvatske tvrtke koje koriste Open source rješenja i napisati njihova iskustva.
Naravno i dobra i loša iskustva.
Možda sam dosadan, ali stvarno me zanima da li imate planove pisati i o tome?

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 15:59
Postao/la ReiKo
Suko je napisao/la:
Suko je napisao/la:Pokušati pronaći Hrvatske tvrtke koje koriste Open source rješenja i napisati njihova iskustva.
Naravno i dobra i loša iskustva.
Možda sam dosadan, ali stvarno me zanima da li imate planove pisati i o tome?

Naravno da imam... pa rekao sam vam da ću uvažiti sve vaše prijedloge.


Inače samo bi htio nešto napomenuti :

Ovu obostranu komunikaciju (koju malo autora ima sa svojim čitateljima) smo ostvarili tek nedavno. Stoga ćete se za potpunu realizaciju nekih tema i sugestija koje ste naveli morati strpiti zato jer je materijal koji je dosad napisan poslan nešto unaprijed glavnom uredniku. No to je sasvim normalno, znači sve navedeno možete očekivati uskoro, no najvažnije je da budete kroz već navedene sugestije,kritike,pohvale i slično - konstantna podrška

EDIT :

Nisam upoznat koliko zapravo na ovom forumu ima open source programera, no u svakom slučaju ako imate kvalitetan komad softvera bez susprezanja me kontaktirajte pa ćemo ga obraditi u časopisu tj. u rubrici "Open Source".

Isto tako, u budućnosti planiramo nagradne igre za open-source programere tako da svakako to imajte na umu ;)

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 18:00
Postao/la 4ndY
Ja sam načelno protiv closed source programa u open source rubrici jer to nije blisko opensourceu, već je dijametralno suprotno. Makar su si po cijeni slični (opensource i feeware), razlikuju se u svemu drugome: zajednici, metodi razvoja, iskoristivosti, slobodama, "otvorenosti"... Na kraju krajeva, u opensourceu nikad nije "skandalozno" naplatiti softver... ali ne isporučiti/omogućiti izvorni kod je :roll:

Jedino sam za to da se takvi programi prikažu da "postoje" i za alternativne platforme ili ako nema (dobre) alternative u opensource obliku (u smislu da recimo Linux nije zakinut za tu stvar).
Uzmimo za primjer Operu (browser) - freeware je i višeplatformska, ali nije opensource i stoga nema tražiti što u opensource rubrici časopisa (da se razumijemo, Opera mi je primarni browser).

Što se programiranja tiče... to je dobra ideja, s obzirom da je Linux jako userfrendly za programere, što bi moglo zainteresirati i Windows programere koji do sada nisu pokazivali interes prema alternativnim platformama.

Re: VIDI časopis - prijedlozi za članke

Postano: 06 lip 2009, 18:24
Postao/la ReiKo
4ndY je napisao/la:Ja sam načelno protiv closed source programa u open source rubrici jer to nije blisko opensourceu, već je dijametralno suprotno. Makar su si po cijeni slični (opensource i feeware), razlikuju se u svemu drugome: zajednici, metodi razvoja, iskoristivosti, slobodama, "otvorenosti"...
Neznam ako si vidio, no u prošlom broju VIDIja sam se upravo malo osvrnuo na ovu "problematiku" u uvodniku "Open Source" rubrike (Slobodno, otvoreno je!) pošto sam pročitao jedan jako dobar tekst g. Richarda Stallmana na tu temu ( freeware <-> open source ).