Stranica: 7/37.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 16 sij 2009, 19:35
Postao/la Suko
Grof je napisao/la:Vijesti sa Wikija i prijedlozi
  • Napravio sam neke kozmetičke izmjene u prikazu stranica za početnike. Konkretno, radi se o drugačijem pristupu distributivnim rješenjima. Ne ide se više preko linkova za svaku distru, nego su sve distributivna rješenja prikazana u istom dokumentu, ali kao poglavlja. Evo, konkretno ovako
Bolje izgleda.
Lakše je i za uređivati.

PITANJE: Što s programima koji nisu otvorenog koda, a postoje kao verzije za Linux?
Npr. Acrobat Reader.
Postoji za Linux, besplatan je, radi dobro. Nije otvorenog koda.
Ili Skype.
Da li takvi programi idu u Open.Wiki?
Jer, s popularizacijom Linuxa će biti sve više ovakvih programa.
Ako ih izostavimo sa OpenWikija, nećemo dati pravu sliku početnicima.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 16 sij 2009, 19:44
Postao/la Grof
Suko je napisao/la: PITANJE: Što s programima koji nisu otvorenog koda, a postoje kao verzije za Linux?
Npr. Acrobat Reader.
Postoji za Linux, besplatan je, radi dobro. Nije otvorenog koda.
Ili Skype.
Da li takvi programi idu u Open.Wiki?
Jer, s popularizacijom Linuxa će biti sve više ovakvih programa.
Ako ih izostavimo sa OpenWikija, nećemo dati pravu sliku početnicima.
Huh :misli

dobrog li pitanja.

Po tome što openwiki predstavlja, ne bi trebali, ali također mislim da bi trebali napraviti iznimku i te programe također prikazati, ali sa naznakom da nisu otvorenog koda nego samo slobodni za korištenje.

No što drugi kažu?

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 16 sij 2009, 20:25
Postao/la Tux Slave
Staviti ih, ali napraviti njihovo ime npr. Adobe Acrobat Reader(ZK)
ZK - zatvoreni kod

Onda samo linkat ZK na stranicu s opisom što znači zk. Naravno, ovo je samo prijedlog smišljen u 10 sekundi.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 16 sij 2009, 21:26
Postao/la Grof
Tux Slave je napisao/la:Staviti ih, ali napraviti njihovo ime npr. Adobe Acrobat Reader(ZK)
ZK - zatvoreni kod

Onda samo linkat ZK na stranicu s opisom što znači zk. Naravno, ovo je samo prijedlog smišljen u 10 sekundi.
Može, treba svakako označiti da nje otovrena aplikacija.

Nego jedna molba onima koji su opisivali aplikacije... Svakako postavite linkove na opisu aplikacije koji vode na službene stranice od istih!!! :)

To puno znači onima koji se za opisane aplikacije zainteresiraju....

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 16 sij 2009, 21:32
Postao/la Suko
Grof je napisao/la: Nego jedna molba onima koji su opisivali aplikacije... Svakako postavite linkove na opisu aplikacije koji vode na službene stranice od istih!!! :)

To puno znači onima koji se za opisane aplikacije zainteresiraju....
Može

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 17 sij 2009, 09:22
Postao/la 4ndY
Meni se ne sviđa baš to rješenje jer širimo opseg sadržaja i na aplikacije zatvorenog koda, a to pod:
a) ne spada u domenu našeg wikija po definiciji
b) ne zaslužuje isti tretman kao i otvoreni softver (kao da stavimo screenshotove i kratki opis)
c) nismo dosljedni s porukom (nagovaramo ljude da pređu na slobodan softver, a onda im uz to još uguravamo vlasnički)

Predlažem da na takav softver postavimo samo link na službene stranice:
Npr., gdje se spominje Opera, stavimo:

Kod: Označi sve

[http://www.opera.com Opera]
Ili Skype

Kod: Označi sve

[http://www.skype.com Skype]
te uz to držimo stranice npr: Instalacija_aplikacija_zatvorenog_koda:
i tu napišemo kratke upute za instalaciju popularnih aplikacija i onih za koje nema ekvivalenta na Linuxu (npr. Skype, Opera, Mathematica, ...).

Ako netko baš inzistira da napiše nešto o takvom programu neka napiše članak na hrvatskoj Wikipediji i samo stavi link na taj članak.

p.s. I sam koristim Operu, ali ja nisam u javnosti kao ovaj wiki otvorenog softvera :-)

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 17 sij 2009, 10:52
Postao/la Suko
Možda da za prvu ruku ne stavljamo takve programe.
Pa da vidimo kako će to ići.
Ako se pokaže potreba, uvijek možemo promijjeniti.
Mislim, meni osobno ne smeta da li je program zatvorenog koda, ali kad se već wiki zove Open wiki, onda bi trebali biti dosljedni.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 17 sij 2009, 11:23
Postao/la zole052
Po meni bi ih trebalo barem spomenuti... ako se radi na promociji unuxoida ipak bi trebalo barem reci ljudima "da, to postoji i za linux"... ali samo one najpopularnije programe, ne sada da se spisak otegne :)

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 17 sij 2009, 12:09
Postao/la Suko
Može anketa Grofe?
Ima tu puno različitih mišljenja.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Postano: 17 sij 2009, 13:24
Postao/la 4ndY
Trebamo ih spomenuti - svakako. Ali napominjem da ne bi trebalo biti:

Kod: Označi sve

wiki.open.hr/wiki/Firefox
i onda isto tako:

Kod: Označi sve

wiki.open.hr/wiki/Opera
Jer onda to nije OpenWiki nego: Softver za Linux wiki :-)