Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
Moderator/ica: Moderatori/ce
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
Ne shvaćam zapravo ovu diskusiju tu sada o linuxu? Ovo je tema o windowsu i njegove mane nisu opravdane ikakvim linuxovim manama (kojih uistinu ima puno). Ja ti samo velim da npr- moj način korištenja se nije uopće promijenio od win98 pa na dalje, te da koristim widnows i da u win98 mogu imati nove kodeke i programe, ja bi i dalje bio na tome. Ozbiljno nisam koristio uopće win vista pa na dalje, ali ovo što vidim i što mi ljudi kažu mi se ne sviđa. Konkretno, kolega koji je instalirao w10 mi je rekao da NIJE moguće isključiti neke intruzije privatnosti, a i ove koje postoje su zapravo neprihvatljive (malo je smiješno da se recimo po defaultu sharaju updatei OS-a sa svima jer to otvara čitavi novi vektor napada). Specifično ti potezi nisu obranivi i ne mogu se trivijalizirati `dežurnim dušebrižništvom', jer predstavljaju tešku invaziju na privatnost i sigurnost. To bi bilo prihvatljivo ako bi po defaultu bilo isključeno, pa se eksplicitno treba uključivati. Ovako, "po sudskom nalogu" znači kur** od ovce ako vidiš kako točno NSA operira, pa se može slobodno pretpostaviti i raditi pod pretpostavkom da nebitno što tamo kliknuo NSA ima direktni pistup svim dokumentima koje uzima bez ikakvog sudskog naloga.
EDIT:
korigirah neke pravopisno-gramitočko-logičke greške.
EDIT:
korigirah neke pravopisno-gramitočko-logičke greške.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
-
Max Bunker
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
@Fugu
To kaj piše u članku kojeg si linkao je teška bljuzga i izmišljotina.
Nakon nadogradnje sa windows 8.1 ili nakon čiste instalacije windows desetke , defaultni wallpaper je onaj plavi prozor kroz koji prodire bijela svjetlost a zaštitnik ekrana je defaultno isključen.
Ako si prilikom nadogradnje kliknuo da ti sacuva dokumente i aplikacije onda ces nakon nadogradnje dobiti onaj wallpaper i screensaver koji si imao na windows 8, 1 ili 7 , ovisno sa kojeg os-a si vršio nadogradnju. Vec tjedan dana radim samo te nadogradnje i instalacije desetke i uvjek je točno tako bilo kako sam opisao.
A to kaj je tamo opisano je i tehnički nemoguce jer proces nadogradnje nije automatika pa da ti to navečer pokrenes i ujutro te doceka novi desktop već je to interaktivan proces pun klikanja i upisivanja plus kaj login u račun isto nije automatski bez obzira dal imaš lokalni ili ms račun. Naknadno možeš podesiti autologin ali onaj prvi login nakon nadogradnje ili instalacije nikako nemože biti automatski. ..
Malo samo da si razmislio uopce nebi stavljao link na takve bedastoce.... Kaj misliš da i za linux nepostoje milioni takvih izrečenih bureka koje su kojekakvi biseri natrkeljali online ? Zaviri na fb u opensuse grupu pa vidi kakve tamo nepostojece probleme škvadra uspije izazvati i onda ih predstavljaju kao negativnosti opensusea....
....
To kaj piše u članku kojeg si linkao je teška bljuzga i izmišljotina.
Nakon nadogradnje sa windows 8.1 ili nakon čiste instalacije windows desetke , defaultni wallpaper je onaj plavi prozor kroz koji prodire bijela svjetlost a zaštitnik ekrana je defaultno isključen.
Ako si prilikom nadogradnje kliknuo da ti sacuva dokumente i aplikacije onda ces nakon nadogradnje dobiti onaj wallpaper i screensaver koji si imao na windows 8, 1 ili 7 , ovisno sa kojeg os-a si vršio nadogradnju. Vec tjedan dana radim samo te nadogradnje i instalacije desetke i uvjek je točno tako bilo kako sam opisao.
A to kaj je tamo opisano je i tehnički nemoguce jer proces nadogradnje nije automatika pa da ti to navečer pokrenes i ujutro te doceka novi desktop već je to interaktivan proces pun klikanja i upisivanja plus kaj login u račun isto nije automatski bez obzira dal imaš lokalni ili ms račun. Naknadno možeš podesiti autologin ali onaj prvi login nakon nadogradnje ili instalacije nikako nemože biti automatski. ..
Malo samo da si razmislio uopce nebi stavljao link na takve bedastoce.... Kaj misliš da i za linux nepostoje milioni takvih izrečenih bureka koje su kojekakvi biseri natrkeljali online ? Zaviri na fb u opensuse grupu pa vidi kakve tamo nepostojece probleme škvadra uspije izazvati i onda ih predstavljaju kao negativnosti opensusea....
....
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
Hvala Max, do sad smo samo bili naivni ideolozi koji smo željeli bolje svima.. sad smo i zatupljeni 
-
Max Bunker
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
@shrike
Pa ako nisi upoznat sa windows desetkom i opcenito o novijim windows generacijama , zakaj se onda uopce upustas u ocjenjivanje necega sto nepoznas i nekoristis ? Tebi reko prijatelj i to je odma zakon jer je tebi reko prijatelj . Da te podsjetim na radne kolege tvog splitskog pajde kojega su te njegove kolege uvjeravale u to kome o koliko ce win deset biti besplatni , a on to sve objavio ovdje kao jedinu neporecivu istinu a sve informacije su mu bile pogrešne
Aj kad te toliko smeta to zadiranje u privatnost , da te ja poducim a ti prenesi znanje tim svojim prijateljima: u euli prprilikom instalacije ti sve potanko piše . Nakon instalacije imaš predinstaliranu aplikaciju Pomocnik , unutar koje možeš u par klikova sve to isključiti cak i u home verziji ili se kroz tu aplikaciju povezes sa ms suportom koji ti to daljinski odrade ako ih to zatrazis i dozvolis pristup tvom racunalu...
Pa daj bar pitaj osobe koje su u tome malo dublje prije nego izneses pausalne neprovjerene informacije. .. U žutoj štampi i portalima piše i da ljudi reptili vladaju našom planetom ........

Pa ako nisi upoznat sa windows desetkom i opcenito o novijim windows generacijama , zakaj se onda uopce upustas u ocjenjivanje necega sto nepoznas i nekoristis ? Tebi reko prijatelj i to je odma zakon jer je tebi reko prijatelj . Da te podsjetim na radne kolege tvog splitskog pajde kojega su te njegove kolege uvjeravale u to kome o koliko ce win deset biti besplatni , a on to sve objavio ovdje kao jedinu neporecivu istinu a sve informacije su mu bile pogrešne
Aj kad te toliko smeta to zadiranje u privatnost , da te ja poducim a ti prenesi znanje tim svojim prijateljima: u euli prprilikom instalacije ti sve potanko piše . Nakon instalacije imaš predinstaliranu aplikaciju Pomocnik , unutar koje možeš u par klikova sve to isključiti cak i u home verziji ili se kroz tu aplikaciju povezes sa ms suportom koji ti to daljinski odrade ako ih to zatrazis i dozvolis pristup tvom racunalu...
Pa daj bar pitaj osobe koje su u tome malo dublje prije nego izneses pausalne neprovjerene informacije. .. U žutoj štampi i portalima piše i da ljudi reptili vladaju našom planetom ........
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
shrike, nisam znao da si postao vladarMax Bunker je napisao/la:@shrike
[cut] U žutoj štampi i portalima piše i da ljudi reptili vladaju našom planetom ........
-
Max Bunker
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
@bertone
Pa di si kompa....
Neznam baš da sam igdje rekao da ste vi svi kolektivno zatupljeni... Pojedinci jesu i to prvenstveno ideoloski ali svi niste nikako....
@iweb
Je pa kad ti pajdo vjeruje kojekakvim online objavama onda nije iskljuceno da vjeruje i u reptile.... hehhheeee Malo šale nije naodmet. ..
Bertone , instalirao si desetku i iz prve ruke si im mogao iznijeti i cjenu soliter igrice i iskljucivanje telemetrije .....

Pa di si kompa....
Neznam baš da sam igdje rekao da ste vi svi kolektivno zatupljeni... Pojedinci jesu i to prvenstveno ideoloski ali svi niste nikako....
@iweb
Je pa kad ti pajdo vjeruje kojekakvim online objavama onda nije iskljuceno da vjeruje i u reptile.... hehhheeee Malo šale nije naodmet. ..
Bertone , instalirao si desetku i iz prve ruke si im mogao iznijeti i cjenu soliter igrice i iskljucivanje telemetrije .....
- DoDo
- Postovi: 1559
- Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
- Spol: M
- OS: GNOME 3
- Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
@shrike
Necu ulaziti u daljnje prepiranje jer ce ova tema zavrsiti flame war-om kao i vecina tema na ovom forumu samo zato jer si skrenuo s teme. Srz ove teme nije tvoje nekoristenje windowsa niti tvoje opazanje da se od win98 do win10 nije nista promijenilo, nego je ovo tema o novotarijama u windowsima 10 i posljedicama istih za linux. Ne mozes poreci da windows 10 nisu tehnicki superiorni svim windowsima dosad niti da imaju neke inovativne stvari koje dosad ni jedan OS nema (npr. live tiles).
Bas kao sto je Max rekao, kad ne mozes naci ni jednu tehnicku manu, onda pocnes s "dusebriznistvom" o privatnosti. Tebi osobno je to mozda bitno i ti zato koristis debian. Medjutim, vecini ljudi to ocito nije bitno, odnosno bitnije im je imati ugodan rad s racunalom bez muke po driverima i muke po otvaranjima word dokumenata. Vecinu ljudi ne zanimaju detalji formata dokumenata i slicno. Oni se zele baviti svojim poslom, koristeci racunalo kao alat. I ako isprobaju linux i isprobaju windowse i vide da wordov dokument kojeg su dobili od kolege ne izgleda dobro na linuxu, dok izgleda dobro na windowsima - i okrive linux za to, a ne kolegu koji je koristio word umjesto libreoffice-a za stvaranje tog dokumenta.
I zato je vazno da LZS i ostale Linux zajednice informiraju ljude o linuxu kao alternativi windowsu, ali da ih istovremeno ne obmanjuju tvrdeci da su windowsi losi, spori, zahtjevni za racunalo i da vas spijuniraju dok linux to ne radi. Naime, i linux ima NSA-ove backdoorove za slucaj "ako zatreba". Ljude treba potaknuti da sami isprobaju linux i da odluce hoce li ga na kraju koristiti ili ne. I ta odluka mora biti iskljucivo njihova - ne smijemo im soliti pamet da ce im dusa gorit u paklu ako koriste zatvoren software.
Ja osobno kad ljudima preporucam linux kao glavnu prednost istaknem (zasad jos) relativno malu zastupljenost virusa, spyware-a i adware-a u odnosu na windows i cinjenicu da je besplatan (ne zamaram ih sa filozofijom slobodnog softvera jer realno to nikog ne zanima). I nazalost danas je to jedina prednost koju mogu stavit u korist linuxa. Vise ne vrijedi mantra da je brzi od windowsa i da trosi manje memorjie - to je vrijedilo u doba viste i u rane dane win7 - danas to vise ne stoji. Vise ne vrijedi ni mantra da je instalacija linuxa jednostavna sa svega par klikova misem i da je 100% sigurna - vise ljudi mi se je potuzilo da su iz razonode isprobavali Linux Mint i da im je mintov installer ucinio windowse nebutabilnima.
Vise ne vrijedi ni mantra sve radi out of the box bez dugotrajnog trazenja drivera po internetu i instalacije istih - iako je linux HW support je mnogo bolji nego ikad prije, jos uvijek vecina novog hardvera ne radi na linuxu bez posebne instalacije ili cak kompajliranja drivera (think broadcom wifi), dok su windowsi od verzije 7 uveli repozitorij drivera u svoj windows update pa ti windowsi ne samo pronadju sve drivere koji ti trebaju, nego ih cak drze up-to-date - nesto sto je donedavno bila jedna od vecih prednosti linuxa.
Dakle svrha tema poput ovakvih jest da zapravo prokomentiramo kako novi windows featureovi utjecu na linux ecosystem i sto mozemo sa strane linuxa napraviti da bi ga opet ucinili ljudima privlacnim (iako osobno smatram da ako nam to nije uspjelo nakon microsoftovog fijaska s vistom, nece nam nikad). Windowsi 10 su ozbiljno ugrozili linux upravo iz razloga jer su neke od glavnih prednosti linuxa stavili u windowse, poput virtualnih desktopa, repozitorija aplikacija, stroze politike updateanja OS-a te revolucionarnog DirectX-a 12 koji ce po prvi puta na racunalima omoguciti vece performanse igara nego na konzolama.
Dakle, sad moramo ozbiljno razmisljati o tome kako cemo linux reklamirati i sto linux moze ponuditi prosjecnom korisniku, a windowsi ne. I to nesto mora biti nesto konkretno, a ne GNU filozofija. A bojim se da trenutno linux nema nista za ponuditi:
* Izvor: Zakon o elektronickim komunikacijama, clanak 109, stavak 3
Necu ulaziti u daljnje prepiranje jer ce ova tema zavrsiti flame war-om kao i vecina tema na ovom forumu samo zato jer si skrenuo s teme. Srz ove teme nije tvoje nekoristenje windowsa niti tvoje opazanje da se od win98 do win10 nije nista promijenilo, nego je ovo tema o novotarijama u windowsima 10 i posljedicama istih za linux. Ne mozes poreci da windows 10 nisu tehnicki superiorni svim windowsima dosad niti da imaju neke inovativne stvari koje dosad ni jedan OS nema (npr. live tiles).
Bas kao sto je Max rekao, kad ne mozes naci ni jednu tehnicku manu, onda pocnes s "dusebriznistvom" o privatnosti. Tebi osobno je to mozda bitno i ti zato koristis debian. Medjutim, vecini ljudi to ocito nije bitno, odnosno bitnije im je imati ugodan rad s racunalom bez muke po driverima i muke po otvaranjima word dokumenata. Vecinu ljudi ne zanimaju detalji formata dokumenata i slicno. Oni se zele baviti svojim poslom, koristeci racunalo kao alat. I ako isprobaju linux i isprobaju windowse i vide da wordov dokument kojeg su dobili od kolege ne izgleda dobro na linuxu, dok izgleda dobro na windowsima - i okrive linux za to, a ne kolegu koji je koristio word umjesto libreoffice-a za stvaranje tog dokumenta.
I zato je vazno da LZS i ostale Linux zajednice informiraju ljude o linuxu kao alternativi windowsu, ali da ih istovremeno ne obmanjuju tvrdeci da su windowsi losi, spori, zahtjevni za racunalo i da vas spijuniraju dok linux to ne radi. Naime, i linux ima NSA-ove backdoorove za slucaj "ako zatreba". Ljude treba potaknuti da sami isprobaju linux i da odluce hoce li ga na kraju koristiti ili ne. I ta odluka mora biti iskljucivo njihova - ne smijemo im soliti pamet da ce im dusa gorit u paklu ako koriste zatvoren software.
Ja osobno kad ljudima preporucam linux kao glavnu prednost istaknem (zasad jos) relativno malu zastupljenost virusa, spyware-a i adware-a u odnosu na windows i cinjenicu da je besplatan (ne zamaram ih sa filozofijom slobodnog softvera jer realno to nikog ne zanima). I nazalost danas je to jedina prednost koju mogu stavit u korist linuxa. Vise ne vrijedi mantra da je brzi od windowsa i da trosi manje memorjie - to je vrijedilo u doba viste i u rane dane win7 - danas to vise ne stoji. Vise ne vrijedi ni mantra da je instalacija linuxa jednostavna sa svega par klikova misem i da je 100% sigurna - vise ljudi mi se je potuzilo da su iz razonode isprobavali Linux Mint i da im je mintov installer ucinio windowse nebutabilnima.
Vise ne vrijedi ni mantra sve radi out of the box bez dugotrajnog trazenja drivera po internetu i instalacije istih - iako je linux HW support je mnogo bolji nego ikad prije, jos uvijek vecina novog hardvera ne radi na linuxu bez posebne instalacije ili cak kompajliranja drivera (think broadcom wifi), dok su windowsi od verzije 7 uveli repozitorij drivera u svoj windows update pa ti windowsi ne samo pronadju sve drivere koji ti trebaju, nego ih cak drze up-to-date - nesto sto je donedavno bila jedna od vecih prednosti linuxa.
Dakle svrha tema poput ovakvih jest da zapravo prokomentiramo kako novi windows featureovi utjecu na linux ecosystem i sto mozemo sa strane linuxa napraviti da bi ga opet ucinili ljudima privlacnim (iako osobno smatram da ako nam to nije uspjelo nakon microsoftovog fijaska s vistom, nece nam nikad). Windowsi 10 su ozbiljno ugrozili linux upravo iz razloga jer su neke od glavnih prednosti linuxa stavili u windowse, poput virtualnih desktopa, repozitorija aplikacija, stroze politike updateanja OS-a te revolucionarnog DirectX-a 12 koji ce po prvi puta na racunalima omoguciti vece performanse igara nego na konzolama.
Dakle, sad moramo ozbiljno razmisljati o tome kako cemo linux reklamirati i sto linux moze ponuditi prosjecnom korisniku, a windowsi ne. I to nesto mora biti nesto konkretno, a ne GNU filozofija. A bojim se da trenutno linux nema nista za ponuditi:
- X server je prastar, a Wayland u vecini distribucija vjerojatno necemo docekati prije kraja sljedece godine
- razni desktop environmenti ne nude nista inovativno, a kad i ponude, onda nemaju fallback rjesenje za ljude kojima se inovacija ne svidja
- HW podrska je uglavnom rudimentarna, odnosno driveri su implementirani s minimalnim effortom kako bi HW radio, ali ne i radio optimalno (koliko HW-a ima npr. dobro rijesen power management u linuxu?)
- SW je napisan uglavnom iz hobija i nema nikakav quality assurance, odnosno ako radi, radi, ako ne, boli me briga
- i jos mnogo toga
* Izvor: Zakon o elektronickim komunikacijama, clanak 109, stavak 3
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
Kad je Dodo već apomenuo, jedna zanimljivost.. Broadcom BCM4312 koji pod Linuxom radi nakon instalacije vlasničkog drivera (Debian je posebna priča) pod Win7 je radio out-of-the-box, dok recimo Atheros AR9285 nije radio pod Win7, a pod Linuxom je.. u Win10 oba rade OOTB.
Max, osnovni Solitere je free no ispizdiš od EPP-a.. zapravo ispizdiš i dok shvatiš kako ga pokrenuti.
Usput, telemetrija se može isključiti no realno koliko korisnika uopće zna koristiti Registry Editor (zapravo da li uopće znaju da postoji) ili još gore koristiti CMD?
Realno, napravio sam nadogradnju na w7 i koristio OS tako par dana, sad sam napravio i full čistu instalaciju i pogasio sve što sam znao pogasiti i nije mi žao potrošenog vremena no ostaje pitanje kako će sad u budućnosti takav OS funkcionirati kod nadogradnji
Osobno mi se ne sviđa ni jedan desktop OS koji izgledom i funkcionalnošću vuče na mobilni OS no očito je to danas IN. Srećom za sad još uvijek imam mogućnost izbora.
Max, osnovni Solitere je free no ispizdiš od EPP-a.. zapravo ispizdiš i dok shvatiš kako ga pokrenuti.
Usput, telemetrija se može isključiti no realno koliko korisnika uopće zna koristiti Registry Editor (zapravo da li uopće znaju da postoji) ili još gore koristiti CMD?
Realno, napravio sam nadogradnju na w7 i koristio OS tako par dana, sad sam napravio i full čistu instalaciju i pogasio sve što sam znao pogasiti i nije mi žao potrošenog vremena no ostaje pitanje kako će sad u budućnosti takav OS funkcionirati kod nadogradnji
Osobno mi se ne sviđa ni jedan desktop OS koji izgledom i funkcionalnošću vuče na mobilni OS no očito je to danas IN. Srećom za sad još uvijek imam mogućnost izbora.
-
Max Bunker
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
@bertone
Nije pravo pitanje koliko uopce korisnika zna koristitiregedit nego je pravo pitanje kolikom uopce broju korisnika wwindowsa smeta telemetrija pa da idu tražiti nacina to disejblati !
A najbitnije je da za tih par promila korisnika kojima ce to smetati , microsoft ce im to grates odraditi ako baš žele i toliko im to smeta.
Soliter ima reklama kao i mnoštvo drugih aplikacijama i to na raznim platformama , no cinjenica je da je soliter i dalje besplatan iako je nepuceni ovdašnji kolega se zgražao da kako sad odjednom se soliter naplacuje.. Puno ovi tvoji bubaju netočnosti i to samo zato da bi ocrnilo nešto što niti poznaju niti svakodnevno koriste..
Ako nisi stručno odradio disejblanje telemetrije onda ti se fakat može desiti raznorazni čudni problemi ali tada nemoj kriviti windowse ili microsoft jer ti si taj koji je išao čačkati stvari koje su još nove i nedovoljno ih poznamo koliko je medusobbno što sacime povezano.. Ja vec tjedan dana picim nadogradnje ali sve ostavljam na default dok dobro neproucim tisuce stranica pdf- ttehničke literature koju je ms pustio uz desetku...
Nije pravo pitanje koliko uopce korisnika zna koristitiregedit nego je pravo pitanje kolikom uopce broju korisnika wwindowsa smeta telemetrija pa da idu tražiti nacina to disejblati !
A najbitnije je da za tih par promila korisnika kojima ce to smetati , microsoft ce im to grates odraditi ako baš žele i toliko im to smeta.
Soliter ima reklama kao i mnoštvo drugih aplikacijama i to na raznim platformama , no cinjenica je da je soliter i dalje besplatan iako je nepuceni ovdašnji kolega se zgražao da kako sad odjednom se soliter naplacuje.. Puno ovi tvoji bubaju netočnosti i to samo zato da bi ocrnilo nešto što niti poznaju niti svakodnevno koriste..
Ako nisi stručno odradio disejblanje telemetrije onda ti se fakat može desiti raznorazni čudni problemi ali tada nemoj kriviti windowse ili microsoft jer ti si taj koji je išao čačkati stvari koje su još nove i nedovoljno ih poznamo koliko je medusobbno što sacime povezano.. Ja vec tjedan dana picim nadogradnje ali sve ostavljam na default dok dobro neproucim tisuce stranica pdf- ttehničke literature koju je ms pustio uz desetku...
Re: Što je novo u Windowsima 10 i što to znači za Linux?
kako je Dodo ovo lijepo opisao, dođe mi da si instaliram Windows 10 kad su već tako superiorni i idealni...
ali prođe me brzo
da skratim priču: odojak iz teme, vi guštajte, koristite što god želite, osx, windows, bilo koju od 213143 linux distre...savršeno mi svejedno
ali prođe me brzo
da skratim priču: odojak iz teme, vi guštajte, koristite što god želite, osx, windows, bilo koju od 213143 linux distre...savršeno mi svejedno