Stranica: 1/2.
[Riješeno] Boot problem
Postano: 04 ožu 2015, 20:59
Postao/la Ivan_Grozni
Pozz svima!
Imam ubuntu gnome 14.04.2 i nešto sam prčkao oko usb sticka (formatirao ga ma igrao se) i desilo mi se to da na idućem paljenju kompa mi prije login ekrana izbaci nešto (ne znam točno što ali ovako nekako) da ne može nač usb mass storage drive i da pritisnem S za nastavak ili M za čekanje ... i tako svaki puta kada palim komp. Mislim da sam USB-u zadao neku particiju ili nešto sl koju sam u međuvremenu obrisao ali iskreno pojma nemam probao sam googlat ali nema nigdje neko adekvatno riješenje. Pa ako netko zna kao to riješiti zahvaljujem mu se u naprijed

Re: Boot problem
Postano: 04 ožu 2015, 21:13
Postao/la bertone
A OS ti je instaliran na USB

ili si iz Ubuntua (koji je na HDD-u) napravio dodatnu particiju na USB-u??
Re: Boot problem
Postano: 04 ožu 2015, 21:26
Postao/la dupin
Ako sam dobro shvatio, stick je ostao ukompu kod reboota ili tako nešto. Ako je to onda
i za usporedbu
kao root naravno.
Zalijepi oba outputa ovdje pa će netko valjda skužiti o čemu se radi. Može se dogoditi da skužimo da je problem negdje drugdje.

Re: Boot problem
Postano: 04 ožu 2015, 22:03
Postao/la bertone
dupin je napisao/la:Može se dogoditi da skužimo da je problem negdje drugdje.

I ti voliš ove "rebus" pitanja i probleme

Re: Boot problem
Postano: 04 ožu 2015, 22:18
Postao/la shrike
što se dogodi kada klikneš s ili m? I što se dogodi kada je usb u kompu i što ako nije? Meni djeluje koa da si pregazio boot jer si isto tako nešto prčkao i po root particiji, a ne samo USB-u ali toga nisi bio svjestan.
Re: Boot problem
Postano: 04 ožu 2015, 22:48
Postao/la dupin
Nagađam što bi moglo biti, je se meni dogodilo nešto slično ovih dana. Pri svakom bootu dobio bih poruku da čeka 90 sec da se obavi neki posao vezan za uuid. Usporedbom fstaba i blkida došlo se do toga da je bio pogrešan uuid za swap. Zato ga je pri bootu toliko tražio. Promjenio sam uuid u fstabu i sad je sve 5.

Re: Boot problem
Postano: 05 ožu 2015, 01:27
Postao/la Max Bunker
@ivane
Za svaki slučaj pregledaj ti svoj hdd alatom od proizvođača tog diska..
Meni su takve poruke kod boota dolazile na mintu i disk je uskoro krepal, znači veze nije imalo sa usb stikovima .
Nekazem da je tako kod tebe ali nekosta te nista da pregledas hdd...
Re: Boot problem
Postano: 05 ožu 2015, 05:40
Postao/la Ivan_Grozni
Kod: Označi sve
hanna@hanna-G31M-ES2L:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=b9917ed0-0382-4fdc-afc6-f3b85ed0376d / ext4 errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda5 during installation
UUID=7fe0c7e3-b2c8-4591-8797-12be277f6545 /home ext4 defaults 0 2
# swap was on /dev/sda1 during installation
UUID=4675261f-ade8-4ae2-90de-43a3685f8636 none swap sw 0 0
/dev/disk/by-id/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 /mnt/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
hanna@hanna-G31M-ES2L:~$ blkid
hanna@hanna-G31M-ES2L:~$ blkid
Kod blkid ne daje ništa. Napisao sam S kaže preskoči što i moram stisnuti svaki puta da mi uđe u login, a m kada stisnem vrati me na početak
Edit by nicky:
Ispis stavljen u code tag
Re: Boot problem
Postano: 05 ožu 2015, 07:14
Postao/la Cooleech
Ivan_Grozni je napisao/la:/dev/disk/by-id/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 /mnt/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
Evo tvoj problem. Ukloni ovo i sve 5.

Ako ne znaš kako, evo provaj ovako:
Kod: Označi sve
sudo sed -i 's/\/dev\/disk\/by-id\/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 \/mnt\/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0//' /etc/fstab
Ukucaš ovo u terminal (koristi opciju "Označi sve" pri vrhu okvira, pa ctrl + c, a lijepiš sa shift + crtl + v) i to će ti obrisati taj entry viška.

Prije nego ovo pokreneš, pitat će te tvoj user password kojeg nećeš vidjet dok ga budeš upisivao.
Re: Boot problem
Postano: 05 ožu 2015, 11:26
Postao/la dupin
Ivan_Grozni je napisao/la:
Kod blkid ne daje ništa.
Ne daje nikakav ispis kad nisi root, iako sam ti to napisao u prethodnom postu. Ajmo reći da se nismo razumili, jer sam mogao jasnije reći što mislim. Ukucaš
pa svoj password koji se
ne vidi dok ga ukucavaš
a zatim
Samo da ne ostane nerazjašnjeno, jer ti je odgovor dao Cooleech.