Stranica: 1/2.
Ubuntu postavke
Postano: 23 sij 2018, 08:34
Postao/la Mateo
Pozdrav svima,
kao običnog korisnika zanima me da li je moguće ikako utjecati na promjenu postavki datuma, obzirom da
je programski (ili kako se to već kaže) postavljen samo ovaj "američki stil" prikaza; odnosno /mjesec-dan-godina/.
Nije da sam to tek sada primjetio već eto
btw., prije desetak dana sam opet reinstalirao Ubuntu i moram pohvaliti ekipu jer nakon instalacije nije potrebno kernele upgrade-ati kroz "terminal" (sa 4.04 na 08 ...10 itd.) već ih automatski "podesi" na 13-icu.
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm"
Nadalje ... kad smo već kod sofware centra i instaliranih programa ...... isto tako, zanima me zašto imaju dva ona
"ImageMagicK (displayQ16)"
Zanima me kakva su iskustva korisnika što se tiče ovog "zadnjeg" Firefox-a, jer sam stekao dojam/primjetio; da se kod prvog pokretanja uvijek sporije učitava, otvara stranice ili vraća na "homepage" .....
Eto ... dosta za jutro .... pa do idućeg puta .... pozz

Re: Ubuntu postavke ( datum / vrijeme )
Postano: 23 sij 2018, 09:06
Postao/la bertone
Mateo je napisao/la:Pozdrav svima,
kao običnog korisnika zanima me da li je moguće ikako utjecati na promjenu postavki datuma, obzirom da
je programski (ili kako se to već kaže) postavljen samo ovaj "američki stil" prikaza; odnosno /mjesec-dan-godina/.
Naravno da je moguće... bitno ti je znati samo kako složiti kod za datum/vrijeme (pazi na velika i mala slova u kodu/formatu vremena/datuma):
Link za custom postavke datuma i vremena:
http://www.foragoodstrftime.com/ - možeš uzeti neki od preddefiniranih kodova ili napraviti svoj.
Za prikaz postavki:
Kod: Označi sve
gsettings get com.canonical.indicator.datetime time-format
Kod: Označi sve
gsettings get com.canonical.indicator.datetime custom-time-format
Za uređivanje custom postavki (ispod imaš sliku sa uređenim custom kodom/formatom):
Kod: Označi sve
gsettings set com.canonical.indicator.datetime time-format custom && gsettings set com.canonical.indicator.datetime custom-time-format "%e.%m.%Y. ~ %H:%M"
Za povratak na preddefinirane postavke koristiš:
Kod: Označi sve
gsettings reset com.canonical.indicator.datetime time-format && gsettings reset com.canonical.indicator.datetime custom-time-format
Ako zapneš, u terminalu lupiš:
PS. između datuma i vremena ili pojedinih znakova možeš dodavati po volji što želiš pa tako recimo datum i vrijeme možeš odvojiti bilo kojim znakom... meni je zgodno to napraviti tildom, tj. ovim
~
Re: Ubuntu postavke
Postano: 26 sij 2018, 07:42
Postao/la Mateo
Hvala na iscrpnom odgovoru ....
... odem na link, a sve ovo ispod ću poupisivati u terminal, odnosno iskopirati pa copy-paste u terminal ...
pozz
Re: Ubuntu postavke
Postano: 26 sij 2018, 13:42
Postao/la Mateo
Re: Ubuntu postavke
Postano: 26 sij 2018, 14:02
Postao/la Vl@do
Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm"
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U
ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
Re: Ubuntu postavke
Postano: 26 sij 2018, 16:33
Postao/la NoMaam
Vl@do je napisao/la:Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm"
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U
ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
Ja se na Xubuntu oduvjek vračam sa ctrl+alt+f7. Ili vi ovdje govorite o nečem drugom

.
Virtualna konzola
Pozz
Re: Ubuntu postavke
Postano: 26 sij 2018, 17:01
Postao/la Vl@do
NoMaam je napisao/la:
Ja se na Xubuntu oduvjek vračam sa ctrl+alt+f7. Ili vi ovdje govorite o nečem drugom

.
Zaboravio sam kako je na XUbuntu, ali trenutno na Archu mi je povratak na F1. Možda sam ja nešto tu "podesio", jer od F2-F6 su mi konzole, a od F7-F12 su mi samo crni ekrani sa malim kursorom u lijevom kutu.
U svakom slučaju, ne možeš pogriješiti. Ako ne upali F1, probaj redom dok ne dobiješ GUI.
Re: Ubuntu postavke
Postano: 27 sij 2018, 10:47
Postao/la Mateo
Vl@do je napisao/la:Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm"
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U
ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
...znači, taj XTerm mogu "remove" stisnuti ?? ...a što se tiče ostatka pojašnjenja u danom odgovoru ....te pojmove još nisam uspio shvatiti (GUI,gnome,XUbuntu,mint ubuntu ....). Budem pročitao to gdje je obrađena ta tema pa jednog dana će mi vjerovatno "sjesti u glavu"
U svakom slučaju, zahvaljujem na odgovoru

Re: Ubuntu postavke
Postano: 27 sij 2018, 10:56
Postao/la Mateo
NoMaam je napisao/la:Vl@do je napisao/la:Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm"
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U
ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
Ja se na Xubuntu oduvjek vračam sa ctrl+alt+f7. Ili vi ovdje govorite o nečem drugom

.
Virtualna konzola
Pozz
...izgleda da imamo isti problem
..."jedina razlika" koju sam primjetio (valjda dobro) je ta da je tebi Ubuntu "paralelni" OS na kompu .....iako i dalje ne razumijem (niti u jednom od odgovora) što je to sa "vraćanjem" ....ti se "vraćaš" na Xubuntu, a čovjek na GUI
Na kraju krajeve nigdje ni ne piše da moram shvatiti
pozz
Re: Ubuntu postavke
Postano: 27 sij 2018, 16:54
Postao/la dupin
Obojica se vraćaju u GUI. Izgleda da je kombinacija tipki za povratak u GUI drugačija. Baš ću zaviriti u Arch kasnije da provjerim.
