Stranica: 1/2.
Linux za uredsko poslovanje
Postano: 30 kol 2018, 19:11
Postao/la Mateo
Pozdrav svima,
zanima me da li bi se moglo i kolika bi bila cijena instaliranja Linux-a, za npr., knjigovodstveni ured .... 3. pc-a i jedan laptop jer bih predložio micanje microsoft-a. Za sada je ovo samo moja zamisao kao zaposlenika u knj. uredu .... novog pa

čisto kada idući puta bude prilika/razgovor da znam reći.
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 30 kol 2018, 21:54
Postao/la shrike
0 kuna, pod pretpostavkom da imaš softver koji ti treba i da sam radiš. Ako želiš da ti netko to instalira, podesi i održava dosta više od MS rješenja.
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 31 kol 2018, 18:42
Postao/la Mateo
shrike je napisao/la:0 kuna, pod pretpostavkom da imaš softver koji ti treba i da sam radiš. Ako želiš da ti netko to instalira, podesi i održava dosta više od MS rješenja.
1. Znači ... npr., mogu od doma donijeti "svoj-u" 16-icu ili 18-icu i onda klasika sa instalacijom ... komp po komp ?
2. Knjigovodstveni program koji je sada na "kompovima" ..... da li bi ga mogao preko wine-a, instalirati ?
3. Budući da smo povezani i sa ovim državnim ustanovama (porezna, mirovinsko ....) ..... kak' stoje stvari s tim ?

Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 31 kol 2018, 18:47
Postao/la iweb
1. Da
2. Ovisi o programu - najbolje ti je probati. Neki pouzdano rade super preko winea, neki grozno.
3. Koliko znam, iskustvo ti jako ovisi od usluge do usluge, ali je u principu moguće. To će ti drugi znati bolje odgovoriti.
Nažalost, mislim da ti je prijelaz na Linux neisplativ ne zbog direktnih troškova (instalacija, licence, održavanje - tu nemaš velike brige), već zbog latetnih troškova (gubljenje živaca dok se ljudi naviknu na drugi OS, trčanje IT-ju za svaki problem jer se nisu susreli sa sustavom dotad i sl.)
Linux ti je smisleno imati u firmi od početka ili nikada (osim ako imaš nadvladavajuće enterprise interese), po meni - kao i svaki OS i većinu bitnijih programa.
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 01 ruj 2018, 08:19
Postao/la Mateo
iweb je napisao/la:1. Da
2. Ovisi o programu - najbolje ti je probati. Neki pouzdano rade super preko winea, neki grozno.
3. Koliko znam, iskustvo ti jako ovisi od usluge do usluge, ali je u principu moguće. To će ti drugi znati bolje odgovoriti.
Nažalost, mislim da ti je prijelaz na Linux neisplativ ne zbog direktnih troškova (instalacija, licence, održavanje - tu nemaš velike brige), već zbog latetnih troškova (gubljenje živaca dok se ljudi naviknu na drugi OS, trčanje IT-ju za svaki problem jer se nisu susreli sa sustavom dotad i sl.)
Linux ti je smisleno imati u firmi od početka ili nikada (osim ako imaš nadvladavajuće enterprise interese), po meni - kao i svaki OS i većinu bitnijih programa.
Dakle ... kao prvo ilitiga pod 1.:
..."poznavajući" (kao i većina), kako naše državne ustanove "rade"

....npr., kada je u pitanju "njihova" umreženost (povlačenje/razmjena/usklađivanje podataka između mirovinskog i zdravstvenog i naravno i pogotovo -- porezne) .. sve je jasno jer "oni" ipak koriste/prate najviše svjetske i europske standarde
Kao što rekoh ... ovo pitanje sam postavio čisto da znam nešto više reći ako počne priča jer sam im rekao već da sam na Linux-u.
Hvala još jednom na odgovorima pa tko zna ...i e, kad' sam već ovdje čisto da priupitam ..... da li postoji ikakav način da se compiz koji je odličan na 16-ici, aktivira i u 18-ici jer koliko sam kao laik uspio shvatiti, 18-ica je sada neki GNOME, a 16-ica je bila Unity pa se kao zbog toga na compiz-u (iako se može instalirati) ne mogu aktivirati oni efekti ala wobly windows i windows animation ... dok s druge strane, na 18-ici se recimo i preko ubuntu software centre i terminala može instalirati unity tweak tool ???
Eto ... pozz
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 01 ruj 2018, 09:12
Postao/la shrike
Ako budeš išao na Linux, moj savjet ti je da onda bez rasrpave staviš neki skin koji izgleda kao windows. Znači, start gumb od win-a, redmond tema windows desktop background, promijeni nazive ikona i slikice. To je jasno i dalje linux, ali će ti reducirati 80-90% žalbi na novi sustav i ~100% nepostojećih problema za koje će se kriviti linux po automatizmu.
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 01 ruj 2018, 15:20
Postao/la barbaivo
Biti će ti problema na relaciji dokumenata libre ofis na ms ofis:znate dobro da često dokument izgleda drugačije(a naročito eksel tablice:budu razlomljene),još ako se tu nađe i ms font.Ja uvijek svaki dokument napisan u lbr ofisu prvo pretvorim u pdf,pa onda šaljem npr mejlom,što bi tebi sad trebala svaka referentica trebala raditi.

Zaključak: na kraju koristiš ms ofis,pa se postavlja smisao svega toga.Nisam siguran da se to isplati,što svi znamo iz svojih iskustava(naravno drugo smo mi kao pojedinci koji se znamo u svemu tome snaći).
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 01 ruj 2018, 15:56
Postao/la shrike
MS fontovi zapravo postoje u linuxu i mogu se instalirati sa paketom "msttcorefonts" ~
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 02 ruj 2018, 08:19
Postao/la Mateo
Re: Linux za uredsko poslovanje
Postano: 02 ruj 2018, 08:22
Postao/la Mateo
shrike je napisao/la:Ako budeš išao na Linux, moj savjet ti je da onda bez rasrpave staviš neki skin koji izgleda kao windows. Znači, start gumb od win-a, redmond tema windows desktop background, promijeni nazive ikona i slikice. To je jasno i dalje linux, ali će ti reducirati 80-90% žalbi na novi sustav i ~100% nepostojećih problema za koje će se kriviti linux po automatizmu.
...neću ja nigdje ić' već na pivu
