EDIT: ok, obavljeno.. idemo sad malo biti i ozbiljni
Linux i virusi
Moderator/ica: Moderatori/ce
Re: Linux i virusi
ufff.. nema druge nego da preberem postove i pošaljem ih tamo gdje im je mjesto.. u čavrljanje 
EDIT: ok, obavljeno.. idemo sad malo biti i ozbiljni
EDIT: ok, obavljeno.. idemo sad malo biti i ozbiljni
- laufer84
- Postovi: 98
- Pridružen/a: 26 vel 2011, 16:52
- Spol: M
- OS: LMDE 6 Faye
- Lokacija: Ahrbrück,DE
- Kontakt:
Re: Linux i virusi
HP Pavilion 15
Intel core i5 8GB
Nvidia geforce MX150 2gb
Intel HD graphics 8GB
SSD 250 GB
HD 1 TB
LMDE 64 bit
Intel core i5 8GB
Nvidia geforce MX150 2gb
Intel HD graphics 8GB
SSD 250 GB
HD 1 TB
LMDE 64 bit
Re: Linux i virusi
Citirani članak objavljen je prije puna dva mjeseca, čime je vjerojatno već pomalo i zastario. Noviji pogledi na ovu temu mogu se vidjeti, recimo, ovdje: http://www.tportal.hr/gadgeterija/tehno ... iviji.html, što opet ne prikazuje naš GNU/Linux u najljepšem svjetlu.laufer84 je napisao/la:http://www.pcworld.com/article/2859122/ ... it-is.html
Međutim, uz članak koji je naveo laufer84 meni puno korisniji izgleda komentar koji je tamo dao čitatelj po imenu Frederick Wrigley. Čovjek priznaje sigurnosni propust u Linuxu (on koristi distru Debian), no uz to navodi da je primio zakrpu gotovo odmah čim je problem uočen. Svatko zna da ne postoji apsolutno neranjivi OS (možda su iznimka neki izolirani, strogo zatvoreni sustavi namijenjeni posebnim potrebama, bez izravnog dodira s www), ali bitna je brzina reakcije u obrani i kvaliteta zaštite. Prednost GNU/Linuxa sigurno leži i u otvorenosti koda.
Ne slažem se s mišljenjem da je GNU/Linux rijetko izložen virusima zbog činjenice da je toliko rijedak gost na kućnim računalima, pa zato nije dovoljno zanimljiv 'crnim' hakerima. Baš nasuprot, toliko je poslovnih, komercijalnih sustava na serverima koje pokreće GNU/Linux, a upravo su oni privlačne žrtve, što zbog novca, što zbog osobnog ponosa napadača (gle, srušio/srušila sam taj sustav, ili upao/upala sam u taj sustav i napravio/la im takvu štetu, ostavio/la takvu poruku itd). Njihovo bi potencijalno rušenje moglo nanijeti milijunsku štetu. A opet je GNU/Linux osnovni izbor za servere... unatoč svim sumnjama kojima se javnost izlaže.
Što se malih korisnika tiče, ponavlja se staro pravilo da će računalo biti (relativno) zaštićeno i sigurno onoliko koliko je samom korisniku stalo. Imao sam nekoć posla i s MS Win 95, 98, XP... nikad problema. Jednom ili dvaput pojavio se Trojanac, jednom crv, nije štete bilo. S te strane ne mogu se požaliti na MS Win, a mnogi tvrde da je i sedmica dosta stabilna. Ipak, ako danas nemam instaliran nikakav antivirusni program u svojim računalima, to ne znači da posve mirno spavam: znam da opasnost ponegdje ipak vreba. Lakše mi je samo utoliko što znam da glavnina opasnosti prijeti od mene samog! Mogu zabrljati u terminalu, recimo, i eto puno veće nevolje nego da se cijela kolonija crva i Trojanaca naselila u PC-u... a vijesti o vanjskim napadima i ugroženosti virusima pratim uglavnom kao zanimljivosti.
Re: Linux i virusi
Ovo boldano je upravo ono što ja uvijek ponavljam - daleko bi se veća šteta mogla napraviti da se "zaraze" Linux serveri pa onda preko njih svaki korisnik koji pristupi određenoj stranici nego što je moguće sa virusima u Win svijetu (ali taj argument Win fanboyi nikada ne žele čuti).rudar je napisao/la:Svatko zna da ne postoji apsolutno neranjivi OS (možda su iznimka neki izolirani, strogo zatvoreni sustavi namijenjeni posebnim potrebama, bez izravnog dodira s www), ali bitna je brzina reakcije u obrani i kvaliteta zaštite. Prednost GNU/Linuxa sigurno leži i u otvorenosti koda.laufer84 je napisao/la:http://www.pcworld.com/article/2859122/your-linux-pc-isnt-as-secure-as-you-think-it-is.html
Ne slažem se s mišljenjem da je GNU/Linux rijetko izložen virusima zbog činjenice da je toliko rijedak gost na kućnim računalima, pa zato nije dovoljno zanimljiv 'crnim' hakerima. Baš nasuprot, toliko je poslovnih, komercijalnih sustava na serverima koje pokreće GNU/Linux, a upravo su oni privlačne žrtve, što zbog novca, što zbog osobnog ponosa napadača (gle, srušio/srušila sam taj sustav, ili upao/upala sam u taj sustav i napravio/la im takvu štetu, ostavio/la takvu poruku itd). Njihovo bi potencijalno rušenje moglo nanijeti milijunsku štetu. A opet je GNU/Linux osnovni izbor za servere... unatoč svim sumnjama kojima se javnost izlaže.
A i potpuno je netočna informacija da je Manjaro nesiguran jer zakrpe stižu prekasno - na Manjaru zakrpa stigne brže nego na Ubuntu, stigne skoro istog trenutka kada zakrpa stigne za Arch jer je Manjaro team uveo politiku trenutnog puštanja sigurnosnih update-a. Znači, ne čekaju da hitne sigurnosne update objave u paketu sa drugim (manje bitnim) update-ima. Po tom pitanju, Manjaro je recimo puno sigurniji i od Ubuntua kojemu je potrebno u prosjeku 2-3 dana za izdavanjem update-a. Ne volim kada se autori članaka najprije dobro ne informiraju pa napišu članak nego nagađaju ili barataju starim informacijama
-
Max Bunker
Re: Linux i virusi
Pa linux serveri se itekako napadaju , samo neznam kako takve vijesti uvjek promaknu nekim ovdašnjim komentatorima... Skoro da nema tjedna da nepadne neki linux server i uredno se o tome objavljuju vijesti na specijaliziranim security portalima...
Evo izvješće relevantne tvrtke za 2014 g, ima i o napadima na linux servere :
https://www.sophos.com/en-us/medialibra ... t-2014.pdf
Još jedan pogled na uočene ranjivosti gdje je windows ispao manje ranjiv nego linux kernel :
http://www.gfi.com/blog/most-vulnerable ... s-in-2014/

I još malo o tematici :
http://www.pcworld.com/article/2859122/ ... it-is.html
Evo izvješće relevantne tvrtke za 2014 g, ima i o napadima na linux servere :
https://www.sophos.com/en-us/medialibra ... t-2014.pdf
Još jedan pogled na uočene ranjivosti gdje je windows ispao manje ranjiv nego linux kernel :
http://www.gfi.com/blog/most-vulnerable ... s-in-2014/

I još malo o tematici :
http://www.pcworld.com/article/2859122/ ... it-is.html
Re: Linux i virusi
Opet nisi čitao sa razumijevanjem post nego si napamet pretpostavio što sam napisao - nisam rekao da se ne napadaju Linux serveri... niti tvrdim da je Linux savršen ali da je radi arhitekture samog sustava kvalitetniji u pogledu sigurnosti od Mac OS X a pogotovo od Winsa - sigurno jest!Max Bunker je napisao/la:Pa linux serveri se itekako napadaju , samo neznam kako takve vijesti uvjek promaknu nekim ovdašnjim komentatorima... Skoro da nema tjedna da nepadne neki linux server i uredno se o tome objavljuju vijesti na specijaliziranim security portalima...
Evo izvješće relevantne tvrtke za 2014 g, ima i o napadima na linux servere :
https://www.sophos.com/en-us/medialibra ... t-2014.pdf
Još jedan pogled na uočene ranjivosti gdje je windows ispao manje ranjiv nego linux kernel :
http://www.gfi.com/blog/most-vulnerable ... s-in-2014/
I još malo o tematici :
http://www.pcworld.com/article/2859122/ ... it-is.html
-
Max Bunker
Re: Linux i virusi
Herr Trzalica, moje mišljenje se odnosilo na stavove koji kažu da "kad bi linux bio ranjiv onda bi se dešavali napadi na servere pogonjene linuxom" !
Ok, ajmo onda argumentirano i sa razumijevanjem : navedi i objasni tehnički koja je to arhitektura koja linux čini manje ranjivim , a ja ćuti onda navesti i linkati stvari o linux virusima koji netraže root okružje , a mogu i usporediti sve što ćeš ti navesti sa uac i admin ovlastima u win svijetu te o načinima zaštite win jezgre ( tri nivoa pristupa bla bla bla....)...

Ok, ajmo onda argumentirano i sa razumijevanjem : navedi i objasni tehnički koja je to arhitektura koja linux čini manje ranjivim , a ja ćuti onda navesti i linkati stvari o linux virusima koji netraže root okružje , a mogu i usporediti sve što ćeš ti navesti sa uac i admin ovlastima u win svijetu te o načinima zaštite win jezgre ( tri nivoa pristupa bla bla bla....)...
Re: Linux i virusi
Rado, ali imam i neke pametnije obveze u životu od beskonačnog raspravljanja po forumima sa ljudima koji čak niti ne pročitaju sa razumijevanjem tuđe argumente i postove. No thanks! Morat ćeš pronaći neku drugu "žrtvu" koju ćeš zamarati svojim znanjem o virusima. Ugodan dan Max!Max Bunker je napisao/la:Herr Trzalica, moje mišljenje se odnosilo na stavove koji kažu da "kad bi linux bio ranjiv onda bi se dešavali napadi na servere pogonjene linuxom" !
Ok, ajmo onda argumentirano i sa razumijevanjem : navedi i objasni tehnički koja je to arhitektura koja linux čini manje ranjivim , a ja ćuti onda navesti i linkati stvari o linux virusima koji netraže root okružje , a mogu i usporediti sve što ćeš ti navesti sa uac i admin ovlastima u win svijetu te o načinima zaštite win jezgre ( tri nivoa pristupa bla bla bla....)...
-
Max Bunker
Re: Linux i virusi
Ockej herr Trzalica... No neznam zakaj si predpostavio da se onaj moj komentar o serverima odnosio baš na tvoje mišljenje... To je bio osvrt na retrospektivu iz više zadnjih komentara a najmanje je imao veze sa tvojim mišljenjem.... Ugodan dan i tebi.
Prije ili posle , ne nužno ovdje , ćemu i tu famu o superiornoj arhitekturi i neranjivosti secirati do kraja i u detalje to razložiti i probati vidjeti da li su osnovane tvrdnje da je linux zbog svoje građe manje ranjiv ili je manji broj napada ipak povezan sa općom desktop rasprostranjenošću. Tehnički bih volio usporediti što je to u linux arhitekturi a da nije isti ili sličan vid zaštite sadržan i u ostalim operativnim sustavima...
http://windows.microsoft.com/hr-hr/wind ... st-windows
http://windows.microsoft.com/hr-hr/wind ... nvistatab1
edit1 Glede mišljenja o gubljenu vremena u forumskim raspravama : mogu govoriti samo u svoje ime i osobno to nesmatram gubitkom vremena jer nikad ne palim komp samo da bih tipkao po forumu, već je moj boravak na forumu uvjek sekundarna radnja i to za vrijeme dok se obavlja primarna radnja na jednom ili više računala bilo privatno bilo u poslovne svrhe ( nekakve instalacije, nadogradnje, čišćenja, defragmentacije,
nadzor, kontrola, bench, administriranje web stranica ..... ). Čest je slučaj da se neka od tih radnji pokrene i onda traje ( od par minuta do par sati ) pa su forum i news portali odlični dok čekam kraj tih radnji, a i uvjek se nešto novo nauči ili upozna zanimljive ljude...
edit2 A često to vrijeme iskoristim i za to da pokušam pomoći nekome novome u linux svijetu .... evo primjer od jučer koliko smo truda ja i još par kolega uložili da bismo pomogli jednom jedinom korisniku :
http://www.bug.hr/forum/topic/linux/lin ... t&page=419
Prije ili posle , ne nužno ovdje , ćemu i tu famu o superiornoj arhitekturi i neranjivosti secirati do kraja i u detalje to razložiti i probati vidjeti da li su osnovane tvrdnje da je linux zbog svoje građe manje ranjiv ili je manji broj napada ipak povezan sa općom desktop rasprostranjenošću. Tehnički bih volio usporediti što je to u linux arhitekturi a da nije isti ili sličan vid zaštite sadržan i u ostalim operativnim sustavima...
http://windows.microsoft.com/hr-hr/wind ... st-windows
http://windows.microsoft.com/hr-hr/wind ... nvistatab1
edit1 Glede mišljenja o gubljenu vremena u forumskim raspravama : mogu govoriti samo u svoje ime i osobno to nesmatram gubitkom vremena jer nikad ne palim komp samo da bih tipkao po forumu, već je moj boravak na forumu uvjek sekundarna radnja i to za vrijeme dok se obavlja primarna radnja na jednom ili više računala bilo privatno bilo u poslovne svrhe ( nekakve instalacije, nadogradnje, čišćenja, defragmentacije,
nadzor, kontrola, bench, administriranje web stranica ..... ). Čest je slučaj da se neka od tih radnji pokrene i onda traje ( od par minuta do par sati ) pa su forum i news portali odlični dok čekam kraj tih radnji, a i uvjek se nešto novo nauči ili upozna zanimljive ljude...
edit2 A često to vrijeme iskoristim i za to da pokušam pomoći nekome novome u linux svijetu .... evo primjer od jučer koliko smo truda ja i još par kolega uložili da bismo pomogli jednom jedinom korisniku :
http://www.bug.hr/forum/topic/linux/lin ... t&page=419
Re: Linux i virusi
@ trzalica 
@ Max Bunker Zašto bismo se nadmetali citirajući razne linkove? Ti si u ranijim postovima naveo nekoliko linkova želeći potkrijepiti svoja stajališta kako GNU/Linux nije bolji OS od MS Windowsa čak ni u službi servera. Drugi pak mogu to osporiti, iznoseći linkove koji više govore u prilog GNU/Linuxa. Evo, recimo, mojeg doprinosa, obuhvaćajući pritom namjerno i starije i novije poglede: http://www.pcworld.com/article/204423/w ... rvers.html
http://www.techradar.com/news/software/ ... s--1265775
http://www.networkworld.com/article/221 ... linux.html
Može se ovako ići unedogled. Ti imaš zamjetno tehničko znanje, konkretno si pomogao mnogim korisnicima i na ovom i na drugim forumima. To sigurno ne osporavam, a vjerujem da ne osporavaju ni drugi. Međutim, istina je što je već netko ranije primijetio: stajališta koja iznosiš, u pravilu na štetu GNU/Linuxa kao ideje i projekta, a u korist MS Windowsa, bila bi puno primjerenija na forumima koji prate MS Win. Tu leži glavna razlika u razumijevanju i odnosu prema GNU/Linuxu. Kao da namjerno tražiš način kako bi ga osporio, dok ga istovremeno instaliraš na stotinama računala, kako pišeš. Čemu?
@ Max Bunker Zašto bismo se nadmetali citirajući razne linkove? Ti si u ranijim postovima naveo nekoliko linkova želeći potkrijepiti svoja stajališta kako GNU/Linux nije bolji OS od MS Windowsa čak ni u službi servera. Drugi pak mogu to osporiti, iznoseći linkove koji više govore u prilog GNU/Linuxa. Evo, recimo, mojeg doprinosa, obuhvaćajući pritom namjerno i starije i novije poglede: http://www.pcworld.com/article/204423/w ... rvers.html
http://www.techradar.com/news/software/ ... s--1265775
http://www.networkworld.com/article/221 ... linux.html
Može se ovako ići unedogled. Ti imaš zamjetno tehničko znanje, konkretno si pomogao mnogim korisnicima i na ovom i na drugim forumima. To sigurno ne osporavam, a vjerujem da ne osporavaju ni drugi. Međutim, istina je što je već netko ranije primijetio: stajališta koja iznosiš, u pravilu na štetu GNU/Linuxa kao ideje i projekta, a u korist MS Windowsa, bila bi puno primjerenija na forumima koji prate MS Win. Tu leži glavna razlika u razumijevanju i odnosu prema GNU/Linuxu. Kao da namjerno tražiš način kako bi ga osporio, dok ga istovremeno instaliraš na stotinama računala, kako pišeš. Čemu?