Switch to full style
Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.
Odgovori

Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 15:42

Riječ je o openSUSE-u 13.1 na KDE-u za studente (20 kom.).
Htio bih spriječiti mogućnost bilo kakvog prčkanja (Promjena wallpapera, Plasma panela i widgeta, ali i promjenu postavki ostalog softvera).

Prva ideja je bila KIOSK ali... puno muke i nikako da postignem sve što želim.

Sad mi pada na pamet ideja da svaki puta restora /home/student/. To mi se čini ok. Npr da ga prilikom gašenja povuče sa profesorskog računala. Ili prilikom logina. Ali onda moram osigurati da to napravi prije dizanja KDE-a. Kada se dižu programi/skripte koji su definirani u Autostart postavkama?

I naravno, ima li netko bolju, sigurniju i kvalitetniju ideju?

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 16:00

Ja sam to postigao tako da sam maknuo w prava sa tih fajlova. Imali su samo x-r prava na konfiguracijske fajlove tako da nisu mogli ništa promijeniti (ili čak stavii na desktop). Ekip je bila pre glupa da si doda ta w prava, ali se i to može rješiti da promijeniš owsner i group od tih fajlova pa da ne mogu ni to srediti.

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 17:14

Ne gre baš... Probao sam to.

Neki fajlovi moraju biti writable... kao npr
Kod:
~/.bash_history

jer inače aplikacije koje rade neke temp il islične fajlve bacaju warninge.

Ako cijeli sadržaj home-a stavim kao read-only, na svako otvaranje Dolphin-a i Konsole-a isaču upozorenja da ne može pisati u neke fajlove...
Možda kad bih samo te fajlove stavio writable... Ali tko zna koliko ih ima. I koje sve aplikacije tako funkcioniraju.

Nadalje, to svejedno ne spriječava korisnika da promjeni wallpaper! Kamo li se te postavke onda spremaju ako ne u ~./kde4???

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 18:10

Pa nisam rekao da stavi r-x prava na čitavi njihov home folder, već samo na konfiguracijske datoteke:D Također. no je bilo na LXDE, ali ako ima onemogućiš mijenjanje ičega onda i nema smisle forsirati kde iz ikojeg razloga.

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 18:24

Da, ali kako znati koji fajlovi su "statički" a koji "dinamički". One-by-one? :nee

Pa razlog zašto KDE je taj što se u nastavi koriste KDE softveri... KDevelop, Cantor, Kile...
Nije riječ samo o Plasma config fajlvima. Čak nije riječ ni samo o KDE config fajlovima... Inkscape, Spyder etc.

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 18:37

imaš .kde folder za postavke kde-a i fodlere tipa .inkscape za inkscape :D Eto, tako znaš :P Ikao, zašto im to pokušavaš zabranit?

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 18:43

Zaprijeti im da ćeš ih prebit ako išta promijene sbatine :D

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 18:53

shrike je napisao/la:imaš .kde folder za postavke kde-a i fodlere tipa .inkscape za inkscape :D Eto, tako znaš :P Ikao, zašto im to pokušavaš zabranit?

Pa jer uvijek netko nešto sprčka. Npr. rasture layout u nekom programu i onda pitaju a gdje mi je ovo a gdje ono.. i gubim vrijeme na gluposti...
Na Plasmi bi npr. mogli maknuti taskbar ili pak cijeli panel...

Pa znam za .kde (.kde4 na openSUSE-u) i ostale foldere. Problem je kako otkriti koji od brdo fajlova u tim hidden folderima se ne mijenjaju prilikom pokretanja/rada nekog programa a koji se mijenjaju. Jer ovi koji se mijenjaju (raznorazni history) ne bi smijeli biti read-only.

To je hrpa softvera i nemam vremena probavati to... Mislim da ću raditi restore kod bootanja. Ali ne preko Autostart skripte nego u nekom runlevelu:
http://www.linux.com/news/enterprise/systems-management/8116-an-introduction-to-services-runlevels-and-rcd-scripts
http://www.novell.com/documentation/suse91/suselinux-adminguide/html/ch13s04.html
http://shabirimam.wordpress.com/2009/03/10/adding-script-to-run-at-startup-or-shutdown/
http://embraceubuntu.com/2005/09/07/adding-a-startup-script-to-be-run-at-bootup/
(ovo su prvi hitovi na googleu)

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 18:53

Shicy je napisao/la:Zaprijeti im da ćeš ih prebit ako išta promijene sbatine :D

Ma ne da mi se glumiti šerifa...

Re: Svođenje korisničkih prava na minimum

29 lis 2013, 19:10

a onda ovako: stavi sve lxde, to je bitn ojednostavnije i onda imaj kde programe na lxdeu.
Odgovori