Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.
Odgovori

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 19:33

4ndY je napisao/la:Shrike, znaš da je zadnjih ~20 godina kod nas aktualan kapitalizam? Vrijediš koliko tržište da za tebe, a ne koliko si se ti namučio na faksu :-)

Zapravo, vrijedim koliko imam znanja, a za to će tržište dati novce. Ako tržište daje novce bez ikakve korelacije i kauzalnosti sa znanjem, onda mi se ne isplati učiti više od potrebnog. Drugim riječima, ako ću sa 3 godine srednje moć dobiti posao čistaća za 7000 kuna, onda sam trebao odmah to napraviti. Ovako, nema smisla potrošiti dodatno vrijeme studirajući osim ako mi nije jasno da ću nadoknaditi dodatnih 5-6 godina edukacije. To će se desiti jedino ako zaradim 13-20000 kuna.

4ndY je napisao/la:Ne moram ti reći kolika je plaća znanstvenih novaka na IFS-u i Ruđeru? A većina ih već ima doktorat ili će ga ubrzo steći... Tako da zaboravi na korelaciju između truda i para, to ima samo u nekoj utopiji.

Ovo je, naravno, iznimno žalosno. Znanje treba cijeniti, isto kao i doprinos znanosti. Po meni bi ekipa na IRB i sličnim institutima trebali biti bolje plaćeni od saborskih zastupnika.

4ndY je napisao/la:Što se tiče težine faksa... ona je samo garancija poslodavcu da si ti sposoban dalje učiti ono čim se poslodavac konkretno bavi ;)

Zapravo i nije. Vidio sam brdo ekipe koja je naučial stvari smao toliko da prođe ispit, a nakon toga zaboravila sve do razine beskorisnosti u plankovom vremenu.

4ndY je napisao/la:edit: što se tiče bolonjskog studija, pročitaj ovu kritiku (autor je s tvog faksa)

[/quote]

Čovjek je fulao i to gadno. U informatici je kod studenata vrijeme pouraspada realno oko 1 (jedan) mjesec. Prilikom upisa na magisterij, očekujem eventualno zapamćeno oko 5% znanja naučenog do tada.

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 19:42

jjj je napisao/la:Heh. Dopusti interpretaciju poante (jer the poante ionako nema): viša edukacija je poradi komada papira koji služi kao garancija poslodavcu, dok je stjecanje znanja na tebi.

Da, to je sada tako. To NE BI smjelo biti tako, već bi viša edukacija trebala biti sa svrhom da znaš adekvatno i kvalitetno znanje u smjeru iz kojeg imaš diplomu. Ukoliko je diploma samo komad papira, onda je ona samo klozet papir, a seljober koji zaposli mene je zapravo pametniji - zaradi 50 k kuna, dok mene plati 5k kuna i još sam sretan da je to uradio. Tko je tu gluplji?


jjj je napisao/la:Ova država je financijski oštećena tijekom 90-ih. Eufemizam umjesto odgovarajuće riječi zbog demonstriranja poante - naime, nedavna je sva ta pljačka ozakonjena. U smislu, zakoni protiv nisu retroaktivni. Je li onda zbilja teško shvatiti nepovjerenje prema bilo kome s puno novca?

Da li si se ikada zapitao ovo:
Recimo da sam ja tijekom 90-ih ukrao 50 miliona DEM (sa pune 3 godine, bio sam Zweistein rofl :shock: ). Kako sam ja pretvorio legalno tih 50M DEM u 1G DEM? Ako je to moguće, da li je moguće pretvoriti 50 kuna u 1000, pa tih 1000 u 1000000?

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 19:58

teoretski je, ali vrlo tesko sasvim legalno, barem u zemljama na brdovitom balkanu.. :)

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 19:59

shrike je napisao/la:Zapravo, vrijedim koliko imam znanja, a za to će tržište dati novce. Ako tržište daje novce bez ikakve korelacije i kauzalnosti sa znanjem, onda mi se ne isplati učiti više od potrebnog. Drugim riječima, ako ću sa 3 godine srednje moć dobiti posao čistaća za 7000 kuna, onda sam trebao odmah to napraviti. Ovako, nema smisla potrošiti dodatno vrijeme studirajući osim ako mi nije jasno da ću nadoknaditi dodatnih 5-6 godina edukacije. To će se desiti jedino ako zaradim 13-20000 kuna.


Pa... recimo, ideš stjecati znanje radi sebe i nekih nematerijalnih ciljeva. Barem sam ja tako učinio, jer sam 99% siguran da mi ništa neće materijalno niti "statusno" isplatiti trud i napor koji sam uložio studirajući fiziku. To ti je ono... klasa idealist :mrgreen:

Da sam želio svoje daljnje obrazovanje gledati samo kroz prizmu uloženog/dobivenog, sigurno to nikad ne bih upisao, a bome ni matematiku... ;)

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 20:41

shrike je napisao/la:
Da, to je sada tako. To NE BI smjelo biti tako, već bi viša edukacija trebala biti sa svrhom da znaš adekvatno i kvalitetno znanje u smjeru iz kojeg imaš diplomu. Ukoliko je diploma samo komad papira, onda je ona samo klozet papir, a seljober koji zaposli mene je zapravo pametniji - zaradi 50 k kuna, dok mene plati 5k kuna i još sam sretan da je to uradio. Tko je tu gluplji?


Radije bih da nije. Nekad davno sam zamišljao da će biti tako kako ti opisuješ. No to je naprosto nemoguće u uvjetima kakvi jesu (puno studenata, malo fakulteta i profesora).

Ovisi kako shvatimo "pametniji" tj. "gluplji". Ako se odnosi na inteligenciju, znanje itd. onda vjerojatno ne. Ako je pak novac mjerilo pameti, ....

shrike je napisao/la:
Da li si se ikada zapitao ovo:
Recimo da sam ja tijekom 90-ih ukrao 50 miliona DEM (sa pune 3 godine, bio sam Zweistein rofl :shock: ). Kako sam ja pretvorio legalno tih 50M DEM u 1G DEM? Ako je to moguće, da li je moguće pretvoriti 50 kuna u 1000, pa tih 1000 u 1000000?


Novac generira novac. 50 mil maraka je mnogo novca, i generirat će mnogo, dok je 50 kn nedovoljno da živiš pet dana. Recimo da svaka šansa da se basnoslovno obogatiš zahtijeva ulaganje od 50 kn. Ti imaš jednu, on ima četiri milijuna (1 DEM = 4 kn) šansi. Dakle, da, moguće je :p

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 21:36

jjj je napisao/la:Ovisi kako shvatimo "pametniji" tj. "gluplji". Ako se odnosi na inteligenciju, znanje itd. onda vjerojatno ne. Ako je pak novac mjerilo pameti, ....

Zapravo, novac i je mjerilo pameti. Idiot nemože zaraditi 50 miliona ni da ih ukrade. Trba biti pametan da ukradeš 50 miliona i prođeš nekažnjeno. Treba biti voma pametan pa zaraditi 50 miliona legalno.

jjj je napisao/la:Novac generira novac. 50 mil maraka je mnogo novca, i generirat će mnogo, dok je 50 kn nedovoljno da živiš pet dana. Recimo da svaka šansa da se basnoslovno obogatiš zahtijeva ulaganje od 50 kn. Ti imaš jednu, on ima četiri milijuna (1 DEM = 4 kn) šansi. Dakle, da, moguće je :p


Počneš od slobodnih 100 kuna i ideš na više. Nemoj misliti odmah na visoke profite, bit je u malome.

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 21:57

ali nije samo novac, time bi automatski sve podplacene znanstvenike proglasio idiotima.

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 22:03

4ndY je napisao/la:Pa... recimo, ideš stjecati znanje radi sebe i nekih nematerijalnih ciljeva. Barem sam ja tako učinio, jer sam 99% siguran da mi ništa neće materijalno niti "statusno" isplatiti trud i napor koji sam uložio studirajući fiziku. To ti je ono... klasa idealist :mrgreen:

Da sam želio svoje daljnje obrazovanje gledati samo kroz prizmu uloženog/dobivenog, sigurno to nikad ne bih upisao, a bome ni matematiku... ;)

ja sam fiziku upisa zato što je želim predavat u srednjoj školi...znam kako su se "moji" iz razreda osjećali na fizici i želim promijenit doživljaj fizike kod "običnog" učenika...znači, bez straha i uz razumijevanje...lako za genijalca, njemu treba samo ponekad ukazat na nešto i on sam piči, ali običnog učenika treba zainteresirat...
uf...ovo već ulazi u domenu metodike :D

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 22:11

glaskoncILLa je napisao/la:ali nije samo novac, time bi automatski sve podplacene znanstvenike proglasio idiotima.


Djelomice je novac, a djelomice i drugi faktori. U principu, tvoja pamet se očituje tvojim djelima i ultimativno time koliko si se približio svojem snu, tj. nekakvom idealu koji si smislio za cilj svog života.
MOj cilj nije veća i veća zarada, ali neki profit je nužan za ispunjenje mojih želja. Stoga, ja morma riješiti problem financija na što bezbolniji način da bih mogao raditi ono što želim.

Re: linux certifikati

13 lis 2009, 22:40

pa no, ali mozes biti i zadovoljni pastir sa tri ovce negdje na velebitu, zasto bi ti bilo losije od zadovoljnog programera sa hrpom love..
sve zavisi sto te cini zadovoljnim.

a ovo da ces skupiti dosta love pa ces se onda baviti necim sto zbilja zelis, pa, ne znam bas.. mozda ako imas nekog kuma jozu or something inace ces previse vremena provoditi zaradjujuci tu lovu, vec sam pisao o tome u prijasnjem postu.
Odgovori