Sada je: 17 ruj 2019, 09:33.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,
od jucer se 12.04 odbija podici u bilo kakvoj varijanti :facepalm . Podigao sam live cd verziju s koje ovo pisem.

Poanta je da imam na home particiji jos nesto fajlova koje nisam backupirao. Kako sam ju enkriptirao sad mogu do nje putem sudo ecryptfs-recover-private naredbe, no kako sam na live cd verziji u tom trenutku mi se home particija mounta kao read only mapa u tmp mapi.

Dakle, mogu pristupati fajlovima te ih jedan po jedan otvarati, no NE mogu ih kopirati na eksterni backup disk. Da li ima {i koje} rjesenje da pristupim fajlovima na nacin da ih mogu kopirati na externi disk, a da se ne radi o novoj instalaciji sustava {bojim se da nesto u tom slucaju s dosadasnjom home particijom ne podje po zlu}.

Hvala svima na odgovorima i isprike na lose srocenom mailu - koristim englesku tipkovicu na ovoj live verziji i snalazim se...
Pozdrav!
Danijel.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Jednom sam tako napravio reinstall i zadržao mi je home cijeli. Ili, uz taj 12.04 instaliraš neki drugi recimo mint ili 12.10. Tada ćeš isto moći pristupiti home od 12.04. Imati ćeš tako dvije distre na stroju i moći ćeš u oba home foldera iz obije. ;)
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Spol: M
Vl@do je napisao/la:Jednom sam tako napravio reinstall i zadržao mi je home cijeli. Ili, uz taj 12.04 instaliraš neki drugi recimo mint ili 12.10. Tada ćeš isto moći pristupiti home od 12.04. Imati ćeš tako dvije distre na stroju i moći ćeš u oba home foldera iz obije. ;)

Vl@do je u pravu, možeš instalirat još jednu distru paralelno s tim da ti bude lakše radit (da nije liveCD). Pod superuser privilegijama pomoću naredbe "chmod" možeš mijenjat korisničke privilegije nad datotekama (read, write, execute), a pomoću "chowm" mijenjat vlasnika datoteke (korisnika koji ju je stvorio).
Mislim da bi morao riješit problem pomoću ovih naredbi, ali ne znam kako će to radit, tj. hoćeš li moć pristupit home folderu pod enkripcijom....
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Spol: M
Rješio, instalirao 12.10 i ostavio home folder. Hvala na odgovorima!
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.