[RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska

Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
HrvojeKC
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 vel 2010, 06:59
Spol: M
OS: openSuSE 11.2, OSX, Win
Lokacija: Koprivnica

[RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la HrvojeKC »

Rješenje sa slikama je malo niže

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtop ... 117#p46117

upomoć, (po ko zna koji put)
prerovario sam cijeli internet za razumljivim uputama kako mountati externi disk ali bezuspješno.

Disk je USB, formatiran na FAT32 iz čiste komocije za prebacivanje koječega ;) s kompa na komp u raznim Win/XP/7 - OSX - Linux kombinacijama. To je radilo bez problema na Mint-u, ali mi sad na SuSE-u radi enormne probleme.

Preko lshal komande vidim lijepo disk, preko lsusb isto. No kako kako složit da se disk mounta i gdje?

Da li treba napravit direktorij pod media/ime-direktorija pa naredbom mount nekak disk usmjerit tamo ili kaj?
Moram priznati da sam se pogubio.

Unaprijed hvala :)
Zadnja izmjena: HrvojeKC, dana/u 14 vel 2010, 18:39, ukupno mijenjano 3 puta.
Avatar
iv@n
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Spol: M
OS: openSUSE TW
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Kontakt:

Re: kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la iv@n »

Meni iskoči Device Notifier, i jedan klik do mounta :?

Inače:

http://wiki.open.hr/wiki/Sve_što_trebat ... irektorija
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
4ndY
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Lokacija: Hamburg, DE
Kontakt:

Re: kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la 4ndY »

Ako ti HAL i ekipa rade ispravno (naravno, i USB disk) trebalo bi ti radit više-manje automatski (jedan klik za mount u Nautilusu/Dolphinu).

btw novi KDE 4.4 ima vrlo napredne mogućnosti koje možda tražiš 8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
HrvojeKC
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 vel 2010, 06:59
Spol: M
OS: openSuSE 11.2, OSX, Win
Lokacija: Koprivnica

Re: kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la HrvojeKC »

Disk se uredno pojavi u Win/XP/7 i OSX - radilo je i pod Mint Linuxom. Sve one naredbe iz prvog posta uredno pokayuju uređaj, no kad uređaj uštekam - nemam nikakvu poruku da je na računalo dodan novi uređaj niti opciju da se uređaj u Nautilusu mounta. Zato sam i zbunjen. Kak je moguće da pod jednom distribucijom to radi onak kak se očekuje, dok pod drugom ne.

A neda mi se pak pretumbavat nova distribucija i videt da li radi grafička/zvučna/mrežna/mountanje ili ne :(
Avatar
pingu
Postovi: 1481
Pridružen/a: 07 kol 2009, 10:38

Re: kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la pingu »

Nebi smjelo biti problema.Imam eksternu ladicu Firewire/USB 2.0 i disk formatiran na NTFS. HAL sve odrađuje automatski (mounta u /media/NAZIV_DISKA_PARTICIJE), ili ti ponudi particiju u Nautilusu pa moraš ručno kliknuti na nju, ili ti izbaci novi Nautilus prozor (kao meni) sa mountanim ext. diskom.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la Suko »

Pa jesi gledao dmesg što ti kaže kad uštekaš disk?
Avatar
HrvojeKC
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 vel 2010, 06:59
Spol: M
OS: openSuSE 11.2, OSX, Win
Lokacija: Koprivnica

Re: kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la HrvojeKC »

Eto riješio ja problem :D

Postoji aplikacija po imenu "Autorizations" i u njemu ima postavka

hal > storage i opcije "Mount file system from removable drives" & "Eject Removable Drives"
slika

Tu treba dodati korisnika za kojeg želimo omogućiti mountanje diska i pod opcijom "Active console" dati "Admin Authentification (keep indefinetly)"
slika
slika
slika
Napravi reboot ili odlogirati i ponovo logirati i viola, disk se mounta bez problema :)

I to sve bez jahanja po terminalu :D
Zadnja izmjena: HrvojeKC, dana/u 14 vel 2010, 18:38, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
pingu
Postovi: 1481
Pridružen/a: 07 kol 2009, 10:38

Re: [RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la pingu »

Da, openSUSE ima neke svoje specifićnosti koje druge distre nemaju. :)
Avatar
HrvojeKC
Postovi: 42
Pridružen/a: 02 vel 2010, 06:59
Spol: M
OS: openSuSE 11.2, OSX, Win
Lokacija: Koprivnica

Re: [RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la HrvojeKC »

Još kad skužim kak napravit screenshot na tome pa da postam i slike :)
Avatar
zole052
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Lokacija: Rijeka

Re: [RJEŠENO] kako omogućiti automount externog USB diska

Post Postao/la zole052 »

HrvojeKC je napisao/la:Još kad skužim kak napravit screenshot na tome pa da postam i slike :)
Pa valjda ti radi kada pritisnes 'Print Screen'.
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Odgovori