Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.
Odgovori

Debian za početnike

26 svi 2013, 15:38

posto me je novi #! ostavio pomalo razocaranim, odlucio sam da za jednu masinu (za sada) zaduzim "cisti" wheezy..
bas zato, a pomalo i zbog bezbroj drugih potencialnih korisnika ovog.. univerzalnog.. operativnog sistema, predlazem nesto nalik uobicajenom opensuse "sta uraditi posle instalacie da bi se dobio upotrebljiv desktop"..
siguran sam da ovde prolazi puno debian veterana koji bi deljenjem znanja i iskustva istanjili "zid" izmedju noobolikijih potencialnih korisnika i ove distribucije koja (samo donekle opravdano) vazi kao preteska za instalaciu..
dakle, okvirno, referenca bi mogao biti bas crunchbang, odnosno kako postici uporedivo funkcionalan os od cistog debian stable..
hvala..
Zadnja izmjena: wintermute; 26 svi 2013, 17:19; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 15:54

Riskirat ću upozorenje admina i reći ovo direktno.
Jel ti nas zajebavaš ?
Što bi uopće trebalo značiti to sve napisano u tom postu ?
Prvo što sam pomislio kada sam vidio naslov, jest to da se možda onaj (ne sjećam se nickova) koji je dobio 20 puta ban opet vratio.
Sada ovaj dio koji sam donekle shvatio:
bez uvrede, ali nakon što sam pročitao taj post zapitao sam se i dali si bio na ikakvom IQ testu u zadnje vrijeme jer ja ne znam koliko ti znaš ili ne znaš instalirati bilo koji OS ali Debian je lako instalirati, ja sam ga kao početnik instalirao bez problema, i to ne wheezy koji je još više pojednostavljen nego Squeeze koji je isto tako jednostavno za instalirati ali nakon toga sam imao dosta dependency-a za riješiti i iako sam bio "potpuni" početnik uspio sam.
I što ti uopće znači to "dobiti upotrebljiv desktop" ?

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 16:37

@PunkBastard
:) ne, ne zajebavam nikoga.. oprosti ako sam tebe ili bilo koga na bilo koji nacin "naterao" da se tako oseca.. ne znam kako te ovaj (ili bilo koji, ovog tipa) post moze nagoniti na ovakvu reakciju ali me te je iskreno i duboko zao..
da reformulisem originalni post inspirisan upitima koji (meni) imaju smisla:
funkcionalan desktop bi bio, kao sto sam pokusao brzim poredjenjem sa crunchbangom, platforma na kojoj je, bez kompromisa, moguce obavljati svakodnevne stvari, dakle, tipicno driveri, codeci, repoi.. na ovom i drugim forumima sam primetio slican "trend" za opensuse, ne vidim zasto ne bismo imali slicno za debian, iako sam svestan razlika u "fokusu" (u nedostatku bolje reci) ovih distribucia..
da, slazem se donekle, debian je, naizgled lako instalirati, ali ga nije toliko lako "prosiriti" na to sto sam ja, mozda previse generalizovano, nazvao upotrebljiv desktop i imho, bas zato se smatra za "naprednu" u smislu "tezine" distru naspram ubuntoida npr, sto ne mora da bude tako..
nadam se da je moguce vratiti ovaj thread na nesto konstruktivno, sto mi je bila namera, da li prihvatanjem moga predloga i sakupljanjem znanja i iskustava na predlozenu temu ili pak civilizovanom, argumentovanom diskusiom "protiv" iste.. bilo kako bilo, kao ljudsko bice, PunkBastard, zelim ti da se smiris i da pokusam da ti predlozim, ako ne mislis da je ova konkretna tema za tebe, postedis sebe nepotrebne frustracie i jednostavno je zaobices kompletno.. svakako nije vredno tolike (uzalud i pogresno usmerene) energie.. uzivaj.. mreza je siroka a planeta okrugla.. zelim ti samo najbolje..

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 16:40

Naslov teme je neprihvatljiv iako ne vrijeđa nikoga posebno. Vjerujem da wintermute nije mislio s tim nikoga vrijeđati nego opisati svoje (ne)snalaženje s Debianom što nije razlog za napade i osudu. Sam prijedlog je dobar.

PunkBustard, dobio si upozorenje zbog nepotrebnog vrijeđanja.

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 16:41

http://wiki.open.hr/wiki/Debian_za_ku%C4%87ne_korisnike

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 16:47

@ drone - Punk je bio malo grub, ali ne bih mu zamjerao.

Jedva sam shvatio što kolega wintermute želi u svojim postovima. Na svemoćnom Googleu, pa čak i na našem skromnom forumu, je dovoljno informacija, iskustava i Debian vodiča za početnike i napredne, samo treba barem malo potražiti. Minimum truda - maksimum učinka

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 16:54

Wiki je dobra stvar, ali wintermuteu se očito svidjelo ono što je Stefan napravio na oS forumu. Prijedlog uopće nije loš, pogotovo za kojekakva sitna podešavanja. Moje mišljenje.

No bez obzira na to sviđa li se nekome prijedlog ili ne, nema smisla odmah raspaliti s napadima. Otkada su zabranjeni prijedlozi?

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 17:06

Upozorenje je opravdano, priznajem pretjerao sam, i zamolit ću te "wintermute" da dobro proučiš ovaj: viewtopic.php?f=22&t=10489 thread.

edit: dovoljno je 10 do 20 minuta da malo istražiš i vidiš da je Debian već spreman za rad i da je "upotrebljiv desktop"
1. Koliko sam ja upoznat sa Debianom, a dovoljno sam upoznat da znam koji programi su tamo nakon fresh instalacije tako da je tamo Libre Office
2. VLC ili neki drugi media played (na LMDE-u je Banshee)
3. web browser je tamo (iceweasel)

e sad ako ti hoćeš još wine recimo ili playonlinux to si trebaš sam instalirati i ako zapneš proguglaš, poigraš se time da nađeš rješenje ili pitaš na forumu.
Zadnja izmjena: PunkBastard; 26 svi 2013, 17:13; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 17:07

svi nešto nervozni...šta kiša uradi od ljudi :-D

Re: debian za debile..

26 svi 2013, 17:16

shicy fura avatar iz puke ironije.
Odgovori