Sada je: 06 pro 2019, 22:37.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ovako trebam pomoc :) Bio sam za kompom i sve je normalno radilo i odjednom mi se "smrznuo ekran", sve se zablokiralo...
Nakon restarta racunala debian se vise ne zeli bootat i dobijem slj.poruke:

[15.187925] ata1.00 : status: { DRDY ERR }
[15.187954] ata1.0 : error: { UNC }
[15.208397] end_request : I/O error, dev sda, sector 120961297
[15.208443] JBD: Failed to read block at offset 10536
[15.208485] EXT4-fs (dm-0) : error loading journal
mount: mounting /dev/mapper/raid-md0 on /root failed: Invalid argument
mount: mounting /dev on /root/dev failed: No such file or directory
mount: mounting /sys on /root/sys failed: No such file or directory
mount: mounting /proc on /root/proc failed: No such file or directory
Target filesystem doesn't have requested /sbin/init.
No init found. Try passing init=bootarg.

BusyBox v1.17.1 (Debian 1:1.17.1-8) bult-n shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.
/bin/sh: can't access tty: job control turned off
(initramfs)_

POMAGAJTE! :)
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Crknuo ti je disk. Nadam se da imaš backup. Više se nemoj pokušavati bootat na debian, već ubaci live CD, pokreni fsck sa opcijama za testiranje bad sectora i da nečitljive označi kao "bad sectore". Zatim napravi mount i ako to uspije, backup.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 270 puta
Spol: Y
Jaoooo to sam i mislio! Dali cu moc kad dodam novi hdd obnovit raid polje, bez da formatiram drugu particiju na drugom hdd-u koja mi je bila dio raid0 polja? Mislim da bi trebo bez problema ako napravim iste velicne??
Hm...dali si sto posto siguran da je hdd otisao? Jer npr u biosu ga vidim, normalno ga detektira i prilikom instalacije takodjer...
Ako disk krepa, ne znači nužno da ga BIOS ili OS neće detektirati. Možda češ se uspjet čak i boota sa tog diska koji put, ali će ti se sve češće i češće smrzavati i generirati greške prilikom čitanja/pisanja. Onda jednoga dana nečeš više moć niti mountati taj disk. Nakon toga još koji put i BIOS ga više neće prepoznati. Zato sam ti i rekoa da još dok ima tog prostora (jako malo) da ga mountaš sa live distre i kopiraš sve što ti treba. To smanjuje I/O i naprezanja diska i daje više vremena da se sve kopira.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Ok razumijem, ali imas slj.problem. Jedinu live distro koju momentalno imam je cd od backtracka. Ovako imao sam 2 hdd-a. Jedan maxtor (koji je sada izgleda crko) i jedan segate. Ovaj maxtor je bio od 80 gb, a ovaj drugi od 360. E sada na ovom od 80 sam napravio 2 particije od 40 gb i jednu iskoristio za raido polje, a drugu za lvm. Na drugom imam vise particija od kojih je jedna takodjer od 40 koju koristim za raid. E sada kad podignem backtrack i napravim vgscan pronalazi mi samo jednu logicku particiju sa ovod drugog diska u grupi "vol0" i particija "ntfs". Kada odem u /dev nema mi uopce "md0" device. Takodjer mi nema nijedne particije znaci koja mi je bila dio raid-a. Kako sad da mountam taj prvi hdd i kopiram neke podatke sa njega, dali cu uopce moc s obzirom da mi ne pronalazi uopce particije koje su bile na njemu? Sa fdisk -l vidim normalno disk jedan i drugi.
Isprika na kasnom postu. Nisam se nikada bavio sa raid i lvm pa ti ne mogu pomoći.
Moderator
Moderator
Problem je rjesen odavno, hvala bogu :), a eto rjesenja ako se netko jos nedo boze susrente s istim problemom.
Prvo sam bootao s live-cda, onda posto backtrack nije imao inst. mdadm paket (paket za upravljanje raidom) prvo je to trebalo napravit.
Nakon toga sam napravio vgscan kako bi mi pronasao sve grupe u lvm-u (nakon toga mi se pojavio /dev/md0) i nakon toga sa vgchange -ay mogao sam aktivirati /dev/raid/md0 lv (logical volume). Nakon toga pomocu mdadm alata u assemble modu sam rekonstruirao array koji sam imao i nakon toga sam mogao pokrenut e2fsck -p (skeniranje file sistema i otklanjane gresaka).
Tu sam naisao na problme jer mi je superblock na disku bio ostecen (blok koji sadrzi metapodatke o file sistemu kao sto su kolicina slobodnog prostora,gdje se nalaze podaci itd...) pa sa pomocu dumpe2fs /dev/raid/md0 |grep Backup pronaso gdje se nalazi backup superblocka. Nakon toga dumpe2fs -b "lokacija superbloka" -p /dev/raid/md0. Nakon sto se to zavrsilo ponovo e2fsck -p, restart i nakon toga evo me ponovo na svom debianu u stanju kakvom je bio prije ovo sr***. :P
Sada hitro na wiki i napiši tekst za buduća pokoljenja!
Moderator
Moderator

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.