Sada je: 20 ruj 2019, 07:04.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Instalirao Debian Squezze, prije toga imao Ubuntu.

Za sada sve radi osim dijeljenja mapa točnije kreiranje mapa u mapi koja se dijeli. Dijeljenu mapu vidim na drugom računalu (win 7) ali kada hoću kreirati mapu ili datoteku tada nemam pristup. Kaže mi "You need permission to perform this action". Tu poruku dobijel bilo da kreiram datoteku ili mapu.

Tražio sam rješenje na netu ali ništa mi nije pomoglo. Probao i ovo sa linka ali ništa. Nemam više ideja. Doduše ja Ubuntu je to radilo bez problema ali pošto dolazi sa Unity odluči prijeći na Debian. I nisam početnik u korištenju Linuxa.

Kod: Označi sve
[Javno]
comment = Javno
path = /home/XXXXX/Javno
browseable = yes
#printable = no
guest account = guest
guest ok = yes
#write ok = yes
read only = no
writeable = yes
#create mode = 0700
#directory mode = 0700
Zadnja izmjena: Spider; 30 stu 2011, 10:35; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Si probao maknuti # sa write ok?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 269 puta
Spol: Y
Jesam, i to sam micao ali ništa. Naravno poslije editiranja sam uvijek restartao sambu.

Inače zbunjuje me što neki navode writable a drugi write ok.
Da li si provjerio kakava su prava na folder kao takava? TJ. da li su rwx prava problem? Možeš eksperimentalno dati 777 prava na taj folder i vidjeti da li tada radi, pa ako da znaš da moraš malo to sredit ne ostaviti na 777), a ko ne bar znaš što nije :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
shrike je napisao/la:Da li si provjerio kakava su prava na folder kao takava? TJ. da li su rwx prava problem? Možeš eksperimentalno dati 777 prava na taj folder i vidjeti da li tada radi, pa ako da znaš da moraš malo to sredit ne ostaviti na 777), a ko ne bar znaš što nije :)

Bravo. Toga se nisam sjetio. Chmod je riješio taj problem.

Hvala za ovo rješenje.

Drugio dio problema.
Ali sada je tu problem što kada iz Win mašine napravim mapu ili datoteku onda je u Debianu lokot na njima. Doduše to sam imao i na Ubuntu pa nisam rješavao. Vidim sada da je Grupa nogroup a Vlasnik nobody. Dakle sada moram ići to rješavati.
Riješio i taj dio. Odkomentirao sam ove dvije linije i stavio prava na 777

create mode = 0777
directory mode = 0777

Ali ja bi htio da piše pod grupa Spider a pod vlasnik spider - Spider. Ako ne ide dobro je i ovako.

Svejedno hvala na pomoći.
Spider je napisao/la:Riješio i taj dio. Odkomentirao sam ove dvije linije i stavio prava na 777

create mode = 0777
directory mode = 0777

Ali ja bi htio da piše pod grupa Spider a pod vlasnik spider - Spider. Ako ne ide dobro je i ovako.

Svejedno hvala na pomoći.

Zamijeni username/groupname vrijednostima koje zelis.
force user = username
force group = groupname

Da bi ovo radilo, mora postojati navedena *NIX user/grupa na serveru.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
sa chown alatom možeš promijeniti grupu (i malo se pozezja sa tima da nemaš 777 prava na sve jerbo nije baš sigurnosno ispravno i poželjno).

Također, kada se neki problem riješi, onda promijeniš naslov u prvom mail tako da dodaš tag [RIJEŠENO]. Recimo:
[RIJEŠENO] Samba i dijeljenje mapa
Moderator
Moderator
@drade: budem probao kada dođem na stroj gdje je Debian, sad sam na Ubuntu (laptop).

@shrike: dijeljenje je lokalno i baš mi zato i treba da ima mogućnost pisanja i brisanja jer kada nešto stavim u tu mapu onda iskopiram na drugi komp pa se moram vraćati da pobrišem.

A što se tiče ovog Riješeno stavit ću kada riješim i ovaj drugi problem koji je usko vezan za prvotni problem.
User: Spider
Group: nobody
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.