Sada je: 19 ruj 2019, 00:54.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Trebao bih instalirati Debian 6 na računalu koje već ima Win 7. Zbog prirode posla zasad bi bilo neophodno da Win 7 ostane. Na računalu je HDD od blizu 600 GB, od čega je zauzeto oko 100 GB. Jedan je hard-disk. Napravio bih particiju od oko 100 GB za Debian. Zanima me je li bolje da napravim zasebnu particiju prije same instalacije, još unutar Windowsa, ili da pustim Debianu da obavi posao tijekom instalacije (manual)?
Osim toga, u knjizi Hertzoga i Masa (Debian handbook) stoji da bi Grub bootloader trebao biti u Master boot record, dok u uputama na stranici http://www.linuxbsdos.com/2011/02/17/ho ... windows-7/ piše da isto nije preporučljivo, nego tvrdi: It is better to install it in the boot partition of the Debian installation. Ne znam što bih trebao napraviti.
Na kraju, bilo bi preporučljivo da trenutni sadržaji u My Documents budu dostupni u oba sustava, ali ako to nije moguće, onda ću lako napraviti vanjski back-up. Molim vas za savjete.
Zadnja izmjena: rudar; 26 lis 2012, 11:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
Spol: M
ovako, uzmi neki LiveCD i u njemu ćeš imati program koji se zove GParted. S njim ćeš srediti particije prije instalacije Debiana.
Za GNU/Linux, pa tako i Debian, ti je pametno imati 2 odvojene particije ("/" i "/home").
100 GB će ti biti sasvim dovoljno za te 2 particije ;)
Kad namjestiš te particije u GPartedu, slijedi instalacija.
Osobno, GRUB uvijek instaliram na MBR i nikad problema. Eventualno ti se može dogoditi da GRUB ne prepozna automatski Windowse, ali to riješiš bootanjem u Debian, i u terminalu kao root napišeš:
Kod: Označi sve
update-grub
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
Mogu napraviti zasebnu particiju već u Win 7 kroz Disk management, pa shrink volume. Izgleda mi ovako jednostavnije, nego koristiti GParted (upoznao sam ga kroz LMDE). Što se tiče dviju odvojenih particija za Debian, tamo su savjetovali da je za početnike najbolje da imaju sve fajle u jednoj particiji (all files in one partition: recommended for new users).
Dosad sam testirao Debian Live 6.0.3, pa 6.0.4 i na kraju sada dostupni 6.0.5. Bežični internet ni s jednim mi nije radio, a žični nije moguć. Dakle, kad 'legne' Debian, možda neće biti interneta s njim (Win 7 Home Premium, koji je trenutno jedini OS na njemu, ima vezu). Zato update-grub nije dobra opcija.
rudar je napisao/la:Dosad sam testirao Debian Live 6.0.3, pa 6.0.4 i na kraju sada dostupni 6.0.5. Bežični internet ni s jednim mi nije radio, a žični nije moguć. Dakle, kad 'legne' Debian, možda neće biti interneta s njim (Win 7 Home Premium, koji je trenutno jedini OS na njemu, ima vezu). Zato update-grub nije dobra opcija.

vec imas 6.0.6. verziju
koji wireless adapter imas?
kako zicni nije moguc?
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
ma update-grub ti ne povlači ništa s interneta, nego ti "ponovo prepozna" sve OS-eve ;)
pametnije ti je imat 2 particije za Debian, i to iz razloga što je tako sigurnije. Naime, uvijek postoji neka sitna vjerojatnost da sustav dovedeš u nefunkcionalno stanje iz kojeg se nećeš moć izvuć osim reinstalacijom. Ako imaš 1 particiju, onda imaš općenarodno veselje oko spašavanja podataka. Ako pak imaš 2 particije ("/" i "/home"), onda samo reinstaliraš preko "/" particije, a /home ostaviš takvu kakva je i sve funkcionira, a gubitka podataka nema.
The Acacia Strain je napisao/la:.

vec imas 6.0.6. verziju
koji wireless adapter imas?
kako zicni nije moguc?[/quote]

Znam za 6.0.6 verziju, skinuo sam prva dva DVD-a, ali to nije Live, koliko vidim, ne može se testirati, nego odmah počinje instalacija. Zicna veza nije moguca zbog prirode prostora (ne bih o detaljima...), a wireless adapter je D-link AirPlus G DWL-G 122 Wireless USB adapter.
Shicy je napisao/la:ma update-grub ti ne povlači ništa s interneta, nego ti "ponovo prepozna" sve OS-eve ;)
pametnije ti je imat 2 particije za Debian, i to iz razloga što je tako sigurnije. Naime, uvijek postoji neka sitna vjerojatnost da sustav dovedeš u nefunkcionalno stanje iz kojeg se nećeš moć izvuć osim reinstalacijom. Ako imaš 1 particiju, onda imaš općenarodno veselje oko spašavanja podataka. Ako pak imaš 2 particije ("/" i "/home"), onda samo reinstaliraš preko "/" particije, a /home ostaviš takvu kakva je i sve funkcionira, a gubitka podataka nema.

Puno hvala, Shicy, sad razumijem. Znači, proći Disk management u Win, shrink volume, izabrati 100 GB slobodnog prostora za Debian, krenuti onda s instalacijom, on će prepoznati tih 100 GB slobodnog prostora, spuštam ga na njih i pravim dvije particije (/ i home).
evo: http://www.linuxbsdos.com/2011/02/17/ho ... windows-7/
napravi po tome i nema problema, ja sam tako
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
http://wiki.open.hr/wiki/Debian_instalacija
sve objašnjeno ;)
a mos i instalirat i jedno i drugo s boot particijom na koju ide grub i onda kad bude gotovo ako odma ne bude win-a, samo
Kod: Označi sve
update-grub
i to je to, btw, kontam si da je wheezy dobar vec sad, nema puno bugova
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.