Sada je: 16 lis 2019, 00:32.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Pozdrav forumasi, ja sam nov na ovom forumu i pitao bih vas nesto.

Vec duze vremena se borim s linuxima nikako da naiđem na verziju koja mi odgovara, inace sam veoma izbirljiv. Probao sam puno verzija i nikako da kazem "to je to"
Tražim linux koji je najbolji za multimediju tj za gledanje filmova, slusanje muzike, slike i to.
S tim da je dobar za skidanje stvari s interneta preko bittorrent kljenata i ostalo. Skype mi je veoma vazan, a ovo ostalo manje vise mozda malo igrice al nebitno toliko.
Zanima me stabilnost i jednostavnost upotrebe, bez pretjerivanja sa TERMINALOM kao u nekim verzijama.

Ovaj WINDOWS mi je stvarno utuzio dosadan je i monoton, htio bi prijeci na linux za stalno al nikako da se smjestim.

Konfiguracija je: Pentium 4 3.0ghz hyperthread, 512 ram

Molim vas da iznesete svoje prijedloge. Hvala vam unaprijed. Pozdrav iz Hercegovine :navija

Just keep it simple :thmb-up :thmbs-up :thmb-up
Zadnja izmjena: mickey; 04 sij 2014, 08:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 47 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
Stari, linux nije windows. Ako ti Linux mint ili Linux mint debian edition (LMDE) nisu dobri, slobodno zaboravi na linux i ostani na widnowsu. Nove stvari češ morat naučiti (tipa kako se instaliraju programi, osnovna struktura direktorija itd) i ako to nis ivoljan, tj. očekuješ da linux bude samo kao neka verzija windowsa, imam loše vijesti za tebe, mint/LMDE super radi sa multimedijom i kao za svaki linux imaš brdo torrent klijenata (iako na ovo mforum ne postavljaj pitanja o tome).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 269 puta
Spol: Y
mickey je napisao/la:Pozdrav forumasi, ja sam nov na ovom forumu i pitao bih vas nesto.

Pozdrav i tebi.. i dobrodošao :pc-vesel

mickey je napisao/la:Vec duze vremena se borim s linuxima nikako da naiđem na verziju koja mi odgovara, inace sam veoma izbirljiv. Probao sam puno verzija i nikako da kazem "to je to"
Tražim linux koji je najbolji za multimediju tj za gledanje filmova, slusanje muzike, slike i to.

Možda se boriš, ako je tako, onda si se ili previše borio ili si nisi dao dovoljno truda da barem malo zagrebeš površinu linuxa jer da jesi znao bi da ne postoje linuxi (linux je jedan) već da postoje razne distribucije bazirane na linux kernelu. Nadalje, s obzirom na malo stariju konfiguraciju i nemaš pretjerano velikog izbora da budeš izbirljiv.. imaš mogućnosti izbora, ali 512 MB RAM-a je ipak malo + što ti za multimediju ulogu igra i grafička kartica, a s obzirom na navedene komponente (CPU i RAM) vjerojatno si ograničen na neku (do) AGP nVidiu 6600GT i sl.

mickey je napisao/la:S tim da je dobar za skidanje stvari s interneta preko bittorrent kljenata i ostalo. Skype mi je veoma vazan, a ovo ostalo manje vise mozda malo igrice al nebitno toliko.
Zanima me stabilnost i jednostavnost upotrebe, bez pretjerivanja sa TERMINALOM kao u nekim verzijama.

No kako sam već rekao, izbora ima i može se no to će uključivati ipak i malo "kopanja i fizičkog rada" ispod haube da bi se sistem poštimao nakon čega ćeš imati stabilni OS za gore navedene potrebe uz ipak malu napomenu da linux nije windows i da na neke kompromise moraš pristati (ovdje pod kompromise iz svog kuta gledanja, mislim na kompromise u pozitivnom smislu)

Na jedan dio pitanja je već odgovoreno, a ja ću prokomentirati.. pa zar nitko ne čita pravila foruma :twisted:

mickey je napisao/la:Ovaj WINDOWS mi je stvarno utuzio dosadan je i monoton, htio bi prijeci na linux za stalno al nikako da se smjestim.

To je jednostavno, prođi malo kroz postove na forumu, odaberi nešto, instaliraj uz windowse i radi što radiš i svaki dan, ali na instaliranom linuxu, windowse si ostavi samo kao rezervu ako negdje jako zagusti.. uz malo truda i čitanja ćeš brzo pohvatati osnove nakon čega ćeš ili ostati na linuxu (i prihvatiti terminal kao nešto normalno) ili ćeš se vratiti na windowse.

mickey je napisao/la:Molim vas da iznesete svoje prijedloge. Hvala vam unaprijed. Pozdrav iz Hercegovine :navija

Možda se čudiš što te gorljivo ne nagovaramo na Linux, no Linux ili prihvatiš i uz njega gotovo svakodnevno naučiš nešto novo, ili ideš linijom manjeg otpora i odeš tako da tu nema mjesta nagovarnju ;)

Za neku određenu distribuciju ti sad neću davati preporuku, vidjeti ćeš i sam kad malo pogledaš po forumu da takvih tema već ima i da je u njima sve napisano.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 748 puta
shrike je napisao/la:Stari, linux nije windows. Ako ti Linux mint ili Linux mint debian edition (LMDE) nisu dobri, slobodno zaboravi na linux i ostani na widnowsu. Nove stvari češ morat naučiti (tipa kako se instaliraju programi, osnovna struktura direktorija itd) i ako to nis ivoljan, tj. očekuješ da linux bude samo kao neka verzija windowsa, imam loše vijesti za tebe, mint/LMDE super radi sa multimedijom i kao za svaki linux imaš brdo torrent klijenata (iako na ovo mforum ne postavljaj pitanja o tome).

Pozdrav, mint mi je jedan od favorita i imam sprzen 16 petra cinnamon pa cu s njim probati jedno vrijeme, mislim da sam probao preko 30 verzija al nisam ni na jednom dugo ostao, al te "nove stvari sto kazes" mislim da nemam problema s tim da sam to pohvatao dovoljno da ga mogu koristiti bez problema.
Podijelio/la zahvalu: 47 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Pa s Mintom ni ne moraš ići u terminal ako nećeš.
Al, 512 Mb ti je premalo za bilo kakav ugodni rad s računalom. Pod hitno si nabavi još RAM-a! ;)
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Suko je napisao/la:Pa s Mintom ni ne moraš ići u terminal ako nećeš.
Al, 512 Mb ti je premalo za bilo kakav ugodni rad s računalom. Pod hitno si nabavi još RAM-a! ;)

Da, sa 512 MB ram zaboravi na sučelja tipa gnome, kde, cinnamon, unity i slično. za tebe su rezervirani samo lxde i slični. zato češ morat instalirati lxde nakon instalacije distre.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 269 puta
Spol: Y
Suko je napisao/la:Al, 512 Mb ti je premalo za bilo kakav ugodni rad s računalom.

Za kog vraga sam ja pisao one recenzije po portalu?! :batine palmf
Na 512 MB RAM-a bi mogao i Xfce, ali neprestano treba pratiti potrosnju i koristiti laganije programe. Preporuka je neki LXDE ili nesto lakse. Bez terminala ce ici malo teze...
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Suko je napisao/la:Al, 512 Mb ti je premalo za bilo kakav ugodni rad s računalom.

Eh, moram ponoviti što sam spomenuo ranije: meni je na 240 Mb RAM-a vrlo lijepo radio Lubuntu 12.04. Uz to sam imao multi-mediju, tj. mogao sam gledati igrane filmove na Internetu, slušati glazbu itd. Računalo je također vršilo zadatke za koje je izvorno bilo namijenjeno (pisaći stroj!). Čak je LibreOffice legao bez problema umjesto AbiWorda, koji je bio zadan. Trebalo je samo pripaziti da se ne zagrije previše, ali to sam lako pratio preko instaliranih senzora. Dakle, može se, bez obzira što je toster...
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
Sigurno neka distra koja ima LXDE kao Lubuntu.Preporuka ide za Lubuntu 12.04 jer ima popdršku do 2017.Moguće preporuke idu još za Zenwalk i Slitaz. ;)
Nema veće religije od istine!
Podijelio/la zahvalu: 26 puta
Primio/la zahvalu: 70 puta
Lubuntu; Lxle; Sparky Lxde, E17 ili cak Razor; Snow E17 i sl.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.