Sada je: 03 svi 2024, 23:29.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Evo jedna zanimljiva anketa koju provodi BOL, a još su zanimljiviji rezultati...

http://www.bug.hr/anketa/
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Da, ništa neobično. Zapravo, toliko se zaista i troš, a svi imaju sve...famozno.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Trebali bi se možda ugledati i na onu "tko je bez grijeha neka baci prvi kamen"?
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Ne kažem, ali i u svojim glavama trebamo napraviti klikove.

Svaki puta kada neki soft zaista kupim, moram priznati da se jako dobro osjećam. Pogotovo ako mislim da je cijena OK.

No, s druge strane zašto bih kupovao ako mi Linux sve to daje potpuno free i to legalno. To me još više usrećuje.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Moram priznat da je jedino što sam ja ikada kupio (koliko se mogu sjetiti) Starcraft. I to zato jer je igra odlična. :ugeek:
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nista kod mene nije kupljeno. Prvi razlog je sto sve sto mogu na Linuxu radim na njemu, a drugi sto su cijene abnormalno velike. Dam 300 kuna za recimo Call Of Duty 4 koje igram pola dana. Hmmm, kakva mi je to racunica.
Avatar
Postovi: 519
Postovi: 519
Pridružen/a: 25 ožu 2008, 14:47
Lokacija: Nova Gradiska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 10 - KDE 4.2.x
Hmm sto sam ja platio, ne sječam se. uglavnom sam nabavljao svakakve igre i programe (piratske) za 10 razlicitih igara 100kn. ovisi,
prestao sam to raditi, sada sam okrenut prema open sourceu :D

Inace orginalni program sam dobio uz tv karticu (za obradu videa) i na netu sam gledao koliko kosta sam cd dojde, dojde, samo je uz tv karticu nesto jeftinij.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Ja se mogu pohvaliti sa:
TurboPascal 5.0 (jako davno!)
Delphi 4.0
Igre: Wing Commander, Privateer i još neke, nedavno za klinca neke
PowerDirector 5.0 za obradu videa
Windowse i MS Office imam pravo koristi doma jer na poslu imam volume licensing, koji omogućava home instalaciju (za Office, a WIndowse imam slobodnu licencu koja se na poslu ne koristi jer je višak)
i još nešto pomoćnih alata od prije...
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Tema piratanja je očito interesantna, pa smo složili posebnu temu oko toga...



Grof je napisao/la:
DoDo je napisao/la:Neki jesu, ali to ne valja ništa. Meni je virus ušao u XP dok sam surfao s operom i istovremeno imal AVG upaljen. Od onda koristim samo komercijalne antiviruse (naravno pirated edition :P )


Žalostiš me Dodo, žalostiš! Moram priznati da sam imao malo više mišljene što se morala tiče spram tebe...

no, eto... :(

ma o kavom moralu ti pricas, sta mislis da su te "komercijalne" firme moralne. malo šjutra.
piratstvo rulz sroker
trba sve komercijamo bit piratizirano.
jedini legalan komad softwarea koji sam imao je bio win 3.1 koji sam dobio sa svojim prvim kompom tamo negdje "92, "93.
386, 25 MHz, i pazi sad 50 Mb hdd, da 50, RAM da ni ne spominjem (neso sitno Kb), kad je izaso win 95, sama instalacija mi je zauzela sve.
I'm a Paladin with 18 charisma and 97 hit points. I can use my helm of disintegration and do one D4 damage as my half-elf mage wields his plus-five holy avenger.
Avatar
Postovi: 1410
Postovi: 1410
Pridružen/a: 31 sij 2009, 23:37
Lokacija: rijeka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: arch | 7
Grof je napisao/la:Žalostiš me Dodo, žalostiš! Moram priznati da sam imao malo više mišljene što se morala tiče spram tebe...
no, eto... :(


Nema tu nikakvog morala. Piratski windowsi - piratski antivirus - piratske igre. To mi je normalno još iz doba dok nisam znal za linux.

Linux sam prije koristio zbog uvjerenja da je slobodan softver potreban svijetu, no zadnjih dana sve više i više uviđam da je komercijalan softver itekako potreban (uz open source). Jer, kad bi sav softver bio otvoren, a time i besplatan, od čega bi programeri i softverski injženjeri živjeli??

Opet, kad pogledaš - sav napredak u računarstvu, uzmimo za primjer računalnu grafiku, išao je samo zahvaljujući komercijalnim proizvodima. Zar bi ATi ili Nvidia proizvodili tako super grafičke kartice da nema igara koji bi ih maksimalno iskorištavali? A zar bi se itko trudio izrađivati zahtjevnu igru da nema nekog poticaja za to? A koji je to poticaj? Lova, kaj drugo? Sigurno nitko ne radi softver za drugog badava. Svi open source programi su nastali tako da su programeri pisali programe koji NJIMA trebaju, a ne nekome drugome. Zato i linux jest kompliciran početnicima, jer su oni navikli kliketati okolo, a ne pisati naredbe u komandnu liniju. I vjerovao ili ne, nekima je puno jednostavnije i elegantnije napisati naredbu u CLI-u, nego klikati okolo da bi se izvela ista stvar. Osim toga, izrada GUI-ja je mukotrpan posao (to znam iz iskustva - prošle godine sam za završni projekt iz jave s frendovima radio GUI konfigurator apache tomcata. Imao je cca 20000 linija koda, od čega je cca 11000 bilo samo za crtanje grafičkog sučelja (s time da je riječ o javi, gdje je izrada GUI-ja relativno jednostavna. GTK i Qt su puno kompliciraniji.)).

Pogledaj malo oko sebe: navedi mi JEDAN open source projekt koji je ispred svog vremena. Svi za koje ja znam su samo dali ideju koju je onda netko komercijalizirao, ili nastoje napraviti open source fork nekog komercijalnog programa. I to nije ništa loše, naprotiv, to je fenomenalno! Jer, zašto bi netko kupovao npr. Photoshop, ako treba izvesti nešto sitno što može i u GIMP-u? Naravno, opcija je da piratizira Photoshop, no to je svakim danom sve teže, zbog ubrzanog razvoja DRM zaštite (koju btw. podržavam).

I za kraj: zašto firme tako teško prelaze na linux? Zato jer im on ne nudi ono osnovno što one trebaju: JAMSTVO DA ĆE RADITI. Citat iz GPL licence:
This program is distributed in the hope that it will be useful,
but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
GNU General Public License for more details.
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.