Sada je: 06 pro 2019, 22:23.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ovako ekipa, trebam vašu pomoć. Imao sam danas posao u jednom manjem restoranu, gdje su za potrebe fiskalizacije uzeli Vipnet mobilni internet preko USB sticka. Međutim, njihova fiskalna kasa se vrti na računalu s Fedorom 8 (da, Fedorom 8), na kojoj je prastari kernel i prastari KDE. Kako se oni nisu raspitali, nisu znali da će biti malo veći problem sve to upogoniti na Linuxu.

Međutim, ja sam to uspio srediti, te sam natjerao wvdial da se spoji. Čak i KPPP uredno radi, ali interneta uopće nema. Ne mogu pingati ništa, i ne znam što raditi. Pokušao sam promjeniti /etc/resolv.conf, u koji sam dodao neke nameservere koje mi wvdial izbaci kod spajanja, ali i dalje ništa. Kod restarta računala, /etc/resolv.conf se vrati na početne postavke koje izgledaju ovako:

Kod: Označi sve
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.8.8

I nemam pojma što činiti. Pritisak je još veći zbog toga što oni imaju rok od 48 sati da fiskaliziraju račune koje još nisu poslali u poreznu upravu, a u restoranu nemaju pristup internetu. Ima li tko kakvu ideju?

EDIT:

Da samo još nadodam da sam pokušao dodati još nekoliko drugih nameservera u resolv.conf, ali sve je isto i s njima. Sad sam se sjetio da sam negdje u postavkama vidio da se na popisu konekcija nalazi eth0 i ethernet kartica, iako komp nije spojen na ništa drugo osim tog usb sticka, a koji ima ppp0 sučelje. Možda da obrišem to?

Ako imate kakvu još ideju, samo pucajte, pa budem sve isprobao sutra.. :)
Zadnja izmjena: Hugo; 10 tra 2013, 10:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
Ovaj link bas i nije lako naci, vjerojatno si vidio ali cu postati ovdje:
http://developer.vodafone.com/labs/open ... n-manager/
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
ne mozes pingati nista ni po IP-u ili samo nista ne resolvas?

daj
ifconfig
cat /etc/resolv.conf
route -n
ping -c 4 google.com
ping -c 4 4.2.2.2

nakon sto se spojis.

8.8.8.8 je google dns..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
max360se je napisao/la:Ovaj link bas i nije lako naci, vjerojatno si vidio ali cu postati ovdje:
http://developer.vodafone.com/labs/open ... n-manager/

Hvala, ali ja uspijem ostvariti konekciju tako da mi ništa od toga ne treba (pretpostavljam).

glaskoncILLa je napisao/la:ne mozes pingati nista ni po IP-u ili samo nista ne resolvas?

daj
ifconfig
cat /etc/resolv.conf
route -n
ping -c 4 google.com
ping -c 4 4.2.2.2

nakon sto se spojis.

8.8.8.8 je google dns..

Nažalost nisam pokušao pingati niti jedan vanjski IP. Probao sam pingati recimo 192.168.1.1 i 127.0.0.1, ali ih ne doživljava uopće.

Ništa od tih naredbi ti ne mogu dati jer nisam uz to računalo. Mašina je nažalost specifična tako da ni nema pola stvari koje bi mi trebale. Nema uopće ifconfig, niti lshw, lspci itd.

Što se tiče /etc/resolv.conf, wvdial ga uopće ne može promijeniti dok ga KPPP mijenja. Uglavnom, kada se spojim wvdialom, u resolv.conf i dalje ostaje 8.8.8.8 pa ga moram ručno mijenjati, dok ga KPPP uredno promjeni kada se spoji.

Ne znam, možda mu nešto drugo stoji na putu? KNetwork Managera uopće nema (ili ga ja ne mogu naći na tom starom KDE-u), tako da ne vjerujem da on blokira nešto. Ne pada mi ništa drugo na pamet.. :)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Recimo da mi je default gateway pogrešan, koji gateway da postavim ovdje? :)
glaskoncILLa je napisao/la:daj
route -n

Na mašini nema ni toga.. :D

Ali evo uspio sam riješiti. Promjenio sam gateway u 10.64.64.64 i isključio eth0 interface i sve je proradilo! :thumbs
Haker! :thumbs
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Suko je napisao/la:Haker! :thumbs

:-D :komp

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.