[RIJEŠENO] Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Moderator/ica: Moderatori/ce
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
[RIJEŠENO] Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Arch, eOS i Deepin "uredno" instalirani tim redom. Zadnji boot menu bio je onaj Deepinov. Neslavan kraj Deepina uzrokovao je i nestanak boot menua. Sada kod uključivanja laptopa, podiže se Arch bez bilo kakvih pitanja. Htio sam stvar popraviti sa live CD-om, ali niti njega ne mogu podignuti sa F12 kao ranije. Ne mogu ući niti u BIOS kako bi provjerio da li je podešeno da boota sa USB-a. Tipkovnica kao da je mrtva, samo diže Arch, a znam da mi je eOS još tu živ i zdrav na sda5.
Zadnja izmjena: Vl@do, dana/u 29 srp 2014, 13:11, ukupno mijenjano 1 put.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Hebeno.. jel možeš ući u BIOS sa USB tipkovnicom?
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
mali offtopic... nedavno su tvorci elementary os-a pisali tekst na sluzbenom blogu kako ne vole sto su ga ljudi prekrstili u eOS pa ono ako ti je draga distra nemoj siriti "krivo" ime okoloVl@do je napisao/la:Arch, eOS i Deepin "uredno" instalirani tim redom.
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
- jurastublic
- Postovi: 1907
- Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
- Spol: M
- OS: Mint 10 LXDE itd...
- Lokacija: i grupa Film
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Nemreš u bios? Probaj izvući hard iz laptopa pa probaj ući u bios dok nema diska. Ako uspiješ, stisni "load defaults", namjesti bootanje, snimi pa ponovo priključi disk.
- blast beat
- Postovi: 551
- Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
- Spol: M
- OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Pa ako se podiže Arch, onda samo kada se digne konfigurisati grub i instalirati ga ponovo sa:
Kod: Označi sve
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
grub-install /dev/sdX- jurastublic
- Postovi: 1907
- Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
- Spol: M
- OS: Mint 10 LXDE itd...
- Lokacija: i grupa Film
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
I to što kažeš. Ali ne bi li trebalo ovo gore obrnuto? Prvo grub-install pa onda update.
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Kod: Označi sve
[vl4do@archlinux ~]$ sudo grub-install /dev/sda
[sudo] password for vl4do:
Installing for i386-pc platform.
Installation finished. No error reported.Kod: Označi sve
[vl4do@archlinux ~]$ sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-linux-lts
Found initrd image: /boot/initramfs-linux-lts.img
Found fallback initramfs image: /boot/initramfs-linux-lts-fallback.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-linux
Found initrd image: /boot/initramfs-linux.img
Found fallback initramfs image: /boot/initramfs-linux-fallback.img
/dev/cdrom: open failed: No medium found
No volume groups found
Found Deepin 2014 (2014) on /dev/sda5
Found elementary OS Luna (0.2) on /dev/sda6
done
Još mi je nešto palo na pamet: vađenje baterije sa matične?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
- blast beat
- Postovi: 551
- Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
- Spol: M
- OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
@jurastublic
Mislim da je svejedno, ja ovim redosledom radim već duže vreme.
@Vl@do
Ako ovo ne pomaže, onda jedino videti taj raspored u BIOS zaobilaznim načinima. Vađenjem bi uradio reset BIOS-a, što je u ovom slučaju pozitivna stvar, pa probaj slobodno.
Mislim da je svejedno, ja ovim redosledom radim već duže vreme.
@Vl@do
Ako ovo ne pomaže, onda jedino videti taj raspored u BIOS zaobilaznim načinima. Vađenjem bi uradio reset BIOS-a, što je u ovom slučaju pozitivna stvar, pa probaj slobodno.
- vision
- Postovi: 1799
- Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
- Spol: ♂
- OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
- Lokacija: Zaljev svetaca
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Ovo je stvarno postalo bizarno
recenziram distru koja je "solidno" radila kod mene, a vama sve rastgra kao da je zvijer ...
pokušati popraviti stvar (juče nam nije uspjelo):
ovo nije dobro, Arch ne može biti lts (a nemaš ni Ubuntu), a iako sve normalno piše da se GRUB instalirao na /dev/sda onda bi prvi trebao biti Arch:
a ne kao ovo gore.
Izgleda da nisi jedini sa tim problemom link (pogotovo zadnji post - na koji još nema odgovora)
Još gora je stvar što se ne zna dali će nakon brisanja te /root particije od Deepina se sve vratiti na svoje mjesto? tj. da možeš podići Live CD/DVD ili USB a i da možeš ući u BIOS.
Na njihovome sajtu (koji nije preveden) piše da se iz Deepina unese naredba za reset MBR:
a nakon toga obrisati particije (ako se želi ukloniti distra).
Ti ne možeš podići Deepin, ali bi se ova naredba mogla uraditi tako što se ta particija mountuje i td... (možda bi prvo valjalo uraditi update-grub jer msm da je taj njegov GRUB ostao.
Ne znam da li na tom hdd-u imaš bitne podatke, ali pokušao bih iz Gparteda obrisati Deepina, ponovo instalirati GRUB od Archa i uraditi update (nadati se da će sve proraditi).
ovdje ispada da je Deepin na sda5, a gledajući onu sliku to je particija od 92GB (dali je automatski instalirano pored Archa i elementary OS-a ili je samo /root?)
Ovo je sve što znam i što bih mogao da pomognem
recenziram distru koja je "solidno" radila kod mene, a vama sve rastgra kao da je zvijer ...
pokušati popraviti stvar (juče nam nije uspjelo):
Kod: Označi sve
Found linux image: /boot/vmlinuz-linux-ltsKod: Označi sve
Found linux image: /boot/vmlinuz-linuxIzgleda da nisi jedini sa tim problemom link (pogotovo zadnji post - na koji još nema odgovora)
Još gora je stvar što se ne zna dali će nakon brisanja te /root particije od Deepina se sve vratiti na svoje mjesto? tj. da možeš podići Live CD/DVD ili USB a i da možeš ući u BIOS.
Na njihovome sajtu (koji nije preveden) piše da se iz Deepina unese naredba za reset MBR:
Kod: Označi sve
sudo dd if=/usr/lib/syslinux/mbr.bin of=/dev/sdaTi ne možeš podići Deepin, ali bi se ova naredba mogla uraditi tako što se ta particija mountuje i td... (možda bi prvo valjalo uraditi update-grub jer msm da je taj njegov GRUB ostao.
Ne znam da li na tom hdd-u imaš bitne podatke, ali pokušao bih iz Gparteda obrisati Deepina, ponovo instalirati GRUB od Archa i uraditi update (nadati se da će sve proraditi).
Kod: Označi sve
Found Deepin 2014 (2014) on /dev/sda5
Found elementary OS Luna (0.2) on /dev/sda6Ovo je sve što znam i što bih mogao da pomognem
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
Re: Ne prikazuje se boot menu kod podizanja sustava
Izvadio hdd, upao u BIOS, podesio default i omogućio boot from USB sa F12 i sad je sve kako je i bilo.
Yeeeaaaah i hvala ekipa.
Yeeeaaaah i hvala ekipa.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe