Sada je: 11 pro 2019, 05:06.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

U pravu ste , moja greška - mate LMDE je to. Ali trenutno imam drugih problema. Imam printer HP laser jet P1102. Prepoznao je printer ali ne neće printat. Izbacio je troubleshoot. Možda treba nešto instalirat da bi radio. Da li zna netko nešto o tome?

Edit by bertone
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
dado977 je napisao/la:U pravu ste , moja greška - mate LMDE je to. Ali trenutno imam drugih problema. Imam printer HP laser jet P1102. Prepoznao je printer ali ne neće printat. Izbacio je troubleshoot. Možda treba nešto instalirat da bi radio. Da li zna netko nešto o tome?

Svi HP-ovi printeri rade pod linuxom, preko hplip skripte. Upute za instalaciju se nalaze na linku: http://hplipopensource.com/hplip-web/downloads.html
Opisano je i na našem wikiju http://wiki.open.hr/wiki/Hardver:HP_printeri
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
Ne moraju baš SVI printeri raditi, nažalost, katkad ponešto zapne...

Ne znam koliko koristi baš u ovom konkretnom problemu, ali usporedi ovdje kako sam riješio vlastiti problem sa starim printerom: viewtopic.php?f=7&t=10256&start=10

Pogledaj i ovaj link: http://forums.linuxmint.com/viewtopic.p ... 1&t=128802

Općenito je korisno potražiti savjete i na forumu Minta, u široj zajednici LMDE korisnika. Mislim da je rješenje za mnoge probleme tada bila naredba
Kod: Označi sve
sudo apt-get install --reinstall libgs9
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
dado977 je napisao/la:U pravu ste , moja greška - mate LMDE je to. Ali trenutno imam drugih problema. Imam printer HP laser jet P1102. Prepoznao je printer ali ne neće printat. Izbacio je troubleshoot. Možda treba nešto instalirat da bi radio. Da li zna netko nešto o tome?

Usput, mislim da bi novo pitanje zasluživalo i otvaranje nove teme. Uvijek se može naći netko s printerom iste serije, pa da lakše nađe odgovor ako mu se javi isti problem.
@rudar, slažem se s tobom da ne treba sve trpati u jednu temu pa je problem s pisačem prebačen u zasebnu temu pod "Linux i hardver".

Ovim putem još jednom skrećem pažnju novim članovima foruma (a i ponekim starim) da se pridržavaju uputa oko postavljanja pitanja jer bez toga ne možemo indeksirati riješene probleme i dodavati ih na popis riješenih problema.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 753 puta
Konkretno P1102 (i starije verzije P1005 i P1006) radi preko hplipa.

Pogledala sam temu o paralelnom HP deskjetu, i ja imam paralelni printer u uredu te mi je rješenje bilo kompajliranje hplipa sa podrškom za paralelni port koji inicijalno nije više podržan u hplipu. Vjeruj mi, HP zaista jako dobro podržava svoje printere pod linuxom.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
nicky je napisao/la:Konkretno P1102 (i starije verzije P1005 i P1006) radi preko hplipa.

Pogledala sam temu o paralelnom HP deskjetu, i ja imam paralelni printer u uredu te mi je rješenje bilo kompajliranje hplipa sa podrškom za paralelni port koji inicijalno nije više podržan u hplipu. Vjeruj mi, HP zaista jako dobro podržava svoje printere pod linuxom.

U redu :) . Nadam se da će to također pomoći Dadu da riješi svoj problem.

Vjerujem da je HP općenito prijateljski raspoložen prema GNU/Linuxu i da nema pretjeranih problema s hardverom, imam i vlastitih iskustava. Samo, eto, ponekad sitnica zapne, ne prepozna se odmah i treba intervencija.
Najprije se želim ispričati administratoru što nisam otvorio novu temu. Uspio sam riješiti problem sa hp printerom(hvala Rudaru na tome). Instalirao sam HPLIP sa Rudarevog linka. Isprva se nije dogodilo ništa, tj. sistem je izbacio da se aplikacija ne može instalirati, ali bio je instaliran jer se pojavila ikona u aplikacijama i printer još uvijek nije radio. Nakon restarta računala pojavile su se neke postavke na ekranu i nakon podešenja postavki printer radi.

:-D Htio bih se osvrnuti na podršku sa foruma koja je stvarno brza i efikasna. Hvala. :-D
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Veseli me što je problem uspješno riješen! Usput, zamolio bih malo početno slovo u 'rudar'... ja sam samo jedan u mnoštvu.
Edit naslova i dodano na popis riješenih problema
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery