[RIJEŠENO-X UBIJEN] Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Moderator/ica: Moderatori/ce
- Suko
- Site Admin
- Postovi: 16079
- Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
- Spol: M
- OS: Mint 17 Cinnamon
- Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
[RIJEŠENO-X UBIJEN] Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Na poslu imam jedan komp s izgleda pokvarenom Nvidia karticom.
(Ima dual boot i na Visti također stalno javlja grešku da je display rikuo, ali da se oporavio. Napon varira i sve osjetljivo je u toj sobi riknulo nekoliko puta.)
Na Linuxu ima instaliran Nvidiin driver i sve radi tip-top.
Međutim, jako često se sve zablokira. Ekran se smrzne i par sekundi ne mogu koristiti niti miš, niti tipkovnicu.
Nakon par sekundi mogu micati miša, ali tipkovnica i smrznut ekran ostanu.
Ne radi Ctrl+Alt+Backspace (Naravno omogućio sam tu kombinaciju u postavkama), niti Ctrl+Alt+F*.
Onda moram u hard reset i ponovno pokrenuti komp.
Mislim da bi samo trebao ubiti X, srušiti ga u konzolu i ponovno pokrenuti X.
Tada bi sve radilo do slijedećeg smrzavanja.
Nije greška u driveru, već 99% kvar na kartici. Nije moj komp, pa servis ne bi dolazio u obzir trenutno.
Eto, ako netko zna kako bi mogao dobiti konzolu nekom drugom magijom, ja bi jako cijenio ...
(Ima dual boot i na Visti također stalno javlja grešku da je display rikuo, ali da se oporavio. Napon varira i sve osjetljivo je u toj sobi riknulo nekoliko puta.)
Na Linuxu ima instaliran Nvidiin driver i sve radi tip-top.
Međutim, jako često se sve zablokira. Ekran se smrzne i par sekundi ne mogu koristiti niti miš, niti tipkovnicu.
Nakon par sekundi mogu micati miša, ali tipkovnica i smrznut ekran ostanu.
Ne radi Ctrl+Alt+Backspace (Naravno omogućio sam tu kombinaciju u postavkama), niti Ctrl+Alt+F*.
Onda moram u hard reset i ponovno pokrenuti komp.
Mislim da bi samo trebao ubiti X, srušiti ga u konzolu i ponovno pokrenuti X.
Tada bi sve radilo do slijedećeg smrzavanja.
Nije greška u driveru, već 99% kvar na kartici. Nije moj komp, pa servis ne bi dolazio u obzir trenutno.
Eto, ako netko zna kako bi mogao dobiti konzolu nekom drugom magijom, ja bi jako cijenio ...
Zadnja izmjena: Suko, dana/u 24 svi 2010, 19:22, ukupno mijenjano 3 puta.
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Pa uđi direktno preko kernel parametra - single u GRUB-u
- Suko
- Site Admin
- Postovi: 16079
- Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
- Spol: M
- OS: Mint 17 Cinnamon
- Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Ne, nisi me shvatio.
Prije nego se zablokira sve radi normalno.
Radi i Ctrl+Alt+F* i Ctrl+Alt+Backspace.
Mogu normalno ići u konzolu i mogu se normalno odlogirati.
Međutim, kad se zablokira, ne radi niti Ctrl+Alt+Backspace, niti Ctrl+Alt+F*
Imam smrznuti ekran i miša koji radi.
Tipkovnica ne prihvaća unos, ali ne znam da li je skroz zablokirana.
S obzirom da miš radi, mislim da bi i tipkovnica mogla raditi na nekom nižem nivou (ispod X-a)
Negdje sam na ovom forumu pročitao da se Ctrl+Alt+Backspace može naštimati da radi i kad se X smrzne.
Al' ne mogu to naći nikako.
Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.
Prije nego se zablokira sve radi normalno.
Radi i Ctrl+Alt+F* i Ctrl+Alt+Backspace.
Mogu normalno ići u konzolu i mogu se normalno odlogirati.
Međutim, kad se zablokira, ne radi niti Ctrl+Alt+Backspace, niti Ctrl+Alt+F*
Imam smrznuti ekran i miša koji radi.
Tipkovnica ne prihvaća unos, ali ne znam da li je skroz zablokirana.
S obzirom da miš radi, mislim da bi i tipkovnica mogla raditi na nekom nižem nivou (ispod X-a)
Negdje sam na ovom forumu pročitao da se Ctrl+Alt+Backspace može naštimati da radi i kad se X smrzne.
Al' ne mogu to naći nikako.
Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Jedino da mrežno pristupiš stroju, ako se nije cijeli smrznuo!
Moguće je dakvar na kartici zaista smrzne cijelo računalo, a tu nema pomoći.
S druge strane, ako X-i preuzmu tastaturu i smrznu se, mislim da nećeš moći dobiti tastaturu pod kontrolu, čak iako ostali dio sustava i dalje radi. U tom slučaju bi mrežni pristup (telnet, ssh) dao rezultata!
Moguće je dakvar na kartici zaista smrzne cijelo računalo, a tu nema pomoći.
S druge strane, ako X-i preuzmu tastaturu i smrznu se, mislim da nećeš moći dobiti tastaturu pod kontrolu, čak iako ostali dio sustava i dalje radi. U tom slučaju bi mrežni pristup (telnet, ssh) dao rezultata!
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Imam jednu glupu idejuSuko je napisao/la: Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
- Suko
- Site Admin
- Postovi: 16079
- Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
- Spol: M
- OS: Mint 17 Cinnamon
- Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Moglo bi raditi.zole052 je napisao/la:Imam jednu glupu idejuSuko je napisao/la: Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.Probaj instalirati easystroke pa namjestiti potrebnu kraticu pa kada smrzne tastatura a mis radi samo napravis gesturu...
Probati ću sutra kad dodjem na posao.
To mi je prekomplicirano jer bi morao ići u drugu prostoriju da pristupim mreži.Grof je napisao/la:Jedino da mrežno pristupiš stroju, ako se nije cijeli smrznuo!
Moguće je dakvar na kartici zaista smrzne cijelo računalo, a tu nema pomoći.
S druge strane, ako X-i preuzmu tastaturu i smrznu se, mislim da nećeš moći dobiti tastaturu pod kontrolu, čak iako ostali dio sustava i dalje radi. U tom slučaju bi mrežni pristup (telnet, ssh) dao rezultata!
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
E, a vidi molim te ovu čaroliju s tastaturom, nisam ni zano da Linux ovo može. Sve su kombinacije sa Alt+SysRq+nešto tipkama i služe baš za ovakve događaje.
Pogledaj u tablici koja bi ti funkciija mogla pomoći
EDIT:
Alt+SysRq+o - shtdown the system
Pogledaj u tablici koja bi ti funkciija mogla pomoći
EDIT:
Alt+SysRq+o - shtdown the system
- Suko
- Site Admin
- Postovi: 16079
- Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
- Spol: M
- OS: Mint 17 Cinnamon
- Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Eto vidiš da se može.
Ima sve na Linuxu, samo treba pronaći.
Ako bude radilo, stavljam na HOW!
Ima sve na Linuxu, samo treba pronaći.
Ako bude radilo, stavljam na HOW!
- Soul_Sample
- Postovi: 1391
- Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
- Spol: M
- OS: Manjaro
- Lokacija: Belišće / Zagreb
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
kriste ja prvi put u životu vidim da na PrintSc tipki piše i Sys Rq

Subdue the regret. Dust yourself off, proceed.
You'll get it in the next life, where you don't make mistakes.
Do what you can with this one, while you're alive.
You'll get it in the next life, where you don't make mistakes.
Do what you can with this one, while you're alive.
Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?
Ko nema posebnu SysRq tipku, nego je kao kod mene zajedno sa PrtSc, kombinacija koja je potrebna je ili AltGr + SysRq + tipka ili kao kod mene Ctrl + Alt + SysRq + tipka
Resistance is futile, you will be asimilated!
Il' si Lindža, il' si mindža!
apt-get moo
Registrovani Linux korisnik #465156 / Ubuntu korisnik #20700
Il' si Lindža, il' si mindža!
Registrovani Linux korisnik #465156 / Ubuntu korisnik #20700