Sada je: 14 pro 2019, 15:00.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav!
Postoje li driveri za Canon MP630 za 64-bitnu Fedoru 13? Jedino što sam našao su 32-bitni driveri na Canonovoj stranici: http://software.canon-europe.com/software/0031330.asp?model=

Razmisljao sam da kompajliram source, ali sam naletio na problem. U INSTALL-u (koji se nalazi u libs, odakle radim sve) pise da pokrenem /.autoconf.sh, to sam i napravio. Sve je napravio kako treba dok nije pokrenuo /.configure koji je izbacio ovo:
Kod: Označi sve
Running ./configure ...
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for a thread-safe mkdir -p... /bin/mkdir -p
checking for gawk... gawk
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking for g++... no
checking for c++... no
checking for gpp... no
checking for aCC... no
checking for CC... no
checking for cxx... no
checking for cc++... no
checking for cl.exe... no
checking for FCC... no
checking for KCC... no
checking for RCC... no
checking for xlC_r... no
checking for xlC... no
checking whether the C++ compiler works... no
configure: error: in `/home/davor/Downloads/print/pr/libs':
configure: error: C++ compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.

Kako mogu instalirati ove aplikacije koje fale (pored njih pise no, barem mislim da je to moj problem...)?
:D
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Mislim da Canon nema službene 64-bitne drivere/filtere za Linux, samo 32-bitne. Moja preporuka je da ih sve instaliraš s
yum localinstall --nogpgcheck ime_drivera.rpm
pa će ti yum povući potrebne 32-bitne biblioteke i programe (cups između ostaloga).

Što se tiče ovog kompajliranja, fali ti c++ kompajler:
yum -y install gcc-c++
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Htio bih napomenuti dase driveri ne rade za fedoru ,debian, ubuntu itd već za kernel. Dakle, pravo je pitanje:
Da li postoji driver za moj kernel?

Također, što se razvojnih alata tiče, postoji meta paket na debianodima koji se zove "build-essential" koji poinstalira sve kompajlere i relevantne stvari.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 270 puta
Spol: Y
Hvala na pomoci, upisao sam naredbu sudo yum groupinstall "Development Tools". Uspjesno sam iskompajlirao misc libs. E sad trebam iskompajlirati pstocanonij. Upisao sam kako pise u INSTALL-u /.autogen.sh i sve je u redu. Potom sam upisao make i izbaci mi hrpu gresaka, uopce ne mogu shvatiti u cemu je problem.

make  all-recursive
make[1]: Entering directory `/home/davor/Downloads/print/pr/pstocanonij'
Making all in filter
make[2]: Entering directory `/home/davor/Downloads/print/pr/pstocanonij/filter'
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I..    -O2 -Wall -I../../libs/buftool -O2 -MT pstocanonij.o -MD -MP -MF .deps/pstocanonij.Tpo -c -o pstocanonij.o pstocanonij.c
pstocanonij.c:20:23: error: cups/cups.h: No such file or directory
pstocanonij.c:21:22: error: cups/ppd.h: No such file or directory
pstocanonij.c: In function ‘is_acro_util’:
pstocanonij.c:143: warning: implicit declaration of function ‘strncmp’
pstocanonij.c: In function ‘get_ps_params’:
pstocanonij.c:219: warning: implicit declaration of function ‘strlen’
pstocanonij.c:219: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
pstocanonij.c:235: warning: implicit declaration of function ‘strcpy’
pstocanonij.c:235: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
pstocanonij.c:249: warning: pointer targets in passing argument 1 of ‘buflist_new’ differ in signedness
../../libs/buftool/buflist.h:38: note: expected ‘unsigned char *’ but argument is of type ‘char *’
pstocanonij.c:279: warning: implicit declaration of function ‘memset’
pstocanonij.c:279: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memset’
pstocanonij.c:299: warning: value computed is not used
pstocanonij.c:337: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memset’
pstocanonij.c:373: warning: implicit declaration of function ‘strcmp’
pstocanonij.c:374: warning: implicit declaration of function ‘strncpy’
pstocanonij.c:374: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strncpy’
pstocanonij.c:385: warning: pointer targets in passing argument 1 of ‘buflist_new’ differ in signedness
../../libs/buftool/buflist.h:38: note: expected ‘unsigned char *’ but argument is of type ‘char *’
pstocanonij.c: In function ‘is_borderless’:
pstocanonij.c:412: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
pstocanonij.c: At top level:
pstocanonij.c:424: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
pstocanonij.c:481: error: expected declaration specifiers or ‘...’ before ‘cups_option_t’
pstocanonij.c: In function ‘get_min_max_width_length’:
pstocanonij.c:490: error: ‘p_opt’ undeclared (first use in this function)
pstocanonij.c:490: error: (Each undeclared identifier is reported only once
pstocanonij.c:490: error: for each function it appears in.)
pstocanonij.c: In function ‘parse_product_name’:
pstocanonij.c:510: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memset’
pstocanonij.c: In function ‘make_filter_param_list’:
pstocanonij.c:541: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memset’
pstocanonij.c:544: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
pstocanonij.c:545: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
pstocanonij.c:546: warning: implicit declaration of function ‘strcat’
pstocanonij.c:546: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcat’
pstocanonij.c:557: warning: implicit declaration of function ‘fprintf’
pstocanonij.c:557: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
pstocanonij.c:557: error: ‘stderr’ undeclared (first use in this function)
pstocanonij.c:565: warning: implicit declaration of function ‘memcpy’
pstocanonij.c:565: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memcpy’
pstocanonij.c:581: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memcpy’
pstocanonij.c:593: warning: implicit declaration of function ‘snprintf’
pstocanonij.c:593: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘snprintf’
pstocanonij.c: In function ‘make_filter_param_line’:
pstocanonij.c:636: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
pstocanonij.c:649: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcat’
pstocanonij.c: In function ‘parse_custom_size’:
pstocanonij.c:673: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memset’
pstocanonij.c:683: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strlen’
pstocanonij.c:701: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strncpy’
pstocanonij.c: At top level:
pstocanonij.c:718: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
pstocanonij.c: In function ‘exec_filter’:
pstocanonij.c:1161: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcpy’
pstocanonij.c:1162: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘strcat’
pstocanonij.c:1172: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
pstocanonij.c:1172: error: ‘stderr’ undeclared (first use in this function)
pstocanonij.c: In function ‘main’:
pstocanonij.c:1194: error: ‘cups_option_t’ undeclared (first use in this function)
pstocanonij.c:1194: error: ‘p_cups_opt’ undeclared (first use in this function)
pstocanonij.c:1209: warning: implicit declaration of function ‘setbuf’
pstocanonij.c:1209: error: ‘stderr’ undeclared (first use in this function)
pstocanonij.c:1210: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘fprintf’
pstocanonij.c:1212: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘memset’
pstocanonij.c:1217: warning: implicit declaration of function ‘fputs’
pstocanonij.c:1229: warning: implicit declaration of function ‘cupsParseOptions’
pstocanonij.c:1251: warning: implicit declaration of function ‘make_cmd_param’
make[2]: *** [pstocanonij.o] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/davor/Downloads/print/pr/pstocanonij/filter'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/home/davor/Downloads/print/pr/pstocanonij'
make: *** [all] Error 2

EDIT: Ispricavam se, 4ndY, tek sam sad skuzio sto si napisao, uglavnom izbaci mi pri transaction checku ovo:
Transaction Check Error:
  package nss-softokn-freebl-3.12.4-19.fc13.x86_64 (which is newer than nss-softokn-freebl-3.12.4-17.fc13.i686) is already installed
Proz0r je napisao/la:EDIT: Ispricavam se, 4ndY, tek sam sad skuzio sto si napisao, uglavnom izbaci mi pri transaction checku ovo:
Transaction Check Error:
  package nss-softokn-freebl-3.12.4-19.fc13.x86_64 (which is newer than nss-softokn-freebl-3.12.4-17.fc13.i686) is already installed

Sad sam malo bolje pogledao, to je slično kao što ja instaliram iP4200. Uglavnom, ti ne trebaš ovdje ništa kompajlirati, oni ti daju opcionalno paket koji si možeš sam iskompajlirati ali i već kompajlirani isti RPM.

Ti trebaš prvo instalirati ovaj *common* paket:
yum localinstall --nogpgcheck cnijfilter-common-3.00-1.i386.rpm

(to bi ti trebalo proći jer i ti i ja vrtimo istu verziju Fedore, a meni je prošlo)
I onda instaliraj ovaj drugi paket:
yum localinstall --nogpgcheck cnijfilter-mp630series-3.00-1.i386.rpm

I to je to (valjda slično ide i za skener). Meni je sve prošlo, samo nemam fizički uređaj da isprobam 8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Kad sam upisao ovu naredbu...
yum localinstall --nogpgcheck cnijfilter-common-3.00-1.i386.rpm

...izbaci mi ovo:
Transaction Check Error:

Znaci opet ista stvar.

EDIT: Upravo sam skuzio da mi se ovo dogadja i pri instalaciji Winea... :? Upisao sam sudo yum reinstall nss-softokn-freebl.x86_64 i reinstalirao i opet isto...
Proz0r je napisao/la:EDIT: Upravo sam skuzio da mi se ovo dogadja i pri instalaciji Winea... :? Upisao sam sudo yum reinstall nss-softokn-freebl.x86_64 i reinstalirao i opet isto...

Čudno, probaj:
yum clean all
Moderator
Moderator
Pozdrav,

# yum downgrade <ime paketa>

Ako ne uspije ovo gore, onda probaj:
# wget ftp://ftp.univie.ac.at/systems/linux/fe ... 3.i686.rpm
# rpm -ivh --force --nodeps nss-softokn-freebl-3.12.4-17.fc13.i686.rpm

Iako ovo zadnje bas i nije neko rijesenje, rekao bih prije da su packageri nesto zafrknuli. No probaj, pa vidi.

D.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Primio/la zahvalu: 13 puta
Hvala care spiti
Proradilo je i radi sve ostalo :D

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.