Sada je: 08 pro 2019, 17:42.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

U zadnje vrijeme isprobavam razne live distre u potrazi za naslijednikom Ubuntua 10.10 koji radi OK već 13 mjeseci, ali mi je jednostavno dosadio. Ne pomaže mu niti to što sam isprobao unity i gnome 3 koji mi nisu sjeli iako ne zazirem od novotarija. Uglavnom, put me vodi k KDE-u, vjerojatno k Susetu, možda Pardusu. Kave to ima veze s hardwareom? U računalu imam 3 HDD-a. Sistemski je Seagate od 250 GB. Drugi disk je Seagate od 500 GB i na njemu je multimedija. Treći je WD od 640 GB te služi za backup. Kod skoro svih desetak live distribucija ponavlja se sličan problem. ( Možda i nije problem, već moje neznanje, zato Vas ovdje i tražim savjet). Sistemski disk prepoznaje i otvara svaka distra. Drugi disk ne prepoznaje ni jedna, osim ponekih ako ga otvaram kao superuser ili root ili slično. U nekim distrama klikom na drugi disk, isti nestane i vidljiv je tek u gpartedu. Treći disk je kombinacija situacija prvog i drugog, dakle neke distre ga odmah vide, montaju i otvaraju bez beda, a neke gnjave. Sva podešenja, dozvole, datotečni sustav (ext4),način montanja su iste kod diska 2 i 3. Čak su i na istom kontroleru. Nisam koristio nikavu enkripciju, oba su formatirana istom prilikom...
Dakle, pitanja su zašto postoji razlika i da li je to rješivo nakon instalacije novog OS-a sređivanjem fstab tablice ili na sličan način. 3 i pol godine sam na linuxu, a 2 i pol bez Windoza, ali nikada nisam pretjerano ulazio u dubinu pa sam dvojio da li da ovo postam u početnička ili hardverska pitanja.
Pozdrav.
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
Sučelja imaju bugove, najpouzdanije je mount koristeći /etc/fstab prilikom svakog podizanja, odnosno mount naredba za privremeno mountanje.
▓▒░░▒▓╚╩══╦╧═══╨─
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Hvala na linku.
Inače se ravnam po:
http://wiki.open.hr/wiki/Sve_%C5%A1to_trebate_znati_o_radu_sa_diskovima

Mislim da je ovdje neka nedoslijednost, možda ima veze što su diskovi različitih proizvođača.(malo nategnuto)
Uglavnom, vidjet ću poslije instalacije novog OS-a. Imam image postojećeg stanja, krucijalne stvari su bekapirane na više instanci,pa nemam staha. U krajnjoj liniji mogu preformatirati diskove u novom OS-u.
Pogledaj sa fdisk -l da li je sustav prepoznao da uopce ima tri diska.
(moras naredbu pokrenuti kao root)
Ako zna da ima diskove onda ti je lako mountati.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Opet vi pisete fdisk -l, nemoj sa tim jer ako krivo ukucas mozes formatirati disk, samo ukucaj sudo blkid - da razumijes BLKID.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
max360se je napisao/la:Opet vi pisete fdisk -l, nemoj sa tim jer ako krivo ukucas mozes formatirati disk, samo ukucaj sudo blkid - da razumijes BLKID.

Pročitaj man od fdiska.
jjj
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Ma znam ja fdisk opcije, ali po meni blkid je bolje i sigurnije, pogotovo za pocetnike.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
max360se je napisao/la:Opet vi pisete fdisk -l, nemoj sa tim jer ako krivo ukucas mozes formatirati disk, samo ukucaj sudo blkid - da razumijes BLKID.

Zato jer je to system lvl utility. Ovo drugo čita iz neke konfiguracijske datoteke koja ne mora nužno imati ispravne podatke...
http://www.linuxquestions.org/questions ... ms-696903/

Koliko znam o blkid to je zgodan alat za doznavanje UUID-a i labela i to je to.
Zadnja izmjena: semiRocket; 13 stu 2011, 22:33; ukupno mijenjano 1 put/a.
▓▒░░▒▓╚╩══╦╧═══╨─
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Imas pravo. Ali meni je do sada radilo ispravno.

Vjerojatno me niste razumjeli. U ubuntuu kojeg imam instaliranog stvari sa diskovima kopaju bezprijekorno, automount i ostalo. Iznenadilo me neprepoznavanje diskova u većini live distribucija iako su sve dozvole uredno i široke ruke dodijeljene.

sudo billithekid daje slijedeće:
/dev/sda1: UUID="d255fc75-c28b-4ee0-a971-079430c75d52" TYPE="ext4"
/dev/sda5: UUID="56545845-2f2e-487e-8e7e-486cc1f78000" TYPE="swap"
/dev/sdb1: LABEL="Backup" UUID="ce740136-fc72-4277-8060-c0d2eda49243" TYPE="ext4"
/dev/sdc1: LABEL="Drugi disk" UUID="0d9a3242-d10f-4003-a692-9506a673ec03" TYPE="ext4"

Ovo je iz instaliranog ubuntua pa vjerojatno ne pomaže, a istraživanje mnoštva live distri sam za sada završio.
Mislio sam da netko iz rukava zna zakaj se to događa, da je to možda normalno, samo treba to i to napraviti.
Vidjet ću nakon instalacije novog OS-a, da li ,što bi se reklo, problem perzistira, pa se javim.
Hvala.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.