Sada je: 11 svi 2024, 14:17.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrva svima. Evo i mene nakon dugo vremena, a to znaci da je nesto poslo po zlu :-D

Ovako... nakon cestih nadogradnji sakupilo mi se dosta starih kernela na /boot particiji pa sam isao to brisat. E sada nisam koristio package manager, nego sam isao rucno brisat fajlove sa particije. Kako su fajlovi bili svi istoga imena, razlikovao se samo broj (oznaka) kernela, brisao sam na nacin "rm *-4*" (mislim da se radilo o tim verzijama kernela). Nakon drugog ili treceg puta zamjenio sam znamenke i slucajno pobrisao svee image kernela, system.config, initrd file... Uglavnom ostao je samo folder od grub-a.

Backup naravno nisam radio nikada. Particije nisam imao odvojene, nego mi je sve bilo na / (odvojeno imam na prijenosniku, tu mi je ostalo tako, eto...).

Koristim sofw raid i lvm. Lvm koristim za podatke koji su mi na drugoj particiji, ne koristim ga na / particiji, ali eto samo da napomenem. /boot particija je takodjer nije dio sofw raida, nego je posebno napravljena (odvojena).

Zanima me dali postoji nacin (vjerovatno postoji samo treba znat) kako da preko live cd-a ponovo instaliram (kopiram) image kernela na /boot particiju, napravim novi initrd.gz file, system.config, config....

U /var/cache/apt/archives - pronasao sam linux-kernel-image, linux-kernel-headers... .deb pakete koje sam skidao bio (kada sam nadogradjivao distru) ali kada ih probam instalirat na /boot particiji automatski mi se naprave smo System i ako se dobro sijecam config fajlovi. Fali initrd... a instalacije se ne dovrsi do kraja, nego mi baca neku gresku da dpkg nemoze pronaci initrd fajl... (naravno jer ga nema)...

Distribucija je Lubuntu 12.04 mislim.

Izvnite malo ovako na nepotpunim informacijama, na poslu sam, nisam za racunalom ;)
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
A zasto jednostavno ne instaliras novi sustav?
Avatar
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 09 svi 2013, 18:44
Lokacija: Novigrad, Istra
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 7
Nemo26 je napisao/la:A zasto jednostavno ne instaliras novi sustav?


Kakav je to komentar? :tableta
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Kakav reinstall!?
Reinstalirat kernel i grub (iz chroota naravno) bi za početak trebalo biti dovoljno

EDIT:
Sorry, vidim da je reinstall kernela već pokušan. Probaj ponovo, pa javi tu koje su greške točno u pitanju
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Avatar
Moderator
Postovi: 1779
Moderator
Postovi: 1779
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 11:20
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
OS: openSUSE Factory KDE
iv@n je napisao/la:
Nemo26 je napisao/la:A zasto jednostavno ne instaliras novi sustav?


Kakav je to komentar? :tableta

Baš to iv@n. Nemo26 nije Linux windows da ga reinstaliraš čim se nešto potrga, Linux popraviš i nastaviš dalje dok windowse rušiš i reintaliraš.
Kako je sumski rekao, preko live-a chroot i instaliraš.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Ja sam nedavno presao sa win, pocetnik sam pa pitam jer mi je malo cudno :nee :nee
znam da win reinstaliras i to je to.
Avatar
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 09 svi 2013, 18:44
Lokacija: Novigrad, Istra
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 7
Nemo26 je napisao/la:A zasto jednostavno ne instaliras novi sustav?


Na ovaj nacin neces nikada nista naucit. Najvise toga se naucis kada ides ispravljat svoje ili tudje greske. Najlakse ti je napravit reinstall, to danas svi (gotovo svi) znaju.

Nemo26 je napisao/la:Ja sam nedavno presao sa win, pocetnik sam pa pitam jer mi je malo cudno :nee :nee
znam da win reinstaliras i to je to.


Takve stvari i puno drugih i slicnih se mogu i "bez problema" i na Win napravit. Imas krivu filozofiju, pocni ju mjenjat ako zelis nesto naucit :-D

Zelio bih napomenuti da sam preko knoppixa vec proba preko chroota itd.. napravit reinstall, ali javljaju mi se neke greske vezane za pakete koji ovise o drugim paketima (prilikom inst. kernel paketa) itd...

Mislio sam ako se netko vec susreo sa slicnim problemom pa da mi zna tocno reci koje sve korake moram poduzet. Dali cu rucno morat radit initrd fajl, unosit lokaciju njegovu u grub konf.fajlu itd...

Sada vise nemam snage da se bavim time, sutra cu ponovo probat pa vam posaljem tocno korake koje sam radio, greske koje mi se javljaju itd...
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
tech_soul8 je napisao/la:Mislio sam ako se netko vec susreo sa slicnim problemom pa da mi zna tocno reci koje sve korake moram poduzet. Dali cu rucno morat radit initrd fajl, unosit lokaciju njegovu u grub konf.fajlu itd...

Chrootaš u instalaciju, sa mountanom root i boot particijom, reinstaliraš kernel, reinstaliraš grub i vozi. Ako iskrsne koji problem, onda postaš tu greške
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Avatar
Moderator
Postovi: 1779
Moderator
Postovi: 1779
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 11:20
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
OS: openSUSE Factory KDE
Problem je rjesen, Napisao sam bio kako sa dosao do rjesenja, ali mislim da svi postupci nisu bili tocni i nisu bili potrebni (mislim da sam do rjsenjea zapravo dosao drugim nacinom), necu ih pisati da ne bih bzv krivo informacije davao.

Ugl. rjeseno, hvala svima na vremenu i pomoci... :)
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
ma piši, čovječe, piši ;)
netko će ti već znat kazat di si falija ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.