Sada je: 16 srp 2019, 01:38.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Imam dual boot, windows 7 ultimate i ubuntu 13,04, i sve je lijepo radilo dok nisam slučajno pokrenuo nekakavu nadogradnju ubuntua. Nažalost kada je nadogradnja završila i računalo se resetiralo više ne mogu uopće pokrenuti ubuntu. Windows radi normalno i mogu ga pokrenuti iz boota bez problema,ali nakon što u bootu izaberem ubuntu, na ekranu se ispiše poruka:

Try (hd0,0) : NTFS5

I kada prođe minuta do dvije pojavi mi se nova poruka na ekranu:

GNU GRUB version 2.00-7 ubuntu11

Gdje imam opciju upisivati neke naredbe. Malo sam proučavao GRUB naredbe na Wikipediji, i nešto sam pokušavao narediti i naučiti, ali totalni sam antitalent i odustao sam.
Instalirao sam još jednom ubuntu, i sada u izborniku boot imam dva ubuntua, i oba ne mogu pokrenuti. Pokušao sam instalirati ponovno windows sa instalacijskog DVDa i sve obrisati, namjestim da mi se sistem diže prvo s CDa i spremim naredbu s F10, sve dobro krene počinje očitavati CD i onda me baci ponovno u boot, na izbor windows 7 ili ubuntu.
Volio bih ako se može spasiti ubuntu, da mi pomognete pošto imam nekih osobnih podataka, ali ako je komplicirano bilo bi najbolje da mi pomognete da obrišem i win, pošto se već nakupio sa svime, i da ponovno instaliram i win i ubuntu. I molio bih da pišete sa što manje stručnih izraza, pošto se baš i ne kužim u ovakve stvari :)
Karakteristike računala su Win 7 ultimate, pentium dual core E5200, 2,5 GHz, 3 GB RAM, 32 bit, grafička Asus V597, driveri VGA Asus V721.
Ubuntu 13,04 64 bit.
Satima sam pokušavao pronaći na vašem forumu riješenje mog problema i nisam ga pronašao, s toga oprostite ako ste već riješili ovakav problem.
Veseli me vidjeti ovakve forume i divim se ljudima koji se razumiju u računala, i usput vježbaju svoje vještine dok pomažu ljudima koji su u problemu. Kao i što me veseli sve više open source programa, softvera, uređaja i ostalih alternativa kapitalističkoj gamadi. Kako u virtualnom tako i u pravom svijetu.
S rogatim se bodeš samo kada je dobro pečen
Podijelio/la zahvalu: 107 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: M
Pozdrav novom članu foruma! :)

Čini mi se da si brzopleto postupio re-instalirajući oba sustava. Ponovna instalacija ostaje zbilja kao posljednji, neizbježni korak. Što se tiče namještanja GRUB-a, pogledaj savjete s ove poveznice: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2217829

Tu je opisan sličan problem, iako se radilo o Ubuntu 14. Želim ti puno sreće!
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
Prije svega, dobrodošao.
Nije baš pametno experimentirati sa instalacijama ako imaš važne podatke na računalu.
Pokušaj prvo spasiti live dvd-om sve što ti treba sa tog računala. Možeš pokrenuti instalacioni live dvd ili medij na koji si snimio .iso sliku i tako ući u sve mape (win i ubuntu). Kopiraj sve to i spremi na sigurno (usb stick, dvd, externi hard...).
Zatim možeš nastaviti sa instalacijom prvo windowsa, onda ubuntu.
Javi ovdje gdje je zapelo pa ćemo nastaviti.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Zapinje kod nadogradnji, jer koristiš nepodržanu verziju Ubuntua. Možeš probati sa 14.04 koji je LTS ili 15.10 koji je najnoviji. Oba su O.K. s tim da ti 14.04 ima podršku 5 godina. Kao što ti je Vl@do savjetovao, probaj spasiti datoteke do kojih ti je stalo, pa onda probaj instlaciju. Možeš i Windowse pa Ubuntu ili samo Ubuntu ako Windowsi rade.
Nema veće religije od istine!
Podijelio/la zahvalu: 26 puta
Primio/la zahvalu: 70 puta
Hvala vam na brzim odgovorima. Probao sam sa naredbama u GRUBu kako je navedeno iz poveznice od rudara Alije Sirotanovića :) , no očito nešto krivo radim, dobijem odgovor da GRUB ne prepoznaje:

linux /boot/vmlinuz-3.13.0-24-generic

Da li moram u GRUBu upisati nešto prije ove naredbe?
Vlado hvala na dobrodošlici.
Čak mi nije niti jako važno te podatke spasiti, ali problem mi je što ne mogu pokrenuti instalacijski CD, kao što sam napisao u prvom postu. Da li možda postoji način da install CD pokrenem iz Windowsa?

Dupin hvala, na savjetu i dobrodošlici, znači 14.04.
1. instalacijski medij (USB/DVD) u računalo
2. upališ računalo i stisneš F tipku kojom odabireš boot uređaj (obično su F9 ili F12 - pogladaj u manual MBO ili prati što piše u dnu ekrana kad upališ komp)
3. odabereš hardver s kojeg se diže OS
4. ne diraš ništa dok ne dobiješ live OS
5. spremi podatke (ako trebaš) ili klik na ikonu Instaliraj Ubuntu
6. kad dođeš do dijaloškog okvira o načinu instalacije izaberi nešto drugo
7. prve dvije particije bi trebale biti rezervirane za Windowse i njih ne diraš
8. ostale obriši jednu po jednu i od slobodnog prostora koji dobiješ napravi swap i root
9. potvrdi promjene, nastavi, upiši što se još bude tražilo i 15 min kasnije imaš novi OS uz postojeće windowse
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 743 puta
Jeremija je napisao/la:Da li možda postoji način da install CD pokrenem iz Windowsa?

Ne!
Samo slijedi gore navedene korake i javi na kojem si koraku zapeo!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Jeremija je napisao/la:Hvala vam na brzim odgovorima. Probao sam sa naredbama u GRUBu kako je navedeno iz poveznice od rudara Alije Sirotanovića :)

Lijepo bih zamolio bez ovakvih neumjesnih komentara. Nadimak je @rudar i tako mi se i treba obraćati. Osobno se drugim kolegama s foruma obraćam po njihovim nadimcima i samo to je fer.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
@bertone pokušao sam već nekoliko puta na taj način, naveo sam to u prvom postu.
Ubacim instalacijski DVD windows, naredim računalu da prvo pokrene CD, spremim naredbu s F10. Računalo se resetira, pokrene DVD, vidim ispis na monitoru da se pokreće DVD, i svaki puta instalacija završi, tj. blokira je nešto na Boot izborniku. Blokira tamo u izborniku između WIn i Ubuntu. Meni kao laiku se čini da Ubuntu ne dozvoljava instalaciju? Sad šta da radim već više od godinu dana mi nitko ne može pomoći?

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.