Sada je: 29 tra 2024, 01:02.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Molim pomoc oko grafickog sucelja. Radi se, dakle, o elementary OS i tek sam ga instalirala pa pretpostavljam da je graficko sucelje sljedeci korak. Koji i gdje izabrati. Takodjer i jedan glup problem s tipkovnicom. Brka mi znakove z i y, te sva hrvatska slova s kvacicama, simbole i interpunkcije. Znam da rjesenje mora biti jednostavno i vama vjerojatno smijesno ali kao sto rekoh u uvodnom postu, potpuna sam neznalica. Takodjer, oprostite ako sam na krivoj temi, jos se ne snalazim.
Zadnja izmjena: majka; 17 pro 2017, 16:45; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 16 pro 2017, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Linux Mint 18.3 Cinnamon
Kod instalacije si trebala odabrati "hrvatski", ali ako nisi, nema problema. Možeš podesiti tipkovnicu i sada. U postavkama sustava odaberi "keyboard" i tu podesi tipkovnicu.
Evo možda ti i ovaj članak pomogne: http://www.linuxzasve.com/elementary-os-luna
Što se tiče sučelja, mislim da Elementary po defaultu ima GNOME jer je distribucija bazirana na Ubuntu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6158
Moderator
Postovi: 6158
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
hvala ti Vlado, opet si mi rasvijetlio pogled. Nadasve koristan clanak. Da, ocito graficko sucelje vec imam ali citajuci ovdje razne objave imam laganu zbrku od kolicine novih informacija. i da, hrvatski je bio odabran prilikom instalacije ali sam ja zeznula stvar jer sam u jednom momentu vratila sve na originalne postavke. Sad kad otvorim postavkama tipkovnicu ne nalazim ili barem ne prepoznajem tu mogucnost.
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 16 pro 2017, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Linux Mint 18.3 Cinnamon
Aleluja! Skužila sam! Evo radi.
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 16 pro 2017, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Linux Mint 18.3 Cinnamon
Tipkovnički raspored se lako podesi i preko terminala. Pokreneš terminal i za engleski utipkaš:
Kod: Označi sve
setxkbmap us

za povratak na hrvatski utipkaš:
Kod: Označi sve
setxkbmap hr

;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6765
Moderator
Postovi: 6765
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.