Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

03 lis 2018, 22:09

Pogledao sam šta je to GParted, i evo kako to izgleda u mome slučaju:

Prvi w7 disk sa dvije particije C:\ i D:\ veličine zajedno 300 MB

slika

Drugi sada primarni Linux SSD veličine 240 MB, u kome ne vidim nikakvu podjelu na root - swap - home ???

slika

Ok, ja ću to dovesti do željenog, urednog stanja, ali moj tehnički nerv, nije do kraja zadovoljan...

Ja bih volio vidjeti skretnicu unutar koda, situaciju u kojoj je onemogućena numerička tipkovnica, te zašto se ne mogu uredno logirati bez virtualne tipkovnice, tako je počela ova tema i to je naslov...

Jer u načelu... nije mi se problem logirati na početku, pa ne gasim komp. svaki čas, tako da ni to nije problem...
U ovom slučaju isključio sam logiranje, da to vratim, opet bih imao virtualnu tipkovnicu na ulazu...

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

03 lis 2018, 22:36

jurastublic je napisao/la:Da te ne bune novi nazivi:
Particije su stvar diska, nema puno veze Win ili Lin. I Win može podijeliti jedan disk na više particija C, D, E...
Win C:, D: su u linuxu /dev/sda, sdb, sdc, itd.
(sd je za sata disk, fd0 je recimo floppy0).
Kad podijeliš disk na dijelove (particije), možeš svakoj particiji po volji dodijeliti neku posebnu ulogu (swap, operativni sustav, prostor za bazu podataka...) E, svaka ta uloga traži da prostor bude formatiran na najbolji mogući način za taj posao i taj format se zove format datotečnog sustava, npr. FAT, ntfs, ext4, ZFS, btrfs, "linux swap" itd.


Samo mali ispravak, ali je vrlo bitan jer sam upravo zbog toga rekao da isključi druge diskove...

... prvi disk je /dev/sda i particije na njemu imaju oznake:
/dev/sda1 = prva particija
/dev/sda2 = druga particija
/dev/sda3 = treća particija
.
... /dev/sda*neki broj po redu

... slijedeći disk će imati oznaku /dev/sdb a particije na njemu:
/dev/sdb1 = prva particija
/dev/sda2 = druga particija
.
.
... /dev/sda*neki broj

****

EDIT:

Daj me poslušaj i isključi Windows disk sa matične ploče prije nego nastaviš dalje.

Što se tiče SSD-a koji ima samo jednu particiju... pa onaj koji ti je instalirao Linux se nije baš potrudio zaraditi novce i pustio je instaleru da odradi sve sam pa su ti root i home spojene i ako se smrda root ode k vragu i home... i opet kažem baci oko na slike i pojašnjenja u dijelu particioniranja diska u ovoj temi.

Prevedeno, recimo da imaš root i home... i root se iz nekog razloga skrši pa moraš napraviti instalaciju OS-a od nule.
Kreneš sa instalacijom i kad dođeš do particioniranja označiš:
- postojeći root kao novi root i potvrdiš formatiranje
- postojeći home kao novi home ali isključiš formatiranje

Kad si završio sa instalacijom, instaliraš dodatne programe koje koristiš, a nisu došli sa distribucijom i to je to... postavke i podaci koje si imao spremljene u home su i dalje tu (kao i podaci) i nema ponovnog podešavanja postavki programa... ili ako i moraš nešto specifično ponovno postaviti to je 1% posla od onoga kad sve moraš ispočetka (a to bi se dogodilo uz gubitak svih podataka kad su root i home spojene u jednu particju.

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

03 lis 2018, 23:08

NewLxUbt je napisao/la:Pogledao sam šta je to GParted, i evo kako to izgleda u mome slučaju:
Drugi sada primarni Linux SSD veličine 240 MB, u kome ne vidim nikakvu podjelu na root - swap - home ???

Pa napisao sam ti zašto u zadnjem postu:
jurastublic je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:Iskreno ovi loop od 0 do 22 su me malo iznenadili, i to je dio SSD-a Linuxa, a ovo drugo, nisam siguran da je optimalno podjeljeno... to mi je malo čudno u odnosu na ono što čitam od vas i ostalih izvora...

Ovo drugo na Ubuntu disku (/dev/sda) je zato što je postavljen LVM (LogicalVolumeManagement).

LVM sam dalje raspodjeljuje stvari.

Hvala bertone, btw. ako u /home nema nekih posebnih stvari za sačuvati, neka sve makne jer moguće da su postavke za tipkovnicu pokvarene u nekoj config datoteci unutar /home. Možemo potražiti ali pošto je nov sustav ne isplati se, lakše je preinstalirati. Ako ne treba zasebni home, otpoji win disk i opiči "Obriši cijeli disk i instaliraj Ubuntu na njega" i riješeno.

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

03 lis 2018, 23:27

Ma naravno da sad ide full nova instalacija... ovo na kraju sam mu samo naveo kao jednu od prednosti kad imaš razdvojene root i home (i neku petu) particiju na istom disku... ;)

Osobno si 240/256 GB SSD-e podijelim na 30~35 GB root i ostalo za home bez swapa no o tome ćemo kad dođe vrijeme za to :)

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

04 lis 2018, 07:28

bertone je napisao/la:Ma naravno da sad ide full nova instalacija... ovo na kraju sam mu samo naveo kao jednu od prednosti kad imaš razdvojene root i home (i neku petu) particiju na istom disku... ;)

Osobno si 240/256 GB SSD-e podijelim na 30~35 GB root i ostalo za home bez swapa no o tome ćemo kad dođe vrijeme za to :)


Ok, sve pet, što bi rekli, još sam malo nesiguran oko dualboota sa w7... Ovo isključivanje diska w7 je samo zbog sigurnosti instalacije, da ne krene nešto krivo prema njemu... Kada se on ponovo priključi biti će ponovo na raspolaganju kao i prije...

Jeli dual boot rješava posebna procedura GRUB? Već sam testira isključivanje i podizanje računala bez njega, u meniu / izboru i nadalje čeka opcija w7 bez ikakvih poruka o greški ili slično...

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

04 lis 2018, 07:49

NewLxUbt je napisao/la:Ok, sve pet, što bi rekli, još sam malo nesiguran oko dualboota sa w7... Ovo isključivanje diska w7 je samo zbog sigurnosti instalacije, da ne krene nešto krivo prema njemu... Kada se on ponovo priključi biti će ponovo na raspolaganju kao i prije...

Pa kad imaš dva ili više diskova i na svakom po samo jedan OS, onda to i nije dual-boot ;) ... to što kad kasnije priključiš drugi disk i napraviš update GRUB-a imaš na odabir sa kojeg diska želiš da se digne OS je stvar bootloadera... dual-boot je kad na jednom fizičkom disku imaš više operativnih sistema.

NewLxUbt je napisao/la:Jeli dual boot rješava posebna procedura GRUB? Već sam testira isključivanje i podizanje računala bez njega, u meniu / izboru i nadalje čeka opcija w7 bez ikakvih poruka o greški ili slično...

Teško da si podizao Linux bez GRUB-a (iako se može).
GRUB je boot-loader i jednostavno rečeno - GRUB je program koji govori računalu od kuda će početi učitavati neki operativni sustav i bez njega računalo (hardver) ne bi znalo kako doći do nekog operativnog sustava.

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

04 lis 2018, 09:38

bertone je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:Ok, sve pet, što bi rekli, još sam malo nesiguran oko dualboota sa w7... Ovo isključivanje diska w7 je samo zbog sigurnosti instalacije, da ne krene nešto krivo prema njemu... Kada se on ponovo priključi biti će ponovo na raspolaganju kao i prije...

Pa kad imaš dva ili više diskova i na svakom po samo jedan OS, onda to i nije dual-boot ;) ... to što kad kasnije priključiš drugi disk i napraviš update GRUB-a imaš na odabir sa kojeg diska želiš da se digne OS je stvar bootloadera... dual-boot je kad na jednom fizičkom disku imaš više operativnih sistema.

NewLxUbt je napisao/la:Jeli dual boot rješava posebna procedura GRUB? Već sam testira isključivanje i podizanje računala bez njega, u meniu / izboru i nadalje čeka opcija w7 bez ikakvih poruka o greški ili slično...

Teško da si podizao Linux bez GRUB-a (iako se može).
GRUB je boot-loader i jednostavno rečeno - GRUB je program koji govori računalu od kuda će početi učitavati neki operativni sustav i bez njega računalo (hardver) ne bi znalo kako doći do nekog operativnog sustava.


Ma mislio sam na podizanje bez priključenog diska w7, ali nešto drugo mi radi zbunjozu...
U jednom prethodnom postu upućuješ me na: formatiranje - root i ne-formatiranje - home, međutim u uputstvima particioniranja diska ne nalazim opciju formatiranja (ne formiranja) u sitnopisu opcija sa screenshotova...

...u dijelu particioniranja diska u ovoj temi.

Prevedeno, recimo da imaš root i home... i root se iz nekog razloga skrši pa moraš napraviti instalaciju OS-a od nule.
Kreneš sa instalacijom i kad dođeš do particioniranja označiš:
- postojeći root kao novi root i potvrdiš formatiranje
- postojeći home kao novi home ali isključiš formatiranje
...

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

04 lis 2018, 11:57

NewLxUbt je napisao/la:Ma mislio sam na podizanje bez priključenog diska w7, ali nešto drugo mi radi zbunjozu...
U jednom prethodnom postu upućuješ me na: formatiranje - root i ne-formatiranje - home, međutim u uputstvima particioniranja diska ne nalazim opciju formatiranja (ne formiranja) u sitnopisu opcija sa screenshotova...


Pa te upute su rađene za čistu instalaciju i nije posebno naznačeno na slikama/ispod slika na kaj treba kliknuti (jer tebi treba čista instalacija) :-D

... ali evo, ionako sam mislio zamijeniti UbuntuMATE 18.04 nečim drugim pa napravim slikovnicu za 15 minuta :hihi

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

04 lis 2018, 14:11

Evo: viewtopic.php?f=8&t=13674&p=264602#p264602

.. ali to tebi ne treba, no neka se nađe za kasnije ili nekog drugog ;)

Re: Kako da se uredno prijavljujem na Ubuntu 18.04.1 LTS

04 lis 2018, 14:44

NewLxUbt je napisao/la:Jeli dual boot rješava posebna procedura GRUB? Već sam testira isključivanje i podizanje računala bez njega, u meniu / izboru i nadalje čeka opcija w7 bez ikakvih poruka o greški ili slično...

Grub nije posebna procedura već bootloader koji sjedi na početku diska.
I Windowsi imaju bootloader, zove se "Windows Boot Manager" (na XP je bio NTLDR), kojemu se izbornik dobije sa F8 prilikom boota. GRUB je za njega k'o Mercedes naspram tački. Bootloaderi ne pronalaze sustave na disku "u hodu". Svaki bootloader ima PRETHODNO NAPRAVLJENU konfiguracijsku datoteku u kojoj se nalaze podaci o položaju i vrsti operacijskih sustava na particijama prisutnih diskova.

Dakle, ti si isključio Windows disk i bootao s Ubuntu diska. Na Ubuntu disku je ostala stara konfiguracija bootloadera i zato ti prikazuje i dalje stavku Windowsa kojega više nema. Da bi ažurirao konfiguraciju, svaki put kad dodaješ/oduzimaš operativne sustave, u terminalu Ubuntua pokreneš "sudo update-grub". Prilikom ažuriranja konfiguracijske datoteke, pretražuju se svi prisutni diskovi i particije i pronalaze operativni sustavi. Kad slijedeći put bootaš, dobit ćeš izbornik koji odgovara stvarnom stanju.

To je sve situacija kada ti je prvi boot disk Ubuntu i računalo boota u GRUB loader. Ako u biosu staviš da Windows boota prvi, pokreće se direktno Win loader koji zna samo za Windowse i odmah ih podiže. Zato ubuntu mora biti prvi boot disk.

@bertone: Dual boot je dual boot, nije bitno jesu li particije oba sustava na jednom disku ili je svaki na posebnom disku ili se jedan od njih boota preko diska na mrežnom bootserveru (IPX). Grubu je svejedno - prikaže ti izbornik i biraš.
Odgovori