Sada je: 21 stu 2019, 17:46.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav,

Evo o čemu se radi, na kompu sam imao dualboot : XP ( 175GB ), Ubuntu ( 50 GB) i OpenSuse (72 GB) kao što se vidi na slici :

http://i48.tinypic.com/2u44zcz.png

E sada, želio sam instalirati Debian na disk gdje je OpenSuse, pokrenem instalaciju, sve u redu i dolazim do odabira diska za instalciju, odaberem disk dev8 gdje mi je OpenSuse (72 GB), zatim napravim swap (2G), instalacija se zavsrsava i dolazi do instalcije GRUB-a , pronadje mi jos dva sustava : Windows Xp i OpenSuse ( huh, vec sada vidim da sam zabrljao negdje jer mi nema Ubuntu-a, a pitam se odakle mi OpenSuse kad sam preko njega vec instalirao Debian?).

Zavrsavam instalaciju i pokrecem ponovno sustav, pojavljiva mi se GRUB izbornik od Debinaa ali u njeme samo opcije da izaberem Debian i OpenSuse. Pa me zanima zasto nema Windows Xp -a u boot izborniku a bio ga je pronasao prilikom instalacije grub-a ?

Haj pokrenem Debian i sve u redu ,pa me zanima odakle OpenSuse-a pa krenem da pokrenem njega i izbaciva mi gresku da nema home direktorija?Haj dobro, taj sam disk formatirao i tu je sada dosaop Debian ali ne znam gdje mi je Ubuntu nestao, njegov disk sda5 nisam formatirao i sve stoji u redu?
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
nano -w /boot/grub/grub.conf i uredi si grub.conf
Lutherus
Lutherus
Rjeseno :)
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.