Sada je: 20 lis 2019, 19:41.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Naime, kako i jesam pocetnik, cackao sam po Terminalu i slucajno ukucam startx .

Naravno prije toga sam sam kucao sudo -s, i nakon kucanja startx komande, ekran je pocrnio....Reset racunara, i kad pokusam da se logujem na svoj akaunt, ukucam password, i stisnem log in i ekran pocrni na pola sekunde-sekund i ponovo me vrati na logovanje....I tako u nedogled...Mogu se logovat samo preko guest naloga.....

Pokusao sam reinstall sistema, medjutim kad dodje drugi korak (konekcija na internet zbog apdejta i third party-a), zaglavi tu, stoji vise od pola sata :/

Koristim Ubuntu 12.10.

Jel neko imao ovakav problem ? Ako jeste bio bih zahvalan da mi pomogne. Guglao sam, medjutim nisam uspio rjesiti nista
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Re: Problem kod logovanja
08 sij 2013, 21:48
hm, rjesenje neznam ali sti se instalacije tice iskljuci internet i instaliraj ubuntu... nakon instalacije spoji se na net pa vidi koji je problem, mozda su repozitoriji nedostupni...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Re: Problem kod logovanja
08 sij 2013, 22:14
Izgleda da je bila grafika problem.... Pa evo kako sam rjesio ako neko bude imao slican problem.

Na log in ekranu, CTRL+ALT+F2, zatim sudo -s (kucanje passworda,klasika), a onda :
sudo dpkg-reconfigure gdm (ukoliko nemate gdm, skinite ga, u Terminalu ce vec pisati kako treba skinuti)

A onda u graphic screen-u prebacite na GDM (kod mene je LIGHTDM bio, ne znam ni kako ni zasto, prije ovog problema sve je normalno radilo) i stisnite OK, i nakon toga kucajte sudo reboot i to je to.

Jedino sto mi je sad Log In screen drugaciji. Ali bitno je da radi.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.