Sada je: 14 stu 2019, 02:05.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav ekipa, nije me dugo bilo.

Ovako, bratu je laptop (naveden u naslovu) u komi, blokira i sve, Win7 je na njemu, i nagovorio sam ga da mu stavim Linux, i pristao je.

E sada, javlja se sljedeći problem:

Sprzio sam Mint14 64bit (jer mu je windows bio 64bit) i idem ga bootat normalno i otvori mi onaj početni screen, kresnem enter na install Mint i evo ga, crni ekran.....čekam ja čekam i okrenem slucajno laptop malo prema drukcijem kutu svijetla, i vidim da je sve to iza otvoreno, biranje jezika, ali se kurtza ne vidi, nema svijetla na zaslonu.

Reko ok, mozda neradi.

Probam ja stavit CD od Fedore 17, bootam lijepo, opet isto, nema svijetla, al se vidi da radi, tj da se može.
Stavim ja nakon toga i Mint14 32bit i ista stvar, nema svijetla na ekranu, ali se u pozadini vidi i kursor da mogu micat i sve.

Pa ako netko zna o čemu se radi, volio bi da to rješimo jer ne želim skidat win7 i onda se zafrkavat jos poslje sa driverima i svime, stvarno zelim da brat ima Linux (mint bi najrađe mu stavio).

HELP PLEASE!!!

edit:

da, probao sam i sa unetboot na USB, ista stvar.. :)
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
ista stvar možda koja se mom frendu dešavala, probaj spojiti monitor vanjski ako imaš ili postaviti "nomodeset" u boot opcijama
odeš na boot izborniku na "other options" i tamo nađeš "nomodeset" i to uključiš
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Ajde probat cu obadvoje (samo nisam siguran da sam vidio izlaz za ekran na laptopu)

A kad instaliram, onda će biti normalno jeli?
hemperor je napisao/la:Ajde probat cu obadvoje (samo nisam siguran da sam vidio izlaz za ekran na laptopu)

A kad instaliram, onda će biti normalno jeli?

neznam, nisam došao do toga kad sam kod frenda pokušao popraviti, njemu je radilo kada se priključi drugi ekran, samo ubuntu ali on nije htio ubuntu pa smo probali i LMDE i Mint i svašta ali uvijek isto, "nomodeset" opcija mu nije radila, a još mi nije javio dali je probao instalirati dok mu je tako crno sve, jer mislim da mi je Suko rekao da ako uspiješ tako instalirati, dalje radi
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Čini se da je ovdje neki drugi problem u pitanju.

Spojio sam lap na monitor doma od PC-a, instalirao Mint sve prošlo 5, i ugasim ga na kraju instalacije, iskopčam monitor, stavim bootanje natrag na hard, i opet ista priča, crn ekran, sve radi pogledo prema svjetlu al nema svjetla na ekranu.

E sad, jeli moguće da Mint na ovoj laptopu ne prepoznaje njegov ekran, pa bi ga se možda moglo nekako "uključiti" u terminalu, ili je nešto drugo u pitanju, meni ništa ne pada na pamet.
Probaj sa tipkama fn+f8 kad se počne bootati. Meni na lapu tako prebaci na monitor.
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Probao sam, meni su fn+F5 ili F6

Isto ništa....

Vidio sam da je to neki žešči bug kojeg nitko nemoze rjesit, ima samo polovična rješenja sa kucanjem komandi u GRUB svaki put kad se diže sistem, a takvo rješenje ne želim...

Očito ću morat stavit Mint9 jer pišu da na njemu radi... a neradi ni na fedori ni mintu poslje 9 ni ubuntuu... Nista... :(
mislim da samo treba noviji kernel, meni na 3.2 ne rade tipke za promjenu svjetline zaslona na laptopu, ali to riješim sa:
Kod: Označi sve
xrandr --output [zaslon(moj je LVSD1)] --brightness 0.60

stavim 0.60 jer mi je inače presvijetlo, a ako staviš više od 1 bit će dosta svijetlo, tako je moguće da ako meni stavi na najveću svijetlinu, njemu na najmanju. Na kernelu 3.6 radi perfektno.
Daaavno sam bio naletio negdje na nečiji post s istim problemom i znam da je rješenje bilo dodavanje nekakve linije (parametra kernelu) u GRUB-u. Nešto tipa backlight=on ili takvo što. Provaj uguglat backlight problem in linux ili takvo što. Trenutno sam na mobu pa ti ne mogu bolje pomoć..
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 266 puta
Primio/la zahvalu: 323 puta
Nisam se htio zamarati nego sam skinuo Mint9 i eto, radi savrseno, bez frke... :)

Samo mi je tokom instalacije sad, pisalo Security updates will be available until April 2013

Sta to znaci?

Mislim, moci ce se koristiti i nakon jeli?

:(

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.