Stranica: 2/4.
Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.
Postano: 24 lip 2014, 00:13
Postao/la Abzeenth
Yeti je napisao/la:Sa time da mozes racunati da ce ti trosit rama proporcionalno sa kolicinom koju imas tj. ako imas vise uzet ce vise, ali opet ispod nekog minimuma ne ide..

Da. Mislim da smo to već sto puta napisali na forumu

i skoro uvijek nekako u vezi s KDE-om...

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te
Postano: 24 lip 2014, 00:20
Postao/la bertone
Naravno, zato i naslov teme je takav, odnosno da podijelimo iskustva i stečeno znanje sa manje upućenim članovima kako se ne bi *ajebali i nasjeli šarenim reklamama, odnosno novo nije uvijek i bolje, ali da je učinkovitije po pitanju potrošnje energije, to je.
Naime kako relativno često pratim razne tržnice/trgovine po hr forumima, danas će upućeniji korisnik lako složiti za cca 1k kn, 2-3 puta bolju i jaču konfiguraciju od neke nove za 2,5 - 3k kn pa se tako čisto solina konfiguracija sazdana na Intelovom Q6600 CPU 4x2,4 GHz, pripadajućom MBO, 2GB DDR2 RAM-a i nekom srednje jakom nVidia VGA s 512 MB RAM-a i HDD-om do 160 GB prodaje po 800-900 kn, a tako složena konfiguracija pojede sve današnje Celerone, Pentiume i i3 CPU bazirane konfiguracije no uz napomenu da taj Q6600 nekad bio u klasi današnjeg četvero jezgrenog i5 ili čak i slabijeg izdanka i7 serije.
Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.
Postano: 24 lip 2014, 00:25
Postao/la Yeti
Abzeenth je napisao/la:Yeti je napisao/la:Sa time da mozes racunati da ce ti trosit rama proporcionalno sa kolicinom koju imas tj. ako imas vise uzet ce vise, ali opet ispod nekog minimuma ne ide..

Da. Mislim da smo to već sto puta napisali na forumu

i skoro uvijek nekako u vezi s KDE-om...

Ponavljanje je majka znanja!

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te
Postano: 24 lip 2014, 09:05
Postao/la shicy
već vidim da bi mogli i jednu AMD vs Intel temu imat, eventualno i jednu u kojoj bi početnicima pomagali složiti računalo...
šta mislite?
Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te
Postano: 24 lip 2014, 09:18
Postao/la vision
Ne bih se složio sa ovim videom, jer imam Seagate Momentus sa 5400rpm i ponaša se kao da ima ssd (na ovaj video). Inače imam i drugi Seagate Barracuda hdd i nikakvih problema sa njima nemam i jako sam zadovoljan.
Nisam počeo priču o kde-u niti ga volim, niti znam koji DE/WM da volim, ali sam htio reći da na staroj konfiguraciji može da se vrti.
Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te
Postano: 24 lip 2014, 09:23
Postao/la bertone
shicy je napisao/la:već vidim da bi mogli i jednu AMD vs Intel temu imat, eventualno i jednu u kojoj bi početnicima pomagali složiti računalo...
šta mislite?
Vidiš

to uopće nije loše

.. usput, jel netko primijetio da linux bolje i ravnomjernije iskorištava svaku jezgru CPU-a kod AMD-a za razliku od Intela..
Naime, kod AMD-a aktivne procese ravnomjerno raspoređuje na svaku jezgru npr. sve četiri rade na 10-15%, dok kod Intela često jedna jezgra stoji na 0%, jedna na 3-5% i dvije na 20-35%.
Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te
Postano: 24 lip 2014, 09:58
Postao/la SuSe
vision je napisao/la:
Ne bih se složio sa ovim videom, jer imam Seagate Momentus sa 5400rpm i ponaša se kao da ima ssd (na ovaj video). Inače imam i drugi Seagate Barracuda hdd i nikakvih problema sa njima nemam i jako sam zadovoljan.
Nema se tu šta slagati. tu je jednostanvo matematika u igri, brzina pisanja/čitanja hdd. Imao sam HP star 4 godine, sa daleko slabijom konfiguracijom od Asusa, ali je hp sa 7200 rpm i kopiranje podataka je neuporedivo brze na HP-u, ok mozda nekom kopiranje od pola minute ili minut ne znaci mnogo duze, podizanje aplikacija i sl. meni često da. Uostalom imas i ovaj video
http://www.youtube.com/watch?v=o9f8fKn40kk i jos puno, ssd je vec druga stvar.
P.S: A za AMD, bi zaista trebalo napraviti upute, pošto se malo drugačije grupišu u odnosu na intelove i3, i5, i7. Razvrstati po škartu, kao što je celeron kod intela, i po najlošijim prema najboljim modelima. E sada praviti komparaciju, AMD i intel, je poprilično teško, jer ovisi od modela i svega šta oni pakuju unutra. Ne znam je li neko imao iskustva sa ovim stranicama:
http://cpuboss.com/compare-cpus,
http://www.cpu-world.com/index.html i
http://www.cpubenchmark.net/ . Znaju dobro napraiviti prednosti, testove, i dosta toga, te upoređivanja.
Re: Odg: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.
Postano: 24 lip 2014, 12:54
Postao/la Grof
Dani je napisao/la:Meni na athlonu dual core 2.1 i 2 gige rama KDE radi kao urica,sa svim uključenim efektima.Nepomuk i akonadi su mi bili isključeni (KDE 4.12). Austav je bio manjaro 64bitni,a ako se ne varam RAM-i u idleu oko 600-700 MB.
Ah, opet memorijska pitanja. Prvo i prvo, ako imate manje od 4 gige RAMa, onda nema smisla stavljati 64 bitni sustav, jer će on trošiti više RAMa u radu, pa od tih 64 bita imate više štete nego koristi. Bolje je koristiti 32 bitni sustav s PAE kernelom koji će iskoristiti sve jezgre, ako ih proc ima.
Ova potrošnja RAMa na 64 bitnim sustavima u odnosu na 32 dokazana je još pri usporedbi onog lažnjaka SphinuXa i Solyda.
Nadalje, ako imate dovoljno RAMa, pa kernel će uvijek iskoristiti višak za cache kako bi ubrzao rad s procesima. Zašto ne koristiti nešto što imamo? Uvijek imam osjećaj da svatko želi imati hrpu RAMa, a od toga koristiti što manje. Ne kužim tu logiku? Pa neće se taj RAM istrošiti pa ga treba štedjeti.
Sent from my Nexus 10 using Tapatalk
Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.
Postano: 24 lip 2014, 13:33
Postao/la shrike
Sve što grof veli sotji, evo i dodatno:
da, znači, linux koristi RAM tako da stavi stvari u njega koje mu trebaju, ali ga ne očisti od prijašnjih stvari (da bi se ubralo ponovno učitavanje iste aplikacije ,zato se recimo brže loada firefox, LO, i ostale aplikacije drugi put nego prvi) i koristi ga za cache. Ono što isto većina ne zna, je da od nedavno linux napravi i tmpfs pesudo particiju koja je drito na ramu i može se koristiti kao bilo koja normalna, samo jedno 1000x brža od kalsičnih diskova, a bome i ssd-a. možete videjti gdje je sa df -h i pogledajte pod tmpfs (na debianu je /run/shm). tmao je zgodno držati temproaray rade fajlove, sessione i slične stvari. jasno, nakon restarta sve na toj particiji neprovratn onestaje jer je to RAM i ništa drugo. Također, postoji slit userspace/kernel rama, tako da aplikacije NIKADA ne mogu uzeti 100% rama jer se kernel ne želi dovesti u situaciju da za svoje stvari nema ni byte dostupan (slično se radi i na ext diskoviam di ima po defaultu 5% rezerviranog prostora koji je sa veličinom današnjih diskova puno prevelik).
Re: Odg: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.
Postano: 24 lip 2014, 14:02
Postao/la blast beat
Grof je napisao/la:Ah, opet memorijska pitanja. Prvo i prvo, ako imate manje od 4 gige RAMa, onda nema smisla stavljati 64 bitni sustav, jer će on trošiti više RAMa u radu, pa od tih 64 bita imate više štete nego koristi. Bolje je koristiti 32 bitni sustav s PAE kernelom koji će iskoristiti sve jezgre, ako ih proc ima.
To stoji, ali ne koristimo svi 64bit verzije distroa zbog RAM-a, ja lično koristim zbog toga što Viber dolazi samo u 64bit verziji, a i neki distroi imaju samo 64bit verzije. Jeste da troše malo više RAM-a, ali u radu su se meni ponašale isto kao i 32bit verzije.