Stranica: 2/4.

Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Postano: 24 lip 2014, 00:13
Postao/la Abzeenth
Yeti je napisao/la:Sa time da mozes racunati da ce ti trosit rama proporcionalno sa kolicinom koju imas tj. ako imas vise uzet ce vise, ali opet ispod nekog minimuma ne ide.. :-D
Da. Mislim da smo to već sto puta napisali na forumu :D i skoro uvijek nekako u vezi s KDE-om... :hihi

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Postano: 24 lip 2014, 00:20
Postao/la bertone
Naravno, zato i naslov teme je takav, odnosno da podijelimo iskustva i stečeno znanje sa manje upućenim članovima kako se ne bi *ajebali i nasjeli šarenim reklamama, odnosno novo nije uvijek i bolje, ali da je učinkovitije po pitanju potrošnje energije, to je.

Naime kako relativno često pratim razne tržnice/trgovine po hr forumima, danas će upućeniji korisnik lako složiti za cca 1k kn, 2-3 puta bolju i jaču konfiguraciju od neke nove za 2,5 - 3k kn pa se tako čisto solina konfiguracija sazdana na Intelovom Q6600 CPU 4x2,4 GHz, pripadajućom MBO, 2GB DDR2 RAM-a i nekom srednje jakom nVidia VGA s 512 MB RAM-a i HDD-om do 160 GB prodaje po 800-900 kn, a tako složena konfiguracija pojede sve današnje Celerone, Pentiume i i3 CPU bazirane konfiguracije no uz napomenu da taj Q6600 nekad bio u klasi današnjeg četvero jezgrenog i5 ili čak i slabijeg izdanka i7 serije.

Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Postano: 24 lip 2014, 00:25
Postao/la Yeti
Abzeenth je napisao/la:
Yeti je napisao/la:Sa time da mozes racunati da ce ti trosit rama proporcionalno sa kolicinom koju imas tj. ako imas vise uzet ce vise, ali opet ispod nekog minimuma ne ide.. :-D
Da. Mislim da smo to već sto puta napisali na forumu :D i skoro uvijek nekako u vezi s KDE-om... :hihi
Ponavljanje je majka znanja! :zvizdi 8-)

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Postano: 24 lip 2014, 09:05
Postao/la shicy
već vidim da bi mogli i jednu AMD vs Intel temu imat, eventualno i jednu u kojoj bi početnicima pomagali složiti računalo...
šta mislite?

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Postano: 24 lip 2014, 09:18
Postao/la vision
SuSe je napisao/la:spuste ti HDD na 5400rpm sa 7200rpm to nije nimalo bezazleno (ovaj video to fino pokazuje http://www.youtube.com/watch?v=OBUeF2QpCS8)
Ne bih se složio sa ovim videom, jer imam Seagate Momentus sa 5400rpm i ponaša se kao da ima ssd (na ovaj video). Inače imam i drugi Seagate Barracuda hdd i nikakvih problema sa njima nemam i jako sam zadovoljan.

Nisam počeo priču o kde-u niti ga volim, niti znam koji DE/WM da volim, ali sam htio reći da na staroj konfiguraciji može da se vrti.

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Postano: 24 lip 2014, 09:23
Postao/la bertone
shicy je napisao/la:već vidim da bi mogli i jednu AMD vs Intel temu imat, eventualno i jednu u kojoj bi početnicima pomagali složiti računalo...
šta mislite?
Vidiš :hmm to uopće nije loše :-D .. usput, jel netko primijetio da linux bolje i ravnomjernije iskorištava svaku jezgru CPU-a kod AMD-a za razliku od Intela..

Naime, kod AMD-a aktivne procese ravnomjerno raspoređuje na svaku jezgru npr. sve četiri rade na 10-15%, dok kod Intela često jedna jezgra stoji na 0%, jedna na 3-5% i dvije na 20-35%.

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Postano: 24 lip 2014, 09:58
Postao/la SuSe
vision je napisao/la:
SuSe je napisao/la:spuste ti HDD na 5400rpm sa 7200rpm to nije nimalo bezazleno (ovaj video to fino pokazuje http://www.youtube.com/watch?v=OBUeF2QpCS8)
Ne bih se složio sa ovim videom, jer imam Seagate Momentus sa 5400rpm i ponaša se kao da ima ssd (na ovaj video). Inače imam i drugi Seagate Barracuda hdd i nikakvih problema sa njima nemam i jako sam zadovoljan.
Nema se tu šta slagati. tu je jednostanvo matematika u igri, brzina pisanja/čitanja hdd. Imao sam HP star 4 godine, sa daleko slabijom konfiguracijom od Asusa, ali je hp sa 7200 rpm i kopiranje podataka je neuporedivo brze na HP-u, ok mozda nekom kopiranje od pola minute ili minut ne znaci mnogo duze, podizanje aplikacija i sl. meni često da. Uostalom imas i ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=o9f8fKn40kk i jos puno, ssd je vec druga stvar.

P.S: A za AMD, bi zaista trebalo napraviti upute, pošto se malo drugačije grupišu u odnosu na intelove i3, i5, i7. Razvrstati po škartu, kao što je celeron kod intela, i po najlošijim prema najboljim modelima. E sada praviti komparaciju, AMD i intel, je poprilično teško, jer ovisi od modela i svega šta oni pakuju unutra. Ne znam je li neko imao iskustva sa ovim stranicama: http://cpuboss.com/compare-cpus, http://www.cpu-world.com/index.html i http://www.cpubenchmark.net/ . Znaju dobro napraiviti prednosti, testove, i dosta toga, te upoređivanja.

Re: Odg: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Postano: 24 lip 2014, 12:54
Postao/la Grof
Dani je napisao/la:Meni na athlonu dual core 2.1 i 2 gige rama KDE radi kao urica,sa svim uključenim efektima.Nepomuk i akonadi su mi bili isključeni (KDE 4.12). Austav je bio manjaro 64bitni,a ako se ne varam RAM-i u idleu oko 600-700 MB.
Ah, opet memorijska pitanja. Prvo i prvo, ako imate manje od 4 gige RAMa, onda nema smisla stavljati 64 bitni sustav, jer će on trošiti više RAMa u radu, pa od tih 64 bita imate više štete nego koristi. Bolje je koristiti 32 bitni sustav s PAE kernelom koji će iskoristiti sve jezgre, ako ih proc ima.
Ova potrošnja RAMa na 64 bitnim sustavima u odnosu na 32 dokazana je još pri usporedbi onog lažnjaka SphinuXa i Solyda.
Nadalje, ako imate dovoljno RAMa, pa kernel će uvijek iskoristiti višak za cache kako bi ubrzao rad s procesima. Zašto ne koristiti nešto što imamo? Uvijek imam osjećaj da svatko želi imati hrpu RAMa, a od toga koristiti što manje. Ne kužim tu logiku? Pa neće se taj RAM istrošiti pa ga treba štedjeti.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Postano: 24 lip 2014, 13:33
Postao/la shrike
Sve što grof veli sotji, evo i dodatno:
da, znači, linux koristi RAM tako da stavi stvari u njega koje mu trebaju, ali ga ne očisti od prijašnjih stvari (da bi se ubralo ponovno učitavanje iste aplikacije ,zato se recimo brže loada firefox, LO, i ostale aplikacije drugi put nego prvi) i koristi ga za cache. Ono što isto većina ne zna, je da od nedavno linux napravi i tmpfs pesudo particiju koja je drito na ramu i može se koristiti kao bilo koja normalna, samo jedno 1000x brža od kalsičnih diskova, a bome i ssd-a. možete videjti gdje je sa df -h i pogledajte pod tmpfs (na debianu je /run/shm). tmao je zgodno držati temproaray rade fajlove, sessione i slične stvari. jasno, nakon restarta sve na toj particiji neprovratn onestaje jer je to RAM i ništa drugo. Također, postoji slit userspace/kernel rama, tako da aplikacije NIKADA ne mogu uzeti 100% rama jer se kernel ne želi dovesti u situaciju da za svoje stvari nema ni byte dostupan (slično se radi i na ext diskoviam di ima po defaultu 5% rezerviranog prostora koji je sa veličinom današnjih diskova puno prevelik).

Re: Odg: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Postano: 24 lip 2014, 14:02
Postao/la blast beat
Grof je napisao/la:Ah, opet memorijska pitanja. Prvo i prvo, ako imate manje od 4 gige RAMa, onda nema smisla stavljati 64 bitni sustav, jer će on trošiti više RAMa u radu, pa od tih 64 bita imate više štete nego koristi. Bolje je koristiti 32 bitni sustav s PAE kernelom koji će iskoristiti sve jezgre, ako ih proc ima.
To stoji, ali ne koristimo svi 64bit verzije distroa zbog RAM-a, ja lično koristim zbog toga što Viber dolazi samo u 64bit verziji, a i neki distroi imaju samo 64bit verzije. Jeste da troše malo više RAM-a, ali u radu su se meni ponašale isto kao i 32bit verzije.