[RIJEŠENO] spajanje na internet preko wireless usb adaptera

Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la bertone »

I još mali osvrt na konfiguraciju,... za 12.04 će ti trebati barem 1 Gb RAM-a (poželjno 2 Gb) i malo jača VGA (recimo 6600 GT sa 128 Mb RAM-a) ako hoćeš Unity,... Unity 2D bi trebao raditi ali će se komp ipak malo vući.

PS. Ufff,... sad sam već sam sebi naporan s ovim "PS" :D ,.. ako ćeš na 40 Gb HDD stavljati Ubuntu podijeli si ga:

1. 12-15 Gb "/"
2. 2-4 Gb "swap"
3. što ostane "home"
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Bertone je napisao/la:
dklaja je napisao/la:
Suko je napisao/la:Ako je podrzan raditi ce odmah bez ikakvih dodatnih cackanja. Ako nije najvjerojatnije se moze podesiti da radi.
Radi se o Edimax EW - 7318USg
http://www.edimax.com/en/produce_detail ... 8%26pl1_id..

Za razliku od HP kompa koji je spojen žično i odmah se spoji na net, drugi komp prikaže Wireless, ali ne može naći niti jednu mrežu! Što dalje?
Taj Edimax će raditi out of box (bez posebnih drivera),... imao sam ga dok mlađi sin nije odlučio upoznati njegove iznutrice.
:thumbs rofl

PROBLEM RIJESEN, SPOJEN SAM PREKO WIRELESS a

Skinu na HP kompu drivere za linux, vratio se kod prvog kompa, ukljucio wireless adapter i on se sam spojio (trebao samo upisati sifru)

:D
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Bertone je napisao/la:I još mali osvrt na konfiguraciju,... za 12.04 će ti trebati barem 1 Gb RAM-a (poželjno 2 Gb) i malo jača VGA (recimo 6600 GT sa 128 Mb RAM-a) ako hoćeš Unity,... Unity 2D bi trebao raditi ali će se komp ipak malo vući.

PS. Ufff,... sad sam već sam sebi naporan s ovim "PS" :D ,.. ako ćeš na 40 Gb HDD stavljati Ubuntu podijeli si ga:

1. 12-15 Gb "/"
2. 2-4 Gb "swap"
3. što ostane "home"
Na ovom kompu imam 2 GB RAM - a, ali nemam jaču grafičku
Ali, s live distribucijom ubuntu - a (s dvd - a) komp je radio brže nego na XP - u! (Na kompu je radio i Win 7, ali se previšeeee vukao, pa sam ga vratio na XP)

Idem particirati HDD i instalirati ubuntu na ovaj komp :mrgreen:
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Bertone je napisao/la:I još mali osvrt na konfiguraciju,... za 12.04 će ti trebati barem 1 Gb RAM-a (poželjno 2 Gb) i malo jača VGA (recimo 6600 GT sa 128 Mb RAM-a) ako hoćeš Unity,... Unity 2D bi trebao raditi ali će se komp ipak malo vući.

PS. Ufff,... sad sam već sam sebi naporan s ovim "PS" :D ,.. ako ćeš na 40 Gb HDD stavljati Ubuntu podijeli si ga:

1. 12-15 Gb "/"
2. 2-4 Gb "swap"
3. što ostane "home"
Odluka je pala, instalirat ću ubuntu uz windowse na starom kompu

Spržio sam live distru (Gparted) na cd
Pitanje:

Želim (zbog staraca) ostaviti windowse, na drugu particiju instalirati linux ubuntu
Od ukupno 34.1 GB na HDD (bio je 40 GB, ali je oštećen pa sam ga mogao formatirati samo na 35 GB) 13.6 GB je used, 20.5 GB je free,
Ostavimo windowsima još 5 GB slobodnog mjesta

Kako da sa Gpartedom formatiram ovih 15 GB za potrebe instalacije linux - a? (Koliko Gb za što u linux - u {"/", "swap" i "home"})
Avatar
drone
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la drone »

Premalen ti je to disk za dva sustava. Međutim, ako je samo za OS-eve i neke osnovne programe, onda je dovoljno. Na tvom mjestu uopće ne bih pravio posebnu /home particiju nego samo root (/) i swap. U biti podijelio bih disk na dva podjednaka dijela za OS-eve (ne računajući swap). recimo ugrubo po 15 GB za svaki OS, plus swap.

S gpartedom trebaš najprije smanjiti postojeću win ntfs particiju na željenu veličinu, potom na oslobođenom području :) kreirati jednu ext4 particiju i swap. Mogu biti i primarne jer ćeš ih imati ukupno samo tri. Za swap mislim da je dovoljno 1 do 2 GB.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la bertone »

dklaja je napisao/la: Pitanje:
Želim (zbog staraca) ostaviti windowse, na drugu particiju instalirati linux ubuntu
Od ukupno 34.1 GB na HDD (bio je 40 GB, ali je oštećen pa sam ga mogao formatirati samo na 35 GB) 13.6 GB je used, 20.5 GB je free,
Ostavimo windowsima još 5 GB slobodnog mjesta
Kako da sa Gpartedom formatiram ovih 15 GB za potrebe instalacije linux - a? (Koliko Gb za što u linux - u {"/", "swap" i "home"})

Kako ti je drone već napisao, premali ti je to HDD za dva OS-a,... ja sam prek oglasnika na jednom forumu prošli tjedan kupio rabljeni 80 GB ATA HDD za 50 kn, a po toliko ti se kreću i rabljene nvidie 5xxx ili Radeoni 9xxx tak da razmisli o toj opciji.

Ak se nemreš rastegnuti za oboje (financijski) i ak si Zg ili imaš nekog tko prolazi usput javi mi se na PM i poklonim ti jednu AGP VGA (imam ih par komada u skladištu iz nekih prošlih vremena pa moram pogledati točno koje su ali su sigurno jače od GF2 MX),...


PS. Nije ni mjesto ni vrijeme, ali mali apel na (nove) korisnike,... dajete popunite profil barem s par osnovnih informacija uključujući i mjesto u kojem živite.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

PROBLEM

Kreirao sam novu particiju od 10 GB (Gparted) i instalirao linux.
Ali, nakon uspješno završene instalacije restartao se komp, izvadio live cd od linuxa, enter i pokreču se WINDOWSI!

Ono, WTF!?

P.S. Pri instalaciji sam imao opcije Instaliraj uz windowse, obriši windowse i instaliraj linux i nešto drugo.
Ja sam odabrao nešto drugo i instalirao Linux na particiju (10 Gb) što sam bio napravio.
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Ponovo instalirao linux (sve obrisao i na cijeli HDD instalirao linux)
Avatar
Vl@do
Moderator
Postovi: 6220
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la Vl@do »

dklaja je napisao/la:Ponovo instalirao linux (sve obrisao i na cijeli HDD instalirao linux)
Najbolja opcija. :thumbs Znači, živ si, sve radi, spojen uredno?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Vl@do je napisao/la:
dklaja je napisao/la:Ponovo instalirao linux (sve obrisao i na cijeli HDD instalirao linux)
Najbolja opcija. :thumbs Znači, živ si, sve radi, spojen uredno?
Radi, ali što nemam pojma u njemu raditi! szbunjen
Odgovori