[RIJEŠENO] spajanje na internet preko wireless usb adaptera

Razne diskusije o Linuxu, neovisno o distribuciji.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Odgovori
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Shicy je napisao/la:mislim da je Unity, tj. to grafičko sučelje koje koristiš, glavni "krivac" za trzanje + eventualno driveri za grafičku, ali tu bi ti nvidiaši možebitno mogli pomoć...skini si Xubuntu 12.04 pa njega probaj preko livecd-a ili preko usb-a...on je manje proždrljiv a isto je ubuntu "pod haubom" ;)
Jel na linux - u trebam posebno skinut i instalirat drivere za grafičku (kao na windows), ili to linux obavi sam?
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la shicy »

upravo sam ti zbog toga rekao da pričekaš nvidijaše ;)
ja imam integriranu grafičku koju linux odmah prepozna, tj stavi "generički" driver i stvar funkcionira...ali kod nvidije i atija je druga priča, oni imalu slobodne i vlasničke drivere...a sad, koji će ti bolje radit i kako ćeš se igrat sa jednima i drugima, to će ti neki nvidijaš znat točno reć ;)
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Shicy je napisao/la:upravo sam ti zbog toga rekao da pričekaš nvidijaše ;)
ja imam integriranu grafičku koju linux odmah prepozna, tj stavi "generički" driver i stvar funkcionira...ali kod nvidije i atija je druga priča, oni imalu slobodne i vlasničke drivere...a sad, koji će ti bolje radit i kako ćeš se igrat sa jednima i drugima, to će ti neki nvidijaš znat točno reć ;)
Nvidiina stranica me traži da instaliram javu. Koju javu instalirati (Od Oracle ili neku drugu)?
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la bertone »

dklaja je napisao/la:Jel na linux - u trebam posebno skinut i instalirat drivere za grafičku (kao na windows), ili to linux obavi sam?
Odi u sistem i tamo imaš ikonu "dodatni upravljački programi" ili tako nekako (mislim da je nekakva zelena ikona), lijevi klik na nju i otvoriti će se dialoški okvir koji će ti ponuditi nekoliko inačica drivera ili neće,... ako ponudi odaberi jedan (uz svaki bi trebao imati kratki opis) i potom dolje desno klik na ukljući,... kad završi moraš restartati PC,...

EDIT: ako je PC spor, probaj ga pokrenuti pod Unity 2D ili pod GNOME (to biraš na log on panelu) prije upisivanja i potvrde passa.

EDIT 2. napisao sam ti par stranica ranije kako da si podijeliš HDD,... ništa te ne košta (osim malo vremena) da još jednom odradiš instalaciju od početka do kraja i postaviš si podjelu HDD-a kako sam napisao,... usput evo ti još jedan link kako napraviti instalaciju korak po korak: http://ubunity.org/instalacija-ubuntu-12-04/
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Bertone je napisao/la:
dklaja je napisao/la:Jel na linux - u trebam posebno skinut i instalirat drivere za grafičku (kao na windows), ili to linux obavi sam?
Odi u sistem i tamo imaš ikonu "dodatni upravljački programi" ili tako nekako (mislim da je nekakva zelena ikona), lijevi klik na nju i otvoriti će se dialoški okvir koji će ti ponuditi nekoliko inačica drivera ili neće,... ako ponudi odaberi jedan (uz svaki bi trebao imati kratki opis) i potom dolje desno klik na ukljući,... kad završi moraš restartati PC,...

EDIT: ako je PC spor, probaj ga pokrenuti pod Unity 2D ili pod GNOME (to biraš na log on panelu) prije upisivanja i potvrde passa.

EDIT 2. napisao sam ti par stranica ranije kako da si podijeliš HDD,... ništa te ne košta (osim malo vremena) da još jednom odradiš instalaciju od početka do kraja i postaviš si podjelu HDD-a kako sam napisao,... usput evo ti još jedan link kako napraviti instalaciju korak po korak: http://ubunity.org/instalacija-ubuntu-12-04/
Dodatni upravljački programi ne daju nikakvih drivera :{
Cijeli HDD sam stavio za linux (10 GB za swap i ostalo za "/"), tako da sve što instaliram ide na root.
Radio sam instalaciju pomoću http://wiki.open.hr/wiki/Instalacija_Ub ... ngolin_LTS, hvala na linku http://ubunity.org/instalacija-ubuntu-12-04/
Idem ga ponovo instalrati, jel mi je bolje Unity 2D ili GNOME?
Zadnja izmjena: dklaja, dana/u 29 pro 2012, 04:02, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la bertone »

"/" = 15 GB
"swap" = 4 GB
"home" = ostalo

VGA je prastara, vjerojatno postoje driveri koji bi se ručno mogli staviti no pitanje je da li ćeš i koliko time dobiti,... probaj pokrenuti OS u Uniti 2D pa vidi dobivaš li što na brzini jer ja sam isprobavao 12.04 na P4 2,4 GHz, 2 Gb RAM-a i integriranoj intelovoj grafici (mislim GMA 950) na MBO i nije bilo tih kako kod tebe opisanih trzaja i kašnjenja,...
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Bertone je napisao/la:"/" = 15 GB
"swap" = 4 GB
"home" = ostalo

VGA je prastara, vjerojatno postoje driveri koji bi se ručno mogli staviti no pitanje je da li ćeš i koliko time dobiti,... probaj pokrenuti OS u Uniti 2D pa vidi dobivaš li što na brzini jer ja sam isprobavao 12.04 na P4 2,4 GHz, 2 Gb RAM-a i integriranoj intelovoj grafici (mislim GMA 950) na MBO i nije bilo tih kako kod tebe opisanih trzaja i kašnjenja,...
Pregledao sam sve korake instalacije, ali nisam našao Unity 2D. Možeš li mi detaljnije objasniti gdje se to odabire?
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la bertone »

ne instaliraš ga, instaliran je,... kad upališ PC i digne se OS iznad prostora za upisivanje passa, odnosno pored tvog korisničkog imena imaš mali znakić ubuntua, klikneš lijevom tipkom na njega i otvori ti se izbornik za unity, unity 2D, GNOME,... odabereš koji hoćeš, napišeš pas i lupiš enter,... kod slijedećeg restarta ili paljenja PC-a ostaje ti zadnje korišteno sučelje,...
gear.png
(78.61 KiB) Preuzeto 908 puta.
odabir.jpg
(5.75 KiB) Preuzeto 908 puta.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
dklaja
Postovi: 186
Pridružen/a: 26 pro 2012, 02:20
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia/win7
Lokacija: 45°26'21" N, 17°11'46"E

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la dklaja »

Bertone je napisao/la:ne instaliraš ga, instaliran je,... kad upališ PC i digne se OS iznad prostora za upisivanje passa, odnosno pored tvog korisničkog imena imaš mali znakić ubuntua, klikneš lijevom tipkom na njega i otvori ti se izbornik za unity, unity 2D, GNOME,... odabereš koji hoćeš, napišeš pas i lupiš enter,... kod slijedećeg restarta ili paljenja PC-a ostaje ti zadnje korišteno sučelje,...
gear.png
odabir.jpg
Hvala na trudu i detaljnom objašnjenju. Bila je uključena automatska prijava (bez upisivanja šifre), pa nisam ni vidio gdje trebam kliknuti. Kad kliknem na znak linux - a kod mene ima samo UBUNTU i UBUNTU 2D
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: Na linuxu, spajanje na internet preko wireless usb adapt

Post Postao/la shicy »

ubuntu 2d ti je taj unity 2d
Odgovori