Tipkanje

Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Tipkanje

Post Postao/la Suko »

Evo jedna totalno nevezana tema ...
Zanima me koliko vas tipka sa deset prstiju ? :komp
Naime, ja sam priučen na tipkovnicu i godinama tipkam nabadanjem sa dva-tri prsta.
Sada sam počeo učiti uz pomoć Ktouch-a i želio bi kroz jedno mjesec-dva
naučiti koristiti svih deset prstiju.
Vani to djeca uče u školi. spametan
Mislim da kod nas klinci još ne uče, iako mi se čini da će im to trebati
u životu.
Avatar
centar137
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
OS: FreeBSD | Fluxbox
Lokacija: /usr/home/

Re: Tipkanje

Post Postao/la centar137 »

Ofkors s 10 prstiju. Cak i bez gledanja :ugeek:
Gledas u tipkovnicu, polako tipkas i praksas se (prepisujes neku knjigu ili tekst s neta), i malo pomalo napredujes.
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
zole052
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Lokacija: Rijeka

Re: Tipkanje

Post Postao/la zole052 »

ja sam prije par godina naucio pisati sa svih 10, nije strasno tesko, jedini problem je sto bi se tako jako umaro kada bi tipko veci tekst, i psihicki zbog koncentracije i od zbog sto sam drzao ukocene prste :roll: pa sam nakon nekog vremena odusto i vratio se nabadati...

sa 10 prstiju sam piso sporije (normalno, jer nisam bio izvjezban) a i nabadanje mi ide skroz dobro, ipak nabadam sa nekih 7-8 prstiju tako da sam zadovoljan brzinom pisanja...

e i prije nego sam ucio tipkati sa 10 prstiju sam nabado sa samo 3-4 prsta tako da mi je i to ucenje donijelo nesto dobro iako sam presto tipkati na takav nacin :mrgreen:

jedina prava prednost, po meni, 10 prsiju je sto mozes tipkati bez gledanja...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
iv@n
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Spol: M
OS: openSUSE TW
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Kontakt:

Re: Tipkanje

Post Postao/la iv@n »

Nabadam sa par prstiju, ali mogu brzo i bez gledanja :mrgreen:
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Tipkanje

Post Postao/la Suko »

Što se tiče brzine, to će polako doći.
Meni je važno samo da mogu tipkati bez gledanja.
Tako da mogu npr. prekucavati neki tekst bez gledanja čas na ekran, čas u tekst.
K Touch ima dobre lekcije tipkanja. Samo treba biti uporan i potrošiti tih
mjesec, dva, tri dok mi ne sjedne.
Ja mislim raditi oko dvadesetak minuta do pola sata dnevno.
centar137 je napisao/la:Ofkors s 10 prstiju. Cak i bez gledanja :ugeek:
Blago tebi !!!
Zadnja izmjena: Suko, dana/u 25 ruj 2008, 19:48, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
zole052
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Lokacija: Rijeka

Re: Tipkanje

Post Postao/la zole052 »

iv@n je napisao/la:Nabadam sa par prstiju, ali mogu brzo i bez gledanja :mrgreen:
svaka cast ali kako nabadas bez gledanja? u biti svako tipkanje bez gledanja je "nabadanje" :mrgreen:
Suko je napisao/la: K Touch ima dobre lekcije tipkanja.
...ja sam koristio Typing Master 7 i stvarno je odlican...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
centar137
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
OS: FreeBSD | Fluxbox
Lokacija: /usr/home/

Re: Tipkanje

Post Postao/la centar137 »

Suko je napisao/la:Što se tiče brzine, to će polako doći.
Meni je važno samo da mogu tipkati bez gledanja.
Tako da mogu npr. prekucavati neki tekst bez gledanja čas na ekran, čas u tekst.
Mislim da prvo ide tipkanje s gledanjem pa onda bez gledanja.
Suko je napisao/la:
centar137 je napisao/la:Ofkors s 10 prstiju. Cak i bez gledanja :ugeek:
Blago tebi !!!
Cak sam i zamijenio tipke na tipkovnici rofl
A uvjezbao sam prepisivajuc zanimljivosti s HRT teleteksta (578 i 579, sad 610 i 611) :D
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Markec
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Spol: M
OS: neodlučan
Lokacija: Croatia/Zagorje

Re: Tipkanje

Post Postao/la Markec »

Ovako, ja sam tipkati naučio hmm u prvom razredu srednje hmm to bilo prije 7godina.
Da bi naučili tipkati potrebno je 3mj ako dnevno vjezbate recimo 1vremena a u početnim satima (prvi tjedan vjezbajte 2-3 sata dnevno )

PRAVILO
Dok učite tipkati nesmijete gledati prste, ni tipkovnicu, mi smo u srednoj koristili napravljene kartone (domace izrade) kvadratnog oblika, i on se objesio oko vrata tako da se nemoze vidjeti tipkovnica niti ruke. Ovo će vam puno pomoći od nesvijesno pregledavanja tipkanja.

Knjigu koju sam koristio jest ova
slika
Knjiga je jako dobra, svako poglavnje donosi vjezbanje dvaju tipaka. i kada zavrsite sve to. onda na kraju imate puno raznih priča koje morate prepisivati. na svakoj je napisano sa strane koliko ima slova. a i koliko ima ukupno. Uglavnom pišite u open officeu u writeru i kada napisete zeljeni tekst pogledajte koliko ste slova napravili i pravopisne greske. Na kraju imate lestvicu ocjenivanja.

Ponekad zaigram ovu igru, igra se tako da vozite autić s jednog kraja na drugi. Nije ono sto mislite, vozi se tako da se piše rećenice na ekranu, i auto vozi http://play.typeracer.com/
eto da se pohvalim :D brzina mi je 42wpm, mogu i brže, samo treba vježbati prepisivati :D
Avatar
Markec
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Spol: M
OS: neodlučan
Lokacija: Croatia/Zagorje

Re: Tipkanje

Post Postao/la Markec »

centar137 je napisao/la:
Suko je napisao/la:Što se tiče brzine, to će polako doći.
Meni je važno samo da mogu tipkati bez gledanja.
Tako da mogu npr. prekucavati neki tekst bez gledanja čas na ekran, čas u tekst.

Mislim da prvo ide tipkanje s gledanjem pa onda bez gledanja.

Moj profesor se s tobom nebi složio, prvi sati su mi bili s jedinicama a posle sam povečao na 4-ke. Ako želiš naučiti pisati onda nesmijes gledati, pogledas gdje su tipke i onda zapamtis polozaj i pokrete. i ponavljas.
Avatar
centar137
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
OS: FreeBSD | Fluxbox
Lokacija: /usr/home/

Re: Tipkanje

Post Postao/la centar137 »

Markec je napisao/la:
centar137 je napisao/la:Mislim da prvo ide tipkanje s gledanjem pa onda bez gledanja.
Moj profesor se s tobom nebi složio, prvi sati su mi bili s jedinicama a posle sam povečao na 4-ke. Ako želiš naučiti pisati onda nesmijes gledati, pogledas gdje su tipke i onda zapamtis polozaj i pokrete. i ponavljas.
Moguce. Ja sam samouk. A i u osnovnoj sam znao prilicno dobro tipkat 8-)
Uglavnom je bitno vjezbat i trebalo bi bit oke.
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Odgovori