HELP: dual boot - Vista&Linux

Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: HELP: dual boot - Vista&Linux

Post Postao/la Grof »

Suko je napisao/la:Svaka čast! Ovo je za Wiki!
Naravno da je :)

Velika poglavlja koja pripremam kasnije su svakako: Bootstraping i RAID polja

No prvo se moraju srediti dijelovi za početnike....
cyber destroyer
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 pro 2008, 14:52
OS: Ubuntu 8.10 GNOME

Re: HELP: dual boot - Vista&Linux

Post Postao/la cyber destroyer »

Grof je napisao/la: Pitanje koje iziskuje bolje poznavanje bootstraping procesa.

No, eto obrazložit ću :)

Nako što BIOS završi svoje, prekontrolira hardweraj on završava ono što se zove POST (Power On Self Test), te starta program upisan u prvih 512byteova na hard disku. Taj dio se zove MBR (Master Boot Record) i tu se nalazi bootloader koji nastavlja instalaciju kernela operativnog sustava ako se radi o Windozama, koji pak radi posao dalje (do slike i pointera miša...)
E sada, ako aplikacija nekim svojim čudom ili potrebom obriše ili ošteti podatke unutar MBR sektora, bootanje je onemogućeno i potrebno je ponovo uspostaviti program unutar MBR-a, pa stvar ide ponono dalje. Dakle već ovo ne garantira da će bootloader ovdje ostati vječno...

Kod GRUB-a je stvar još malo složenija, zašto?
Zato jer u MBR (njegovih 512byteova) ne stane program cijelog bootloadera, meni i ostalo, nego tek jedan dio samog bootloadera (taj dio zove se Stage 1.0). Da bi bootloader učitao i startao ostatak samoga sebe, mora posegnuti za podacima na disku, koji se u slučaju Linuxa nalaze pod /boot/grub direkotrijem. Tamo se nalaze podaci za ostatak bootloadera i menije (taj dio se zove Stage 1.5 ili Stage 2.0 - ovisno o datotečnom sustavu na kojem se nalazi taj ostatak).
Eh, i sada ako se obriše npr. particija gdje je Linux ili podaci iz direktorija /boot/grub onda se GRUB opet neće moći startati jer mu fali Stage 1.5 (ili 2.0) faza.
Kod ditanja Winodwa (XP ili Viste) stvar je još jean korak složenija i teče ovako:
BIOS -> GRUB Stage 1.0 (MBR) -> GRUB Stage 1.5 (/boot/grub) -> Windows (taj proces naziva se još i chain loading).

Iz svega navedeno vidljivo je da je zapravo lako moguće oštetiti GRUB nepažljivom administracijom Linuxa...

uhhh...
zahvaljujem još jednom :D
puno ste mi pomogli! poz
slika
Odgovori