HOW (HrOpenWiki) - pitanja, prijedlozi, pomoć

Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Odgovori
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Grof »

Jedan prijedlog imam

Naime palo mi je na pamet da se za neke bitne radnje (instalacija, rad u određenim GUI programima) naprave screencast-ovi (videi) stave na youtube i omogući da se prikazuju unutar wikija

Ljudi bi tako mogli uživo popratiti instalaciju i neke postupke koji su kompliciraniji. Tipa rad sa gparted-om....instalacijom programa

mišljenje?

(ja ću kasnije bez obzira na stavove složiti neke primjere, pa da vidimo)
Avatar
DoDo
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Spol: M
OS: GNOME 3
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la DoDo »

Grof je napisao/la:Jedan prijedlog imam

Naime palo mi je na pamet da se za neke bitne radnje (instalacija, rad u određenim GUI programima) naprave screencast-ovi (videi) stave na youtube i omogući da se prikazuju unutar wikija

Ljudi bi tako mogli uživo popratiti instalaciju i neke postupke koji su kompliciraniji. Tipa rad sa gparted-om....instalacijom programa

mišljenje?

(ja ću kasnije bez obzira na stavove složiti neke primjere, pa da vidimo)
Super ideja! Tu mi prvo pada na pamet da napravimo video tutorijal o instalaciji npr. Ubuntua i pokažemo ljudima kako da pravilno isparticioniraju disk (tu mislim na ručno particioniranje, a ne ono automatsko ili poluautomatsko koje u nekim slučajevima uništi particijsku tablicu na disku pa onda se više ne može pristupiti niti jednoj particiji :nee ).

Samo ostaje pitanje s kojim programom snimati? Meni se sviđa gtk-recordmydesktop, ali pod ATI karticama ima loš framerate, pa krajnji video trza i negledljliv je (pogotovo na fglrx-u, na radeon driveru već je stvar bolja, ali ne odlična). No u tom slučaju moramo raditi instalaciju u virtualbox, gdje se gubi malo na vjernosti (kako onda pokazati instalaciju fglrx-a, broadcom-a ili nvidija drivera). A ako ćemo snimati pravu instalaciju, onda treba s kamerom snimati monitor računala, a tu se onda dosta gubi na kvaliteti videa (pogotovo ako je kamera lošija)...
:misli :misli
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
iv@n
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Spol: M
OS: openSUSE TW
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Kontakt:

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la iv@n »

DoDo je napisao/la:Samo ostaje pitanje s kojim programom snimati?
http://www.linuxzasve.com/clanak/istanb ... racunalu/9
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
iv@n
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Spol: M
OS: openSUSE TW
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Kontakt:

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la iv@n »

Inače, naš youtube kanal je www.youtube.com/linuxzasve ;)
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
DoDo
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Spol: M
OS: GNOME 3
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la DoDo »

iv@n je napisao/la:
DoDo je napisao/la:Samo ostaje pitanje s kojim programom snimati?
http://www.linuxzasve.com/clanak/istanb ... racunalu/9
Lijep program i super recenzija, no čini se da kao backend koristi isti program poput gtk-recordmydesktop-a. Uglavnom, bez compiza, sa rezolucijom postavljenom na 1/4, CPU je otišao na 100%, zagrijao se do 70°C, a miša sam jedva mogao pomaknuti. Uglavnom, program sam zaustavio logiravši se u tty1 pa onda naredbom killall.

Koristim fglrx, a nejdem sad instalirati radeon i s njime isproabavati, makar se mogu kladiti da bi s njim radilo glatko kao što si opisao u recenziji (gtk-recordmydesktop s njim radi glatko, čak i dok je compiz upaljen).
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Grof »

Probam ja na nvidiji. a instalaciju treba snimati iz virtualbox-a. Ne znam kako drugačije!

BTW, takve stvari mogu napraviti i sa pola iz Windowsa, pa staviti gore... (ne zato jer tamo radi bolje, nego na poslu drugi OS nemam na svojoj produkcijskoj kanti ;) )

Instalacije je bolje capturirati uz VB-a nego snimati ekran kamerom....
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Grof »

Evo, extenzija za video na našem wikiju je postavljena, a primjer možete vidjeti ovdje

Za sada je podešen tzc light mode koji automatski psotavlja parametere za poziciju i veličinu videa na stranici.

sintaksa za YouTube je:

Kod: Označi sve

<video id="video-code"/>
gdje je video-code ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=65eXqhjheRI

uživajte!
Avatar
Archon
Postovi: 22
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 16:42
Spol: M
OS: Ubuntu 12.04 64bit
Lokacija: Koprivnica

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Archon »

Probao sam "Istanbul" ali kod mene radi jako lose.... predpostavljam zbog relativno slabasne graficke.
Zatim sam probao snimit desktop radnje sa "Gtk recordMyDesktop" i radi savrseno na mome laptopu.
Snimao sam full rezoluciju ( 1280x800 ) i s ukljucenim Compizom, nije bilo bas nikakvih problema.
Btw. graficka mi je Intel X3100.

Gtk recordMyDesktop se moze instalirati upisivanjem u Synaptic a najnovija verzija je na ovome sajtu http://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Grof »

Archon je napisao/la:Probao sam "Istanbul" ali kod mene radi jako lose.... predpostavljam zbog relativno slabasne graficke.
Zatim sam probao snimit desktop radnje sa "Gtk recordMyDesktop" i radi savrseno na mome laptopu.
Snimao sam full rezoluciju ( 1280x800 ) i s ukljucenim Compizom, nije bilo bas nikakvih problema.
Btw. graficka mi je Intel X3100.

Gtk recordMyDesktop se moze instalirati upisivanjem u Synaptic a najnovija verzija je na ovome sajtu http://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php
Da i meni se čini da je ovaj potonji bolji!

Vidim da ova ideja ima odjeka. To mi je drago :)

bilo bi dobro da sve videe stavljamo na isti (linuxzasve) kanal na YuuTubeu. Stoga svi zainteresirani neka mi u PM pošalju molbu za login i password, pa da mogu tamo uploadati svoje video uratke.

Naravno samo one koji se odnose na Wiki....
Avatar
tartaglia
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Spol: M
OS: openSuse 11.3
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la tartaglia »

Evo moje 3 test snimke, ubuntu 8.04 + istanbul + nvidia

cijeli deskop + compiz
nautilus bez compiza
klajnova boca u Mathematici, sve ću radit samo da ne učim rofl
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Odgovori