Sad se moras odluciti sta zelis. Je li problem Ethernet ili Wireless. Koji wireless kontroler imas, ako imas? Imas opcija vise:
ifconfig
iwconfig
lspci
lsmod
model laptopa (mada kod novijih stvarni kontroler ne mora odgovarati specifikacijama kao u mom slucaju s Dellom N7110)
Sto se Etherneta tice,
To sto ti navodis je zicana konekcija, a ovo iznad je za bezicnu.
Ima slucajeva i da zicna nece da radi isto kao i bezicna, ali dosta rjedje, jer su uglavnom sve Realtek, koje su podrzane pod Linuxom.
Mozda je rjesenje tog problema trivijalno i treba samo 'podici' odnosno upati konekciju
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=99039
Intel bi isto trebao biti dobro podrzan kao Realtek.