Kozmologija i Fizika
Moderator/ica: Moderatori/ce
- korisničko_ime
- Postovi: 45
- Pridružen/a: 15 vel 2015, 20:36
- OS: sve po malo
- Kontakt:
Kozmologija i Fizika
Zaista smo sretnici što živimo u toliko složenom svemiru da ga možemo beskonaćno dugo istraživati.
Od kad je čovjek prvi puta pogledao u nebo pitao se što je to tamo i od onda do danas nije prestao tražiti odgovore jer je s vremenom zaključio da će mu astronomija ponuditi odgovore na sva ovozemaljska pitanja čak i na pitanje života.
Od kad je čovjek prvi puta pogledao u nebo pitao se što je to tamo i od onda do danas nije prestao tražiti odgovore jer je s vremenom zaključio da će mu astronomija ponuditi odgovore na sva ovozemaljska pitanja čak i na pitanje života.
Re: Kozmologija i Fizika
lijepo
Re: Kozmologija i Fizika

- Dani Reese: "Why exactly would the universe make fun of us all?"
- Charlie Crews: "Maybe it's insecure."
- Cooleech
- Moderator
- Postovi: 7027
- Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
- Spol: M
- OS: Arch Linux KDE
- Lokacija: /hrvatska/solin/
Re: Kozmologija i Fizika
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
- Suko
- Site Admin
- Postovi: 16079
- Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
- Spol: M
- OS: Mint 17 Cinnamon
- Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Re: Kozmologija i Fizika
Sto sad vi imate protiv astronomije i fizike?
Bas je dobra tema za naklapanje.
Da sad imam vremena rado bi se pridruzio raspravi. Ako nista drugo, makar linkovima na zanimljive dokumentarce.
Bas je dobra tema za naklapanje.
Da sad imam vremena rado bi se pridruzio raspravi. Ako nista drugo, makar linkovima na zanimljive dokumentarce.
- korisničko_ime
- Postovi: 45
- Pridružen/a: 15 vel 2015, 20:36
- OS: sve po malo
- Kontakt:
Re: Kozmologija i Fizika
Najviše me u modernoj znanosti fascinira to što sve više i više empirijskih činjenica predviđa da se cijeli naš svemir nalazi unutar crne rupe gdje je sva naša stvarnost samo projekcija sa njenog obzora. Nekako je interesantno zamisliti svijet u kojem živimo a samo je virtualna stvarnost prenesena matematikom sa obzora na kojemu vlada kvantno polje i projektira informacije koje u unutrašnjosti predstavljaju sve fundamente svemira i nas same, naša razmišljanja i našu slobodnu volju.
Još smo daleko od eksperimentalnih uvida u takve teorije, međutim zanimljivo je da kojim god smjerom krenuli matematika nas vodi upravo tom zaključku. Mnogi fizičari smatraju da je takav svemir fizika koja će prevladavati 21 stoljećem, dok drugi smatraju da je matematika nešto gdje bismo trebali imati granica u našem definiranju stvarnosti.
Već se i danas rade teoretski modeli kako bi se u laborartoriju stvorio kompletan svemir nalik našem, prema teoriji taj bi se svemir pretvorio u crnu rupu (ako ga budu kontrolirali nultim tlakom, ako ne pojesti će nas njegovo širenje) i nastavio se razvijati sam u sebe izvan naših dohvata. Jednostavno bi ga izgubili u svojim dimenzijama i na kraju, najzanimljivije, nikad ne bismo mogli sa sigurnošću reći da smo ga stvorili.
Ali tko bi mogao odoljeti mogućnosti da se barem na trenutak igra Boga ? Iako je to još daleko od naše tehnologije
A koja je svrha ove teme ?
Pa eto, razglabanje osoba sličnih interesa i sklonosti, kao i svake druge teme.
P
Još smo daleko od eksperimentalnih uvida u takve teorije, međutim zanimljivo je da kojim god smjerom krenuli matematika nas vodi upravo tom zaključku. Mnogi fizičari smatraju da je takav svemir fizika koja će prevladavati 21 stoljećem, dok drugi smatraju da je matematika nešto gdje bismo trebali imati granica u našem definiranju stvarnosti.
Već se i danas rade teoretski modeli kako bi se u laborartoriju stvorio kompletan svemir nalik našem, prema teoriji taj bi se svemir pretvorio u crnu rupu (ako ga budu kontrolirali nultim tlakom, ako ne pojesti će nas njegovo širenje) i nastavio se razvijati sam u sebe izvan naših dohvata. Jednostavno bi ga izgubili u svojim dimenzijama i na kraju, najzanimljivije, nikad ne bismo mogli sa sigurnošću reći da smo ga stvorili.
Ali tko bi mogao odoljeti mogućnosti da se barem na trenutak igra Boga ? Iako je to još daleko od naše tehnologije
A koja je svrha ove teme ?
Pa eto, razglabanje osoba sličnih interesa i sklonosti, kao i svake druge teme.
P
Re: Kozmologija i Fizika
istina je da je teorija superstruna prezgodna i bilo bi baš šteta da nije točna, ali nema dokaza. NEMA.
a znamo kako znanost funkcionira, samo se dokazi računaju
a znamo kako znanost funkcionira, samo se dokazi računaju
- korisničko_ime
- Postovi: 45
- Pridružen/a: 15 vel 2015, 20:36
- OS: sve po malo
- Kontakt:
Re: Kozmologija i Fizika
Pa nije to teorija struna.
To je proizašlo iz kantne fizike i inflacijskog modela. Inflaton kao polje još nije eksperimentalno potvrđeno ali je temelj cijele moderne kozmologije i večinom je prihvačeno dok kvantna fizika odavno kroz eksperimente stvara nove kemijske elemente i novu tehnologiju.
To je proizašlo iz kantne fizike i inflacijskog modela. Inflaton kao polje još nije eksperimentalno potvrđeno ali je temelj cijele moderne kozmologije i večinom je prihvačeno dok kvantna fizika odavno kroz eksperimente stvara nove kemijske elemente i novu tehnologiju.
Zadnja izmjena: korisničko_ime, dana/u 06 ožu 2015, 16:44, ukupno mijenjano 1 put.
Re: Kozmologija i Fizika
svejedno je (barem zasad) nedokazivo 