Ne mogu instalirati Ubuntu
Moderator/ica: Moderatori/ce
Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja
Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)
Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja
Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)
Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Ne smeta, inače ne bih ni pisao, ali baš mi čudno izgledaju ovakva pitanja. Treba puno čitati, uglavnom.
No, da skratimo proceduru, Bertone i ja htjeli smo samo reći da moraš prilagoditi računalo tako da ti učita (podigne, buta, boot) sistem s vanjskog medija (USB sticka ili DVD-a). Tako možeš isprobati neku Linux distru uživo, prije nego što je konačno spremiš u računalo. Dakle, izabereš neku distru (recimo Mint, ili Ubuntu, kako si pisao). Snimiš ISO sliku (ISO file) kako je navedeno. Onda taj ISO-file snimiš na neki vanjski medij (USB stick ili DVD; Ubuntu daje upute kako se to radi, vidi na njihovoj stranici). Potom taj medij ubaciš u svoje računalo.
Računalo resetiraj (s tim medijem u njemu). Dok se ono resetira, stišći tipku Del ili tipku Esc ili neku od funkcijskih tipaka da uđeš u Bios (ili već što ima). Kad uđeš, namjesti Boot da ga podiže s tog medija koji si ubacio, a ne s hard diska. Onda snimi tu promjenu, kad ti ponudi (koliko se sjećam, s F10, ali ne sjećam se; vidjet ćeš što ti piše). Potom se sustav podiže s vanjskog medija i isprobaš Linux distro uživo (Live).
No, da skratimo proceduru, Bertone i ja htjeli smo samo reći da moraš prilagoditi računalo tako da ti učita (podigne, buta, boot) sistem s vanjskog medija (USB sticka ili DVD-a). Tako možeš isprobati neku Linux distru uživo, prije nego što je konačno spremiš u računalo. Dakle, izabereš neku distru (recimo Mint, ili Ubuntu, kako si pisao). Snimiš ISO sliku (ISO file) kako je navedeno. Onda taj ISO-file snimiš na neki vanjski medij (USB stick ili DVD; Ubuntu daje upute kako se to radi, vidi na njihovoj stranici). Potom taj medij ubaciš u svoje računalo.
Računalo resetiraj (s tim medijem u njemu). Dok se ono resetira, stišći tipku Del ili tipku Esc ili neku od funkcijskih tipaka da uđeš u Bios (ili već što ima). Kad uđeš, namjesti Boot da ga podiže s tog medija koji si ubacio, a ne s hard diska. Onda snimi tu promjenu, kad ti ponudi (koliko se sjećam, s F10, ali ne sjećam se; vidjet ćeš što ti piše). Potom se sustav podiže s vanjskog medija i isprobaš Linux distro uživo (Live).
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Hvala vam!
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
@Nordrew, samo polako i opušteno. 
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
- Cooleech
- Moderator
- Postovi: 7027
- Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
- Spol: M
- OS: Arch Linux KDE
- Lokacija: /hrvatska/solin/
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Alajstega od pomoći..

Nord, gle. Za početak pusti Ubuntu, vjerojatno će ti daleko bolje raditi Linux Mint (preporuka za MATE ediciju), a i sličniji je Windowsima. Dalje, bilo bi lipo da nam napišeš što imaš od hardvera kako bi ti lakše znali pomoći oko odabira distribucije i njenog DE-a (ne pitaj što je DE, saznat ćeš s vremenom
). Eto, lipi moj, dalje je na tebi. 
Nord, gle. Za početak pusti Ubuntu, vjerojatno će ti daleko bolje raditi Linux Mint (preporuka za MATE ediciju), a i sličniji je Windowsima. Dalje, bilo bi lipo da nam napišeš što imaš od hardvera kako bi ti lakše znali pomoći oko odabira distribucije i njenog DE-a (ne pitaj što je DE, saznat ćeš s vremenom
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Ovako znaci hardver mi je:
Procesor: Amd Athlon X4 740 Quad Core Processor
Memorija: 4GB Ram
Grafika: Amd Radeon HD 7770 Series
Ako treba jos sta samo reci
Procesor: Amd Athlon X4 740 Quad Core Processor
Memorija: 4GB Ram
Grafika: Amd Radeon HD 7770 Series
Ako treba jos sta samo reci
- Cooleech
- Moderator
- Postovi: 7027
- Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
- Spol: M
- OS: Arch Linux KDE
- Lokacija: /hrvatska/solin/
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Ukratno, sine, na tome mo'š vrtit' štat' šune. 
Možda ti se svidi Kubuntu?
Skini 14.04, LTS je.
EDIT: Odeš na http://www.kubuntu.org/getkubuntu i odabereš Kubuntu 14.04 LTS — Long Term Support
EDIT2: Možda ti se više svidi Linux Mint KDE edicija.. pogledaj screenshotove pa odluči.
Možda ti se svidi Kubuntu?
Skini 14.04, LTS je.
EDIT: Odeš na http://www.kubuntu.org/getkubuntu i odabereš Kubuntu 14.04 LTS — Long Term Support
EDIT2: Možda ti se više svidi Linux Mint KDE edicija.. pogledaj screenshotove pa odluči.
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Ali zasto je to bolje od od ubuntu-a?
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Ma, gle. Nitko nije rekao da je bolje. Sam ćeš odlučiti što je najbolje za tebe i tvoj hardver kada vidiš ili isprobaš nekoliko gore navedenih prijedloga.
Možeš lagano vrtiti live distru bez instalacije. Vidjeti kako ti se ponaša na tvom hardveru. Nakon testiranja i isprobavanja sam odlučiš što ćeš instalirati. I opet, ponavljam: Instaliraj uz postojeći OS (Windowse).
Možeš lagano vrtiti live distru bez instalacije. Vidjeti kako ti se ponaša na tvom hardveru. Nakon testiranja i isprobavanja sam odlučiš što ćeš instalirati. I opet, ponavljam: Instaliraj uz postojeći OS (Windowse).
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Aj sad , je li bolje ili nije to je već za raspravu. Za tebe je bolje da koristiš Mint, a evo i zašto. Preporučujem ti da skineš Mint DVD jer su tu već svi kodeci i ostale stvari koje će ti trebati. Da instaliraš Ubuntu to bi morao odraditi naknadno. Znači, jednostavnije i elegantnije. Možeš uzeti Mate, kao što ti je Cooleech preporučio ili Cinnamon. Samo kreni sa korištenjem (možeš stvarno samo u live modu da vidiš kako što izgleda i što ti se čini intuitivnijem, ljepšim, što ja znam ....) i onda ćeš vremenom izgraditi svoj stav o cijeloj linux priči. Dobrodošao!Nordrew je napisao/la:Ali zasto je to bolje od od ubuntu-a?
EDIT: Vl@do ti je dao vrhunski savjet. Za početak dual boot sa Windowsima, a poslije prema nahođenju.
Nema veće religije od istine!
- Cooleech
- Moderator
- Postovi: 7027
- Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
- Spol: M
- OS: Arch Linux KDE
- Lokacija: /hrvatska/solin/
Re: Nemogu instalirati Ubuntu
Rekoh ti već, sučelje će ti biti poznatije jer je sličnije windowsima, a Kubuntu ti je zapravo Ubuntu koji umjesto Unitya koristi KDE (to su ti DE-ovi o koje sam spomenuo u jednom od prethodnih mi postova).
Imaš par najpopularnijih DE-ova: LXDE, Xfce, MATE, GNOME, Cinnamon i KDE. Samim time imaš i različite "ukuse" Ubuntua; Lubuntu (Ubuntu + LXDE), Xubuntu (Ubuntu + Xfce), Ubuntu MATE, Ubuntu GNOME ili takvo što, Kubuntu (Ubuntu + KDE) i forkove poput Linux Minta (Ubuntu kakav bi trebao biti, bez obzira na DE
).
Imaš par najpopularnijih DE-ova: LXDE, Xfce, MATE, GNOME, Cinnamon i KDE. Samim time imaš i različite "ukuse" Ubuntua; Lubuntu (Ubuntu + LXDE), Xubuntu (Ubuntu + Xfce), Ubuntu MATE, Ubuntu GNOME ili takvo što, Kubuntu (Ubuntu + KDE) i forkove poput Linux Minta (Ubuntu kakav bi trebao biti, bez obzira na DE
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.